Hlavní navigace

Podfuk na nezkušené uživatele: software, co „uzdraví“ či „zrychlí“ počítač

2. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Stačilo zavolat, přesvědčit uživatele, že počítač má neexistující problém a nechat si za jeho „řešení“ zaplatit. Na podvod naletěly v USA desítky tisíc lidí.

Americká FTC řeší případ dvou široce rozšířených podfuků, kde podvodníci po telefonu kontaktovali nezkušené uživatele počítačů a dokázali z nich za poslední dva roky dostat až 120 milionů dolarů. Jde o desítky tisíc zákazníků. Podvodníky nakonec zastavil až soud, kterému se podařilo i zmrazit prostředky na účtech.

pccleaner.com už mimo provoz, řada dalších ale stále jede

pccleaner.com už mimo provoz, řada dalších ale stále jede

Celý podvod byl založený na telefonickém kontaktování uživatelů počítačů, které volající přesvědčili, že jejich počítač má nějaké problémy, a poté je zmanipulovali ke koupi softwaru, který jejich neexistující potíže měl řešit. Nejde přitom o první podobné aktivity, které FTC řeší – v měřítku USA se navíc  vyskytují nejenom poměrně často, ale bývají velmi rozšířené.

Zdarma dostupný software na kontrolu počítače

Nejčastějším mechanismem je zde v prvním kroku stažení zdarma dostupného softwaru, který má ověřit, zda váš počítač netrpí nějakými problémy, napravit případné problémy, zlepšit zabezpečení či výkon počítače. Zkušební verze pak obvykle po spuštění oznámí, že zjistila řadu problémů, ačkoliv samozřejmě žádné neexistují. Jediné řešení je pak koupě plné verze softwaru.

Tím ale zdaleka vše nekončí. Po zakoupení softwaru (v ceně od 29 do 49 USD) musí kupující zavolat na zdarma dostupnou telefonickou linku, kde jej operátor přesvědčuje o nutnosti koupě dalšího softwaru či služeb na opravu počítače. Ve výsledku pak volající za zbytečné a nepotřebné služby utratí až 500 USD.

Některé z webů společností jmenovaných v oznámení FTC jsou aktuálně mimo provoz, ale ve výsledcích vyhledávání je možné snadno zjistit, jak rozšířené a profesionálně provedené vše bylo. Stejně jako je možné najít dostatek informací o tom, proč se těmto „společnostem“ rychle vyhnout. Pro běžné uživatele to až tak jednoduché samozřejmě nebylo, podvodníci se navíc jistili tím, že velmi často měnili jména produktů, ale i firem, pod kterými je schovávali.

BRAND23 Workshop

PCHealthBoost.com stále jede

PCHealthBoost.com stále jede

Přímo v materiálech FTC je například zmiňován PC HealthBoost, včetně kompletního příkladu toho, jak oběť postupovala a co se v jednotlivých krocích dělo. I na tomto příkladu je možné ve vyhledávání velmi dobře vidět, jak problematický tento „software“ vlastně byl. A bohužel, jak zjevně málokdy  uživatelé ověřují, co si vlastně nainstalují do počítače.

Zdroj: FTC Obtains Court Orders Temporarily Shutting Down Massive Tech Support Scams

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).