Hlavní navigace

Pobočky pošty budou kvůli startu datových schránek déle otevřené

26. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do ostrého startu datových schránek zbývají doslova desítky hodin, ale nezdá se, že by všichni dotčení byli připraveni. Ještě podle čísel z minulého pracovního týdne nebylo aktivováno ani dvacet procent z povinně zřízených schránek. Polovina ze zákona povinných uživatelů datových schránek si ještě na poště nevyzvedla přístupové údaje. ČTK to řekla Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty. Česká pošta proto coby provozovatel datových schránek přišla s rozšířením provozní doby na svých…

Do ostrého startu datových schránek zbývají doslova desítky hodin, ale nezdá se, že by všichni dotčení byli připraveni. Ještě podle čísel z minulého pracovního týdne nebylo aktivováno ani dvacet procent z povinně zřízených schránek. Polovina ze zákona povinných uživatelů datových schránek si ještě na poště nevyzvedla přístupové údaje. ČTK to řekla Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty. Česká pošta proto coby provozovatel datových schránek přišla s rozšířením provozní doby na svých pobočkách. Na všech poštách v okresních a krajských městech bude prodloužen výdej oznámených listovních zásilek od 26. do 30. října minimálně do 19. hodiny.

KL22_nominace

S ostrým provozem datových schránek se začíná již 1. listopadu a žádný odklad podle dostupných informací nepřipadá v úvahu. Přílišnou aktivitou v přechodu na datové schránky ovšem nehýří ani některé úřady. Těm premiér Jan Fischer vzkázal, aby s aktivací schránek neotálely. Otevřeně říkám, že z toho nejsem nadšený, okomentoval pro ČTK ostrý start datových schránek například Ivo Rubík, starosta středočeského Slaného, podle kterého je rozjezd systému zbytečně uspěchaný. Ze strany zákonodárců je systém špatně připraven, uvedla k datovým schránkám pro ČTK zase mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. (Finanční noviny)

Schránky vznikly z pohledu profesionálních byrokratů s ‚ajťáky‘ za zády, ale v malých obcích takové lidi nemáme a na to se opět nemyslelo. Očekávali bychom lepší podporu, postěžoval si nám komunální politik z Ústeckého kraje, který si nepřál být jmenován. Pokud se mezi čtenáři najdou další komunální politici (zejm. z menších obcí), uvítáme jejich zkušenosti a komentáře v diskusi třeba pod touto zprávičkou. Datovým schránkách se zde na Lupě věnujeme průběžně a touto problematikou se zabývá i náš sesterský server Podnikatel.cz.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.