Hlavní navigace

Po stopách Sherlocka Holmese

10. 5. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Už desítky let si udržují příběhy slovutného sira Arthura Conana Doyla obrovskou popularitu. Nový Sherlock - vyhledávač v českém a slovenském Internetu - si však své místo na slunci bude muset teprve vybojovat. Pokusili jsme se o jeho stručné porovnání s ostatními službami jeho střihu u nás.

Je to trapné, ale musím přiznat, že už si nepamatuji, který z českých prohledáváčů Internetu tu byl první – váhám mezi Atlasem a službou Search CZ. Nic to ale nemění na tom, že tu dneska máme už tři; vedle zmíněných dvou je to Kompas od Seznamu. Vlastně moment – už čtyři. Minulý týden totiž přišel na svět nový Sherlock.

U jeho zrodu stojí lidé, kteří jsou více či méně spojeni s někdejším Bajtem, vznikl navíc s podporou Sorosova Institutu otevřené společnosti. Hlavním autorem je Martin Mareš, jehož jméno má v programatorské komunitě značný zvuk. Vedle něj se na Sherlockovi podílel Pavel Machek, který v minulosti proslul především projektem Fast Manageru, jakéhosi konkurenta manažerů á la Norton, ve kteém však bylo všechno rychlejší. Oba jsou dnes studenty Matematicko-fyzikální fakulty UK. Na Sherlockovi se podepsal i Láďa Zajíček, jehož jako autora News On 'Net snad není třeba představovat. Sherlock je sakumprásk původní produkt.

Sherlock zatím mapuje servery v Čechách a na Slovensku, ale plánuje se rozšíření do dalších zemí, resp. domén ve východní Evropě. (Když to platí ten Soros, nebude to především Maďarsko? Igen.) Celá tato legrace zatím běží na PC s procesorem K6/200, 128 MB RAM a 12 GB diskem, pochopitelně pod Linuxem. Když se tak nad tím zamyslím, zas takové dělo to není, což ukazuje na kvalitní práci autorů.

Ovládání Sherlocka je docela šikovné, ovládá booleanovskou logiku, tedy operátory jako AND či NOT. Odpovídá docela svižně a výsledky dává v relativně přehledné formě bez nějakého balastu či zbytečné grafiky – krevní skupina autorů se tu nezapře.
Velmi zajímavý je také způsob získávání nových stránek – mimo klasické polézání odkazů totiž Sherlock využívá i informací z DNS a hledá tak na všech serverech, které začínají „www.“ Nevím o tom, že by tento šikovný přístup zvolili i někde u konkurence.

Nejdůležitější částí každého podobného čmuchala je to, co by vyznavači mobilních obojků nazvali pokrytím. Když hledám, potřebuji najít – o to jde především. Jde tedy hlavně o to, jak úplná je jeho databáze a jak často se aktualizuje. Martin Mareš k tomu říká: „Nynější databáze je asi tak tři měsíce stará a pochází z dob vývoje, příští týden pouštím nové scanování a máme v plánu občerstvovat vše alespoň jednou za měsíc.“

MMF24

Kdysi jsem kdesi četl krásné motto: „Je to hotové, jen to dodělat.“ Totéž se nyní dá říci o Sherlockovi a mám pocit, že autoři s jeho uvedením na scénu měli ještě raději nějaký ten pátek počkat a zjevit se pak v plné parádě. Současný stav databáze je totiž dost špatný, když zkusíte paralelně prohledávat v Atlasu, Kompasu, Search CZ a Sherlockovi, přijdete na to sami.

Držím Sherlockům palce, nebudou to mít ve stávající konkurenci lehké. A nedivte se, že jsou mi sympatičtí – ke žádnému Sherlockovi přece patří i pořádná Lupa. :-)

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).