Hlavní navigace

Podvodníci při phishingu zneužívají ekonomické krize

11. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nadnárodní ekonomické krize, se kterou souvisí existenční problémy některých bank, již začali čile zneužívat internetoví podvodníci a při vlně nových phishingových útoků spoléhají na strach klientů, který povede k neuváženému riskantnímu jednání. Řada britských občanů ukládala své peníze v bankách, jichž se přímo dotýkají velké problémy Islandu. Jen Icesave spadající pod islandskou banku Landsbanki má ve Velké Británii cca 200 000 zákazníků, kteří se logicky obávají, o své peníze. Řeč je o sumě…

Nadnárodní ekonomické krize, se kterou souvisí existenční problémy některých bank, již začali čile zneužívat internetoví podvodníci a při vlně nových phishingových útoků spoléhají na strach klientů, který povede k neuváženému riskantnímu jednání. Řada britských občanů ukládala své peníze v bankách, jichž se přímo dotýkají velké problémy Islandu. Jen Icesave spadající pod islandskou banku Landsbanki má ve Velké Británii cca 200 000 zákazníků, kteří se logicky obávají, o své peníze. Řeč je o sumě přesahující tři miliardy liber.

MM socky3

Britská vláda slíbila informovat občany o vývoji situace kolem postižených bank a odpovědné úřady oslovují dotčené klienty informačními e-maily. Jenže této skutečnosti a obav klientů začali zneužívat podvodníci, kteří napodobují neškodné informační e-maily podvodnou zprávou s odkazem na nastrčený web a dál je už scénář obdobný jako u většiny phishingových útoků. Informační e-maily byly zřejmě v danou chvíli zvoleny jako nejrychlejší komunikační kanál, ovšem někteří bezpečnostní experti se domnívají, že právě vzhledem k velkému riziku ze strany podvodníků měly v tomto případě úřady být obezřetnější. (SecurityWorld)

Dopadům současné mezinárodní ekonomické krize na IT odvětví jsme se věnovali v článcích IT ve stínu krize a Jak bankovní krize ovlivní svět IT

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.