Hlavní navigace

Podle Axocomu zažívají cizojazyčné televizní kanály v Česku boom

7. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poptávka po cizojazyčných televizních kanálech v tuzemsku skokově roste. Vietnamské, italské, ruské, španělské či německé televizní kanály zažívají v Česku neobvyklou oblibu.

Hlavním tahounem zájmu o ně jsou menšiny žijící na území České republiky. Dříve byla velká část těchto kanálů distribuována do domácností bez povolení vysílatelů a největší potenciál mají ruské a vietnamské TV kanály. Podle statistiky společnosti Axocom vychází, že nejsledovanější zahraniční kanály pochází z německy, rusky, vietnamsky a italsky mluvících zemí, kde je přírůstek předplatitelů těchto kanálů nejmarkantnější a za posledních pět let tvoří desítky procent, v některých případech i stovky procent.

Tyto stanice nebývají volně dostupné, ale v rámci programových balíčků u jednotlivých satelitních, kabelových nebo IPTV operátorů. Z velké části jde o nové klienty, kteří do Česka přišli v období po velké ekonomické a finanční krizi. U asijských programů jde naopak o dlouhodobý trend. Počet těchto obyvatel u nás se nadále zvětšuje a ti ve svých komunitách chtějí být nadále ve spojení s mateřskou zemí a právě televize je v tomto ohledu adekvátní prostředek, vysvětluje Erika Luzsicza, ředitelka společnosti Axocom, která se na distribuci specializovaných kanálů v ČR specializuje.

Konkrétně to znamená, že zatímco v roce 2014 bylo v ČR možné naladit čtyři ruské kanály s desítkami tisíc předplatitelů, letos je jich dostupných a legálně distribuovaných více než deset a počet předplatitelů se posunul nad dvě stě tisíc. Jak upozorňuje Luzsicza, mezi diváky nejsou již jen obyvatelé původem z Ruska: Přestože počet Rusů na našem území klesl, zájem o původní ruskou tvorbu naopak roste. Nabízí totiž kvalitní obsah, navíc na ruské tematické kanály koukají i Češi, například z didaktických důvodů.

Z televizních stanic, kde se mluví vietnamsky, byl v roce 2014 dostupný jen jeden kanál a několik stovek předplatitelů, letos půjde již o tři kanály a desítky tisíc předplatitelů. Právě z dlouhodobého hlediska jeden z největších potenciálů se skrývá u vietnamské komunity, kde se odhaduje až přes sto tisíc diváků.

BRAND23 Workshop

Erika Luzsicza

Axocom: Doba pirátství končí

Situace na trhu je o to zajímavější, že někteří tuzemští operátoři teprve v posledních letech cizojazyčné kanály začaly kvůli distribuci zasmluvňovat. Bylo tady zcela běžnou praxí, že mnoho cizojazyčných kanálů bylo na našem území distribuováno v podstatě nelegálně. Jenže právě rostoucí poptávka a potenciál trhu dopomáhá k postupnému narovnání těchto záležitostí a pročištění trhu od této formy pirátství. Přeci jen každá licence má svá omezení a pravidla, která nelze jen tak porušovat, upozornila Luzsicza.

Jedním z průkopníků v této oblasti je i operátor O2, který od března nabízí svým divákům celkem třináct nových, cizojazyčných kanálů. Věříme, že tímto krokem určitě uděláme radost zejména cizincům žijícím v Čechách, protože jim přinášíme to nejlepší z jejich domovského televizního obsahu, okomentoval tento krok David Duroň, ředitel O2 TV, s tím, že digitální televize O2 TV nabídne stanice pro rusky, polsky, vietnamsky, italsky, německy či španělsky mluvící diváky.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).