Hlavní navigace

Podrobnosti o tarifu Internet 2000

19. 11. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ve středu oznámil SPT TELECOM definitivní podobu nového tarifu Internet 2000. To - z hlediska uživatele -nejdůležitější, tedy přehled cen, jsme už na Lupě zveřejnili. Trochu stranou však zatím zůstala velká novinka, kterou je zavedení jednotného telefonního čísla, a další podrobnosti.

Internet 99 byl tarifem, který SPT TELECOM „narychlo spíchnul“, aby otupil ostří protestů Internetové komunity proti zdražování od 1.1.1999. Tento tarif byl poněkud neelegantní a řešil pouze jediný problem, otázku ceny. Internet 2000 byl naproti tomu připravován delší dobu a SPT TELECOM o jeho podobě průběžně jedná s poskytovateli připojení, kteří na tomto poli vykonali mnoho „neviditelné“ práce. Výsledkem je tarif, který je nejen elegantnější pokud jde o cenu, ale přináší řadu dalších novinek.

Tím největším přínosem je zavedení jednotného telefonního čísla, o kterém jsme se doposud na Lupě zmínili jen velmi letmo a pokud jsem pozoroval správně, ani jiné zpravodajské servery se mu příliš nevěnovaly. Přitom je třeba říci, že je tato novinka možná ještě významnější než kosmetická úprava cen. Jednotné telefonní číslo za místní tarif je něco, po čem volali potenciální uživatelé ze „zapadlých vesniček“, přesněji řečeno z UTO bez přístupového bodu některého poskytovatele, několik let. Kdysi zde sice fungovala síť Firstnet, která v rámci pilotního projektu Nextelu (dnes odštěpný závod Služby profesionálních sítí SPT TELECOMu, který mimo jiné provozuje IOL) nabízela připojení k Internetu odkudkoliv na jednotné telefonní číslo takřka za místní tarif; tento projekt však záhy skončil. Zájemci o Internet bez možnosti místního připojení tak mohli jen závistivě hledět za východní hranici, na Slovensko, kde mají jednotné telefonní číslo už dlouhou dobu.

Na nátlak poskytovatelů připojení nyní SPT TELECOM jednotné telefonní číslo nabídl i u nás. Tarif Internet 2000 bude podobně jako jeho současná verze využívat speciální číslo se zvláštní předvolbou. Tato čísla přitom budou mít dvě varianty, tzv. národní a lokální. Národní verze bude dostupná pro poskytovatele, kteří mají svými přístupovými body pokryto nejméně 30 UTO, tedy takřka jednu pětinu. Jejich národní jednotné telefonní číslo bude možné volat odkudkoliv za tarif Internet 2000. Naproti tomu poskytovatelé, kteří budou mít méně než 30 uzlů, dostanou jen lokální číslo (byť bude vypadat velmi podobně), které bude možné volat s tarifem Internet 2000 jen z daného UTO; při volání z jiných UTO bude účtován standardní meziměstský poplatek, jak je tomu i dnes.

Poskytovatelé podle neoficiálních zpráv původně chtěli jednotné telefonní číslo už od 7 pokrytých UTO, což je bližší i situaci na Slovensku. SPT TELECOM však argumentoval vysokými náklady na přesměrované hovory, které budou navíc účtovány nižším tarifem (I2000) a ještě k tomu jistou část z poplatků získají poskytovatelé. Výsledkem je proto zmíněných 30 uzlů, což podle mého názoru není tak špatné řešení. Je ale logické, že na něm vydělají především ti největší, zatímco ostatní budou relativně klesat. O tom, že trh jde cestou koncentrace a přežít mohou jen ti největší, však není pochyb už delší dobu nezávisle na politice SPT TELECOMu.

Využil jsem na tiskové konferenci přítomnosti pana Miroslava Řezníčka, který má přípravu nového tarifu v kompetenci, a položil mu tři otázky, jež podle mého názoru nejsou úplně nezajímavé: jak budou vypadat přístupová čísla (a jaký je postoj ČTÚ, který původní čísla pro I99 uvolnil výjimkou jen do konce roku 1999), jaký bude přístup k alternativním operátorům (problém Dattelu je myslím dostatečně znám) a konečně zda už je jasno, pokud jde o výši provizí, kterou dostanou poskytovatelé připojení.

Čísla pro tarif Internet 2000 mají mít strukturu ve formátu: 0971 x ABC yy. Poměrně zajímavá je předvolba 0971, která markantně připomíná stávající čísla pro tarif Internet 99. Jak jsem však zjistil, není se třeba obávat konce výjimky, kterou ČTÚ udělil. Zejména zásluhou poskytovatelů a jejich dohody s SPT TELECOMem totiž podle zdroje z vedení NIXu ČTÚ tuto předvolbu s účinnosti od 1. prosince zařadil do řádného číslovacího plánu, takže již není třeba výjimek; to odstraňuje obavy, zda bude Internet 2000 zaveden včas. Tajemné x bude rozlišovat, zda jde o národní či lokální verzi (patrně tam bude cifra 1 či 2). ABC je unikátní identifikační číslo poskytovatele, které je bude rozlišovat navzájem. Poslední dvě cifry budou podle Řezníčka náhodné a sloužit mají pro doplnění čísla na potřebou délku.

Nepříliš uspokojivou odpověď jsem však dostal na dvě zbývající otázky. V případě Dattelu stále ještě probíhá řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, přestože před více než měsícem jeho představitelka v pořadu Přísně veřejné slibovala, že bude rozhodnuto do tří týdnů; pokusíme se zjistit, jak se situace v současné době vyvíjí. Podle Řezníčka i generálního ředitele Přemysla Klímy bude SPT TELECOM čekat na toto rozhodnutí, takže nelze očekávat, že by Internet 2000 přinesl v jeho dosavadním postoji nějaký zvrat: poskytovatelé připojení u Dattelu budou i nadále trestáni za to, že sešli z jediné správné – modrožluté – cesty a Dattel z volání do své sítě v tarifu Internet 2000 neuvidí ani haléř.

V případě provizí dosud jednání probíhají, což potrvrzují i poskytovatelé připojení, nejbližší kolo se bude konat v pondělí. Zajímavé je v této souvislosti vyjádření Přemysla Klímy, podle kterého není nasazování nového tarifu ohroženo ani v případě, že by se do 1.1.2000 nepodařilo na provizích domluvit – SPT TELECOM tedy s touto možností zjevně počítá. Mnohem pravděpodobnější je však podle mého názoru uzavření dohody, jsem jen zvědav, nakolik budou poskytovatelé se získanými procenty spokojeni. Ale to se teprve ukáže.

KL24

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).