Hlavní navigace

Piráti hladce propluli do berlínského parlamentu

Petr Kočí

Německá Piratenpartei potvrdila roli favorita a uspěla ve víkendových volbách do parlamentu hlavního města spolkové republiky. Konečný výsledek dokonce předčil většinu očekávání: 9,1 procenta hlasů by asi Piráti v žádném jiném evropském regionu než ve volnomyšlenkářském Berlíně nezískali. V regionálním zákonodárném sboru nahradí svobodné demokraty (FDP), kterým nevyšla sázka na euroskepticismus. Strana, která je součástí nynější spolkové vlády, propadla s pouhými dvěma procenty hlasů.

Německá Piratenpartei pot­vrdila roli favorita a uspěla ve víkendových volbách do parlamentu hlavního města spolkové republiky. Konečný výsledek dokonce předčil většinu očekávání: 9,1 procenta hlasů by asi Piráti v žádném jiném evropském regionu než ve volnomyšlenkářském Berlíně nezískali. V regionálním zákonodárném sboru nahradí svobodné demokraty (FDP), kterým nevyšla sázka na euroskepticismus. Strana, která je součástí nynější spolkové vlády, propadla s pouhými dvěma procenty hlasů.

Piráti se v kampani soustředili nejprve na svá tradiční témata: volné sdílení dat, boj proti cenzuře, počítačová bezpečnost. Jak se ale rýsovala naděje na dobrý výsledek, přidali na billboardy a do předvolebních debat také šířeji pojatá sociální témata a lidská práva.

Content 2017 - tip Creative Dock

„Jejich uvolněná kampaň v Berlíne výborně rezonovala,“ řekl agentuře Reuters Holger Liljeberg z výzkumné agentury Info.

Jako první z evropských pirátských stran se podařilo ve volbách výrazněji uspět švédské Piratpartiet, když před dvěma lety ve volbách do Evropského parlamentu dostala důvěru 7 procent hlasujících Švédů. Česká pirátská strana získala loni v parlamentních volbách 42 323, tedy 0,8 procenta hlasů.

Našli jste v článku chybu?
19. 9. 2011 12:02
Martin Třinec (neregistrovaný)

Acho jo, kéž by to bylo i tady. Bohužel česká verze pirátů je hromada zoufalých zkrachovalců :(

20. 9. 2011 16:00
N (neregistrovaný)

:D to jsou hospodské řeči, to by se jeden... Miliarda sem, miliarda tam. Že něco bere z rozpočtu 26 miliard, tak už je jedno jestli si to vezme 30? Ale vycházím z tvých čísel, které jsou tako dost pochybné, když jinde čtu, že město přispělo v roce 2010 na MHD částkou 11.5 miliardy a z jízdného jde 4.4 miliardy. Ale co, hlavně že sis vylil srdíčko.