Hlavní navigace

Picasa přináší automatické zálohování fotografií, má ale drobné mouchy

15. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Google
V nejnovější verzi Picasy je možné nastavit automatické zálohování fotografií do úložiště v podobě Google Drive (Google+). Pár věci byste ale měli vědět.

Picasa, kdysi samostatný produkt, dnes zůstává jako značka naživu pouze v podobě softwaru pro Windows. Ve své poslední verzi doplnila automatické zálohování do Google Drive (a tím samozřejmě hlavně do Google+, kam byla původní Picasa zcela integrována).

Jakkoliv tato možnosti zní jako hodně zajímavá, je dobré vědět několik věcí.

Pokud používáte Gmail a Google Apps (vcelku běžná situace), můžete narazit na problém, protože Picasa stále nepodporuje více účtů. Sice mezi nimi umí přepínat, ale nejde snadno nastavit, co se kam zálohuje.

Na problém narazíte i pokud poprvé nastavení automatického zálohování odmítnete, protože pak ho už nenajdete – „Automatické zálohování Google+“ či „Google+ Auto Backup“ je totiž ve skutečnosti samostatná aplikace. A ve Windows 8 si ji tak například budete muset najít manuálně (ano, tohle Google nedomyslel).

Pamatujte na to, že fotky zálohované do Google+ (Google Drive) zabírají prostor, pokud je nahráváte v plném rozlišení – chcete-li mít výhodu „neomezeného“ úložiště, můžete nahrávat fotky ve „webové“ kvalitě (určené ke sdílení), kdy budou široké/vysoké maximálně 2048 bodů (což je právě ten rozdíl mezi fotkou zabírající prostor a nezabírající prostor (a ještě mimochodem platí maximální velikost fotografie 50MB).

Automatické zálohování podporuje obrázky (jpg, webp a gif) a podle popisu to vypadá, že neřeší png. Vedle obrázků umí ještě videa (mpg, mod, mmv, tod, wmv, asf, avi, divx, mov, m4v, 3gp, 3g2, mp4, m2t, m2ts, mts, mkv) – zde je dobré vědet, že videa do 15 minut délky a 1080p a méně nezabírají prostor.

Samozřejmě pokud omezíte velikost fotek na ty „nezabírající“ místo, nepůjde o automatické zálohování – fotografie budou zmenšené (a dnešní digitální fotografie jsou rozhodně širší či vyšší než 2048px). Ale v plné podobě brzy vyčerpáte dostupný prostor.

Další z podstatných věcí je, že pokud se po zálohování rozhodnete fotografie smazat, nebude to tak jednoduché. Čeká vás totiž ruční mazání fotografií v Google+ (pokud máte velké množství fotografií, není to zrovna nejpříjemnější proces).

Jak automatické zálohování zrušit

Samotné zálohování funguje tak, že si prostě nastavíte složky, které se mají automaticky zálohovat (v samotné Picase mimochodem můžete využívat něco podobného v podobě „Synchronizovat s webem“). Můžete vybrat i zálohování z připojovaných zařízení (fotoaparáty, paměťové karty, atd) a také možnost kopírovat vše zálohované z připojovaných zařízení do určité složky. 

Samotné zálohování je potom přístupné přes ikonku panelu nástrojů – můžete se přes ni dostat jak k nastavení, tak pozastavení běžícího zálohování. Samotné fotky potom v Google+ najdete pouze za předpokladu, že budete vědět jak je najít – případně přes #AutoBackup ve vyhledávacím políčku – tohle je další nedotažená funkčnost. A je vhodné zdůraznit, že automatické zálohování prostě ty fotky nahraje tam, kam nahráváte všechny fotky v Google+. Pokud vás tedy napadlo, že si budete zálohovat velké množství fotek, tak se v nich už nikdy nevyznáte.

Pokud budete chtít automatické zálohování vypnout, není to také až tak jednoduché – nejjednodušší bude asi odhlásit se v Nastavení automatického zálohování (což je správné řešení problému, ale přijít na to musíte sami). Případně odstranit všechny složky, které máte nastavené.

Pokud budete chtít automatické zálohování z počítače kompletně odstranit, je tu dobrá zpráva: jde o samostatnou aplikaci, která má vlastní odinstalační proceduru.

Pamatujte také, že pokud používáte na mobilním telefonu či tabletu Google+, možná už z nich fotografie do Google+ automaticky zálohujete. Pokud je tedy z mobilu či tabletu stahujete do počítače, vyvarujte se dalšího zálohování přes počítač. Samozřejmě, pokud máte rádi mnoho kopií stejných fotek někde v cloudu, klidně to nechte být.

Shrnutí podstatného

Nezapomeňte před aktivací automatického zálohování přepnout na „standardní“ velikost, jenom tak vás záloha fotek nebude stát místo v úložišti. Pamatujte na to, že pokud do Google+ nahrajete velké množství fotek, bude to při jejich mazání znamenat hodně práce. A také to, že se vám možná vrátí zpět do mobilního telefonu s Androidem, nebo se naopak fotky z Androidu objeví v Google+ dvakrát.

Cloud23

Automatické zálohování je navíc samostatná aplikace, která se umí dobře schovat. Lze ji ale kompletně odinstalovat a její případné „vypnutí“ spočívá hlavně v odhlášení. Nebudete moci ani nijak nastavit kolik z vašeho internetového připojení synchronizace zabere ani kdy a jak bude probíhat.

Vaše fotografie končí v Google+ na stejném místě, kde i fotografie z vašeho Androidu (a samozřejmě ze sociální sítě jako takové) a jsou nahrány jako privátní, lze je nicméně odtamtud rovnou sdílet. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).