Hlavní navigace

Plugin pro WordPress se může změnit v hrozbu, stačí změna majitele

Autor: Wordpress
Daniel Dočekal

Roky spolehlivé pluginy pro WordPress se mohou proměnit v zásadní problém. Stačí, když se v nich objeví backdoor, který umožní převzít váš web.

Custom Content Type Manager (CCTM) je poměrně populární plugin pro WordPress, který slouží pro vytváření vlastních typů příspěvků. Najdete jej nainstalovaný na více než desítce tisíc webů. Sucuri ale varuje, že se v CCTM objevil backdoor.

Přišli na něj tak, že řešili napadený web a objevili podezřelý soubor auto-update.php právě ve složce s CCTM. Ten stahuje obsah z hxxp://wordpresscore .com/plugins/cctm/update/ a uloží ho do složky s CCTM jako PHP, tedy spustitelný soubor. 

Při bližším zkoumání se potvrdilo, že zadní vrátka jsou přímo součástí CCTM, že nejde o výsledek napadení odjinud. A zjistili také to, že se zadní vrátka v CCTM objevila teprve 16. února 2016 v souvislosti s novým vlastníkem pluginu.

Právě změna vlastníků, ať už tím, že někdo původní plugin koupí, či se k vlastnictví dostane jiným způsobem, bývá nejčastějším momentem, kdy se z neškodných a spolehlivých věcí stávají škodlivé. Samotné CCTM přitom před touto změnou nebylo aktualizované dobrých deset měsíců – to je také jeden z příznaků, že je třeba si dát pozor: dlouho neaktualizované věci, které náhle dostanou aktualizaci. Sucuri upozorňují, že stejný nový vlastník se objevil u Postie pluginu.

Výše zmíněné auto-update.php ale není jedinou nebezpečnou změnou. V index.php se objevil přídavek, který se postará o odeslání informace na výše uvedené wordpresscore .com pokaždé, když se někdo přihlásí do svého webu. Velmi pravděpodobně slouží k tomu, aby se útočník dozvěděl, kde všude je plugin instalovaný.

Ve When a WordPress Plugin Goes Bad je také velmi detailní popis toho, jakým způsobem bylo právě CCTM použito pro hack. Ten spočíval ve využití auto-update.php pro stažení skriptu, který se postaral o změnu (vytvoření) wp-options.php. Následovaly zásahy do dalších souborů s vytvořením nového účtu správce. Změna dalších souborů navíc přinesla to, že útočník získal kompletní přihlašovací údaje.

Což ale není všechno. Další poměrně zvláštní změnou bylo přidání aktivace jquery.js z domény donutjs.com. Ta vypadá, jako kdyby skutečně byla zdrojem pro klasické jQuery, ale má řadu velmi podezřelých příznaků. Při bližším zkoumání zjistíte, že ve skutečnosti o jQuery vůbec nejde, uvnitř najdete pouze další skript, který nahlašuje instalaci/použití CCTM.

Content 2017 Tip Kytary

Máte ve Wordpressu CCTM nebo Postie?

Pokud ano, pak máte značný problém a měli byste se zbavit nejenom CCTM, ale také znovu nahrát čisté soubory wp-login.php, user-edit.php a user-new.php. Poté změnit hesla všem uživatelům, zrušit uživatele support a odstranit soubor wp-options.php, který se vám objevil v kořenové složce.

Pokud se bez CCTM neobejdete, tak je potřeba jít na poslední verzi, která není postižena – tou je 0.9.8.6. A k tomu nezapomenout na to, že automatické aktualizace (pokud jste je povolili) vám ji opět přepíší na napadenou variantu. 

Našli jste v článku chybu?
7. 3. 2016 10:22
Martin Prokeš (neregistrovaný)

Podobně to funguje i u Firefox a Chrome pluginů (vzpomeňme třeba jeden pro gesta myši) a nejspíš i u všech dalších věcí, které se automaticky aktualizují (třeba vložené PPA v Ubuntu). Nebo u programů pro Android.

Teoreticky stejný mechanismus může fungovat i u vložených certifikačních autorit v operačních systémech.

Původní hodný tvůrce neodolá významné finanční částce a nový majitel si dělá, co chce.

Nikdo tohle nedokáže zkontrolovat. Doporučení automatických aktualizací dokonce podobným pra…

8. 3. 2016 0:26

automatické aktualizace jsou zlo, to ví každý admin :).

Na druhou stranu jak z toho ven, sám mám problém sledovat a pročítat všechny aktualizace toho co používám a to je přitom moje práce.

Pokud začnu lidem doporučovat, aby sledovaly changelogy, tak to zase skončí v tom, že z nich nepoznají problém nebo naopak stejně nejsou schopní změny jednoduše zjistit. Z PPA poznám houbec, chrome plugin rozbalím, ale čím dál častěji si donačítají obsah a kód z venku, grrr.

Nemluvě o tom, že defacto…