Hlavní navigace

Česká pirátská strana se pustila do kritiky datových schránek

16. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká pirátská strana v tiskovém prohlášení zveřejnila své výhrady k datovým schránkám. Samotný vznik jejich systému prý považuje za krok správným směrem. Ovšem máme několik výhrad k technickému řešení a přidružené legislativě, uvedl Jiří Kadeřávek, první místopředseda České pirátské strany. Terčem kritiky je například desetidenní lhůta, po jejímž uplynutí se zásilka považuje za doručenou. Je prý příliš krátká. Podle kritiků například komplikuje delší volno. Viz článek Datové schránky: zkrátí…

Česká pirátská strana v tiskovém prohlášení zveřejnila své výhrady k datovým schránkám. Samotný vznik jejich systému prý považuje za krok správným směrem. Ovšem máme několik výhrad k technickému řešení a přidružené legislativě, uvedl Jiří Kadeřávek, první místopředseda České pirátské strany. Terčem kritiky je například desetidenní lhůta, po jejímž uplynutí se zásilka považuje za doručenou. Je prý příliš krátká. Podle kritiků například komplikuje delší volno. Viz článek Datové schránky: zkrátí nám naše dovolené?

Považujeme za nešťastné, že systém datových schránek byl spuštěn před zařazením certifikační autority PostSignum, která mimo jiné vydává certifikáty pro systém datových schránek, do seznamu důvěryhodných certifikačních autorit operačních systémů a webových prohlížečů, které jsou systémem datových schránek oficiálně podporovány. Prohlášení na hlavní stránce portálu datových stránek, že uživatel má ignorovat varování o neznámém certifikátu, považujeme za zcela nepřijatelné a závažné narušení bezpečnosti celého systému, tvrdí Česká pirátská strana.

ICTZ23

Stejně jako řada uživatelů kritizuje také nutnost instalace speciálního programu pro využití datové schránky. Pokud nebude možné potřebu specializovaného software zcela odstranit, budeme usilovat o zveřejnění všech technických požadavků na tento software a podporovat vývoj plnohodnotné open-source náhrady. Ta je důležitá především pro uživatele alternativních operačních systémů a mobilních zařízení, kde oficiální software funguje buď jen v omezené míře nebo vůbec, píše se ve stanovisku České pirátské strany. (Tisková zpráva)

Pokud se o datové schránky zajímáte podrobněji, doporučujeme jím věnovaný seriál článků na našem sesterském serveru Podnikatel.cz nebo úterní článek Datové schránky: pro koho, za kolik a proč? ze serveru Měšec.cz.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.