Hlavní navigace

Podíl Windows Vista, Linuxu a Mac OS roste

4. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rok a půl od uvedení Windows Vista na trh si pozici suverénní jedničky stále drží předcházející Windows XP. Podle červnových dat společnosti Net Applications činí tržní podíl oblíbených Windows XP stále ještě úctyhodných 71,2 procenta. Za poslední rok ztratila pouze 11,1 procentního bodu ze svého podílu na trhu. Windows Vista si minulý měsíc ukousla 14,57 procenta z tržního koláče, takže si meziročně polepšila o něco málo přes 10 procentních bodů. Trend je jasný: podíl Windows XP klesá, podíl…

Rok a půl od uvedení Windows Vista na trh si pozici suverénní jedničky stále drží předcházející Windows XP. Podle červnových dat společnosti Net Applications činí tržní podíl oblíbených Windows XP stále ještě úctyhodných 71,2 procenta. Za poslední rok ztratila pouze 11,1 procentního bodu ze svého podílu na trhu. Windows Vista si minulý měsíc ukousla 14,57 procenta z tržního koláče, takže si meziročně polepšila o něco málo přes 10 procentních bodů. Trend je jasný: podíl Windows XP klesá, podíl Windows Vista stoupá. Rychlost přesunu uživatelů však určitě není podle představ Microsoftu.

MM socky3

Uvidíme, jestli nedojde k akceleraci růstu podílu Windows Vista po ukončení prodeje Windows XP k 30. červnu tohoto roku. Ve skutečnosti však v českých e-shopech (a nejen v nich) není problém Windows XP zakoupit. Bude ještě nějaký čas trvat než z pultů obchodů zmizí. Navíc je stále možný downgrade z Windows Vista na Windows XP a Microsoft s Windows XP počítá pro projekty typu Asus EEE a jeho následovníků, kde by Windows Vista se svými hardwarovými nároky mohla tvrdě narazit.

Při pohledu do statistik výše zmíněné společnosti, které vycházejí hlavně z dat nasbíraných na severoamerickém trhu, je zřejmé, že roste podíl alternativních platforem. Například podíl Linuxu se meziročně zvýšil z loňských 0,43 procenta na současných 0,80 procenta. I tak ale zůstává na desktopové scéně striktně minoritním. To zastoupení Mac OS od společnosti Apple je už na severoamerickém trhu zajímavější. Celkově v červnu tohoto roku činil podíl systému Mac OS 7,38 procenta. Během posledních dvanácti měsíců si tak polepšil o 1,35 procen­tního bodu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.