Hlavní navigace

Podívejte se na úrovně signálu pomocí měřáku UNAOHM

3. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

3. 11. 2008

Do redakce serveru DigiZone.cz přišel zajímavý e-mail od jednoho z jeho čtenářů, Gerharda LiškyPrahy. Ten si dal tu práci a do excelovské tabulky zanesl hodnoty, které mu zobrazil jeho profesionální přístroj UNAOHM 735 FM při proměřování síly analogových a digitálních signálů. Pan Liška měřil na střeše panelového domu na Jižním Městě, kde bydlí. Byla sice mlha, ale podmínky byly normální. Hlavně mi šlo o to, jak velký bude rozdíl v příjmu mezi H a V polarizací v DVB-T z jednoho vysílače na stejném kanále, konstatoval Liška.

KL22_nominace

Náš čtenář zjistil, že tam, kde bylo dříve možné zachytit Žižkov na 25. kanále a signál byl na hraně přijímatelnosti, je po přepojení vysílače na vertikální polarizaci (53. kanál) nutné dodržet sklon antény, nebo bude divák bez obrazu i zvuku. Šíření signálu se pak chová podle pana Lišky úplně stejně jako při analogu. Spíše mě překvapilo, že není skoro rozdíl v síle signálu mezi Strahovem (vysílač malého výkonu) na kanále 46 a vysílači Žižkov a Cukrák, což jsou vysílače velkého výkonu, dodal náš čtenář.

Úrovně signálu v dBuV (decibelmikrovolt) najdete v této tabulce. Jsou zde zaneseny jak vysílače pražské (Mahlerovy sady, Cukrák), tak i některé mimopražské (např. Ještěd).

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.