Hlavní navigace

Podrobné účty za telefon: Konečně!

24. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Telefonní účet, který od Telecomu dostáváme každý měsíc, je tak trochu černá skříňka: stanoví určitou provolanou částku k zaplacení, ale neříká, za co vlastně je. Od dubna by s tímto přístupem měl být konec: Telecom nabídne službu detailního rozpisu hovorů. Nadšení však není na místě: je to pozdě a je to dosti drahé.

Výměnou za záruku svého monopolního postavení až do konce roku 2000 slíbil Telecom a jeho strategický partner řadu věcí. Obecně to byla modernizace sítě a uspokojení poptávky po zavedení telefonu, byla však určena i řada dílčích úkolů. Závazným dokumentem je z tohoto hlediska tzv. Pověření, které vydal ČTÚ, a které stanoví pro jednotlivé úkoly přesné lhůty. Tento dokument je tak trochu mýtický: vzhledem k tomu, že byl vydán ve správním řízení, ho ČTÚ nemůže zveřejnit, přestože vlastně nepřímo ovlivňuje všechny účastníky telefonní sítě. A jak už je u nás zvykem, přestože nejde o veřejný dokument, jeho obsah je více méně znám.

Detailní rozpis hovorů, který Telecom bude nabízet od 15. dubna, měl být ve skutečnosti k dispozici už v roce 1998; Telecom má tedy v tomto ohledu zpoždění větší než malé. Toto zpoždění mělo značně negativní vliv i v období vzniku tarifu Internet 99, který byl zatížen sestavovacím poplatkem. Telecom – tehdy ještě SPT – tvrdil, že je tento poplatek je nutný z technických důvodů a přestože o tom dodnes panují pochybnosti, jde v podstatě o nevyvratitelný argument, protože svoji síť zná dostatečně podrobně jen sám Telecom. Kdyby však Telecom plnil povinnosti, které mu Pověření ukládá, rozhodně by už tehdy nebyl sestavovací poplatek nutný.

Pokrok se nezastavil, Internet 2000 už sestavovací poplatek neobsahuje a nyní přicházejí i detailní účty. Bohužel má však tato nabídka i další háček, neřku-li rovnou hák, a tím je cenová politika. Pokud si totiž objednáte detailní výpis, zaplatíte za každý hovor 60 haléřů, nejméně však 33 korun za měsíc. Když se zamyslím nad tím, kolikrát denně někam volám, vyšel by mne osobně tento účet poměrně draho. Při pěti voláních za den, což je spíše nižší odhad, by tato služba přišla na ještě únosných 90 korun měsíčně. Zejména firemní zákazníci však uskutečňují řádově více hovorů a výše poplatků za tuto službu by se tak mohla pohybovat v řádech stovek, možná dokonce tisíců korun. Vhodnější by podle mého názoru byla paušální platba, kterou za stejnou službu účtují například EuroTel a Paegas.

BRAND

Celkově lze říci, že nabídka detailního účtu je významným krokem vpřed, cenová politika však omezuje jeho dosah.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).