Podívejte se do míst s elektronikou, kde to vypadá jako na českých tržištích v devadesátkách

28. 5. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V Hongkongu stále existuje několik lokalit, kde lze koupit elektroniku všeho druhu. Některá připomínají porevoluční vietnamská tržiště v Česku. Uvnitř: GALERIE.

Hongkong dlouhá léta sloužil jako centrální elektronický pupek světa. To se výrazně změnilo, když tuto roli převzal s ním sousedící vnitročínský Šen-čen (Shenzhen), v jehož okolí se díky ekonomickým reformám, levné pracovní síle nebo pobídkám uhnízdila výroba skoro všeho, co denně používáte. V Šen-čenu i díky tomu naleznete Huaqiangbei, největší hardwarové tržiště světa pokrývající jednu čtvrť (na Lupě máme rozsáhlou galerii).

Hongkong přesto stále má co nabídnout, mimo jiné díky velkému přístavu a své přetrvávající funkci finančního centra mezi Asií a zbytkem světa. Během své nedávné výpravy jsem prošel čtyři hlavní místa, kam se stále fyzicky chodí nakupovat hardware a elektronika.

Nejzajímavější je asi tržiště na Apliu Street, které připomíná (nejenom) vietnamské stánky devadesátých let v České republice a dalších postkomunistických zemích.

Koupit tam lze především levné výrobky dovezené z továren v Šen-čenu. Jde o všelijaká rádia, přehrávače, kabely, redukce a tak dále. Objevit lze i obchody s VHS přístroji, stánky se zahraničními SIM kartami, bazarové telefony, bezpečnostní kamery a další. Součástí stánkového bludiště jsou i různé opravny. Celé je to takový blešák pro spíše méně movité, má ale unikátní atmosféru podobnou bloudění Deckarda z Blade Runnera, když hledal majitele replikantského hada.

V galerii si mimochodem všimněte toho, že u stánků na Apliu Street už často visí vlajka Čínské lidové republiky, která je o něco větší než tradiční vlajka Hongkongu. Ten už není kolonií Velké Británie a Čína si ho postupně bere zpět, což dává stále více najevo. Má to vliv na politiku nebo velkou invazi čínských firem.

Další hongkongskou klasikou je Golden Computer Centre (případně Golden Computer Arcade). Jde o dvě přízemní patra obchodního domu ve čtvrti Sham Shui Po. Obchody mají hardware všeho druhu a najdou se i speciality jako místa plná asijských akčních filmů na blu-rayi. Mezi stánky nezávislých prodejců jsou i prodejny velkých značek typu Asus nebo Lenovo.

V podobném duchu se nesou i další dvě obchodní lokality, Mongkok Computer Centre a Wan Chai Computer Centre. To druhé vyniká miniaturními obchody plnými krabičkami s hrami, což už dnes vzhledem k dominanci digitální distribuce není tak běžné.

Ve Wan Chai jsem kromě jiného narazil na několik prodejců grafických karet, které jsou výsledkem amerických sankcí vůči Číně. Běžně byly skladem modely Nvidia GeForce RTX 5090D, které se od plnohodnotných kusů RTX 5090 liší osekanými AI funkcemi a výkonem. I tyto modely by ale měly zmizet, USA sankce opět zpřísňují. Obchodníků jsem se ptal, zda je možné do vnitrozemské Číny dostat i běžná GPU – prý to není problém a děje se to běžně, včetně high-end modelů do serverů.

Hongkongské obchody obecně byly GPU dobře zásobeny, což v Česku stále není standard. Ceny se ale moc neliší, často byly i větší.

CIF25_SE_terc

V nedávné galerii z Japonska jsem obdivoval, že v této zemi mají specializované počítačové obchody plné vystaveného hardwaru. Hongkong je na tom podobně. Narazit lze i na bazarové kusy, servisy a konzultace.

Lupa už navštívila více hardwarových tržišť. Podívat se na ně můžete zde:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).