Hlavní navigace

Podle Slovenska je AWS pro děti, Valve chystá nový Half-Life, Intel smaže staré ovladače

22. 11. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Apple musí v Německu zpřístupnit NFC. WeChat Pay a Alipay i pro lidi ze západu. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Amazon je pre chlapcov, my robíme enterprise,“ uvedl šéf vládního cloudu na Slovensku. Jano Suchal ze Slovensko.Digital pak situaci rozebírá na Twitteru.

Valve chystá nový Half-Life. Bohužel nepůjde o plnohodnotný třetí díl, ale titul nazvaný Half-Life: Alyx odkazující na postavu z dvojky. Půjde o vlajkovou hru pro virtuální realitu, kterou Valve rozvíjí skrze SteamVR a headset Index.

Intel ze svých stránek odstraní staré ovladače a BIOSy a nebude možné je nadále stahovat. Týká se to zejména technologií z devadesátých let a první poloviny nového tisíciletí. Je tedy řeč o Windows 98, ME, XP a tak dále. Více to rozebírá ZDNet.

Německo připravilo nový zákon, podle kterého v této zemi Apple musí zpřístupnit NFC také dalším subjektům. Apple si přístup k NFC čipu drží pouze pro sebe a třetím stranám ho, na rozdíl od Androidu, nedává k dispozici. Na poměrně specifickém německém bankovním trhu tak možná na iOS bude možné platit i jinak než přes Apple Pay. Firma si dle zákona může za zpřístupnění naúčtovat poplatek.

Čínské mobilní platební systémy WeChat Pay a Alipay se postupně začínají otevírat cizincům. Doposud je bylo možné používat pouze s čínským bankovním účtem. Mezinárodní verze Alipay začíná umožňovat nahrát kredit a WeChat Pay přidávání západních platebních karet. Čína se tímto krokem mimo jiné připravuje na olympiádu. Zároveň tím řeší problém, že v Číně v podstatě skoro není možné západními kartami platit, s čímž pak turisti mířící do země mají problém.

Google spustil podporu zpráv RCS na trhu ve Spojených státech a navazuje tak na dřívější start v Kanadě, Velké Británii a Mexiku. RCS jsou náhradou za SMS a MMS a Google se na zavádění této novinky snaží spolupracovat s operátory. Ti se k tomu příliš nemají, takže se Google snaží postupovat samostatně. Mluví o tom, že RCS spustí po celém světě.

Google se chystá více sblížit jádro Androidu postavené na Linuxu s vanilla jádrem samotného LinuxuArsTechnica informuje, že by takový krok mohl zlepšit podporu Linuxu na ARMu a obecně přinést výhody do celého ekosystému. Android běží nad Linuxem od začátku, je ovšem výrazně upraven právě pro čipy ARM a podobně.

GitHub spouští projekt Arctic Code Vault, v rámci kterého bude open source kód z celého světa ukládat v prostorách blízko severního pólu.

Microsoft se postupně opět stává oblíbenou firmou a nyní to potvrzuje i Facebook, který Visual Studio Code označil za jeho hlavní/základní vývojářský nástroj. Toto IDE se už dříve stalo nejvíce populárním v rámci průzkumu Stack Overflow. Používá ho třeba i Google.

Šéf VMwaru Pat Gelsinger vedle toho prohlásil, že se z Kubernetes stává nová Java. A to v tom smyslu, že dopad na celé IT odvětví bude podobný a že se na Kubernetes celá branže shoduje jako na konsenzu.

Společnost HP Inc. odmítla nabídku na převzetí ze strany Xeroxu. Ten za odkup nabídl 33 miliard dolarů. Představenstvo HP uvedlo, že věří v současnou strategii podniku a dlouhodobý chod. Mluví se také o tom, že HP přišla nabídka nízká.

Microsoft ukončí aplikaci Cortana pro iOS a Android, stane se tak 31. ledna 2020. Cortanu nebude možné používat ani v Microsoft Launcheru. Další vývoj kolem konkurence pro Alexu a Siri je nejasný. Redmond už nějakou dobu dává najevo, že s Cortanou příliš nepočítá. Uvádí ovšem, že bude nadále součástí Windows či nabídky kolem Office 365.

Intel má problémy se zajištěním poptávky po jeho procesorech do osobních počítačů. Firma v dopise partnerům (PDF) tvrdí, že navyšuje CAPEX investice a posilí 14 i 10nm kapacity, ale že se výzvu prozatím nepodařilo vyřešit.

Mladá firma Nuvia, která vznikla na začátku roku 2019, získala investici ve výši 53 milionů dolarů (například od Dellu) a oznámila, že pracuje na nové éře procesorů pro datová centra. Moc se toho zatím neví, ovšem trojice zakladatelů doposud pracovala pro Apple na jeho ARM čipech, takže by to mohlo být zajímavé.

Nvidia představila referenční hardware a software, díky kterému je možné nasadit GPU od Nvidie v serverech běžících na ARMu. Mezi partnery už jsou Cray, Hewlett Packard Enterprise, Marvell nebo Fujitsu. Intel zase oznámil vlastní GPU s kódovým označením Ponte Vecchio postavené na 7nm technologii a určené pro superpočítače.

Google kupuje firmu CloudSimple. Ta vyvíjí software, který umožňuje migrovat VMware do prostředí Google Cloud Platform a Microsoft Azure. Pro Google je to další krok směrem k enterprise klientům a podpoře prostředí VMware. Google Cloud také spustil Bare Metal Solution.

Red Hat má v Česku nové vedení. Na pozici generálního ředitele pro region střední a východní Evropy nastupuje Adam Wojtkowski. Jde o obchodní zastoupení, a nikoliv vývoj, který Red Hat provozuje v Brně.

Cloud 22 temata

PayPal za čtyři miliardy dolarů kupuje firmu Honey Science. Ta vyvíjí nástroje a programy v rámci e-commerce týkající se cashbacku, odměn a podobně.

Salesforce.com bude svůj Marketing Cloud nově provozovat na cloudu Microsoft Azure. Pro Redmond je to další velký cloudový obchod. Salesforce ovšem nespolupracuje čistě s Microsoftem a u svých produktů využívá i Amazon Web Services a Google Cloud. Naopak se postupně loučí s Oraclem.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.