Hlavní navigace

Piráti hladce propluli do berlínského parlamentu

19. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německá Piratenpartei potvrdila roli favorita a uspěla ve víkendových volbách do parlamentu hlavního města spolkové republiky. Konečný výsledek dokonce předčil většinu očekávání: 9,1 procenta hlasů by asi Piráti v žádném jiném evropském regionu než ve volnomyšlenkářském Berlíně nezískali. V regionálním zákonodárném sboru nahradí svobodné demokraty (FDP), kterým nevyšla sázka na euroskepticismus. Strana, která je součástí nynější spolkové vlády, propadla s pouhými dvěma procenty hlasů.

Německá Piratenpartei pot­vrdila roli favorita a uspěla ve víkendových volbách do parlamentu hlavního města spolkové republiky. Konečný výsledek dokonce předčil většinu očekávání: 9,1 procenta hlasů by asi Piráti v žádném jiném evropském regionu než ve volnomyšlenkářském Berlíně nezískali. V regionálním zákonodárném sboru nahradí svobodné demokraty (FDP), kterým nevyšla sázka na euroskepticismus. Strana, která je součástí nynější spolkové vlády, propadla s pouhými dvěma procenty hlasů.

Piráti se v kampani soustředili nejprve na svá tradiční témata: volné sdílení dat, boj proti cenzuře, počítačová bezpečnost. Jak se ale rýsovala naděje na dobrý výsledek, přidali na billboardy a do předvolebních debat také šířeji pojatá sociální témata a lidská práva.

BRANDstorming tip2

„Jejich uvolněná kampaň v Berlíne výborně rezonovala,“ řekl agentuře Reuters Holger Liljeberg z výzkumné agentury Info.

Jako první z evropských pirátských stran se podařilo ve volbách výrazněji uspět švédské Piratpartiet, když před dvěma lety ve volbách do Evropského parlamentu dostala důvěru 7 procent hlasujících Švédů. Česká pirátská strana získala loni v parlamentních volbách 42 323, tedy 0,8 procenta hlasů.

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).