Hlavní navigace

Podíl Googlu ve vyhledávání v USA mírně klesá, roste Microsoft

Daniel Dočekal

Podle comScore dosáhl Google vrcholu v loňském roce. Pohled na vývoj tomu prozatím nasvědčuje, ale žádné velké překvapení se nekoná.

Google se v srpnu 2015 podílel 63,8 % na trhu vyhledávání v USA a oproti předchozímu měsíci jde o další (mírný) pokles. Maximum 67,6 % přitom pochází z loňského roku, od té doby podíl Googlu klesá, zatímco Microsoft velmi nepatrně získává.

Je podstatné si uvědomit, že jde o vyhledávání na počítačích, přičemž se vyhledávání výrazně přesouvá na mobilní zařízení, kde je mechanismus i cesty hledání podstatně jiné, ale hlavně v datech od comScore nezohledněné. 

Marcom

Mobilní vyhledávání by přitom mělo znamenat, alespoň co se objemu týče, prakticky stejně velký trh, ne-li větší (v květnu Google informoval, že mobily ve vyhledávání už v deseti zemích předčily počítače).

Na konci července Microsoft uvedl na trh Windows 10, takže srpen byl ve znamení migrace desítek milionů počítačů, tabletů a notebooků na novou verzi operačního systému. V té Microsoft prosazuje vyhledávání přes Bing, včetně snah přednastavit uživatelům nový Microsoft Edge jako výchozí  prohlížeč. Nelze ale říci, že by se to nějak zvlášť projevilo – vzestup o 0,2 bodu je příliš malý. 

Našli jste v článku chybu?
4. 10. 2015 13:49
Citron (neregistrovaný)

Microsoft si jako obvykle nevzal ponaučení z minula: špatné na Edge je, že je vázaný na operační systém, kdyby ho dali zdarma jako samostatný browser, tak by asi zájemců bylo dost, a časem by i uživatelé windows šáhli po Edge. Určitě je to kvalitnější prohlížeč než Firefox(myslím lagy, bugy apod., zkuste otevřít najednou padesát záložek v Chrome a ve Firefoxu) + možnosti přizpůsobení, bez adblocku to nepůjde.