Hlavní navigace

Podzimní schéma ČT art: Rudy Linka, Pavarotti i Husa na provázku

31. 8. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc
Stanice za čtyři roky odvysílala 4555 premiérových pořadů, z toho 305 koncertů, 162 divadelních představení a 563 nových českých dokumentů. Letos bude v tradici pokračovat.

Už od prvního září zahájí ČT art tzv. Týdnem dárků své podzimní vysílání. Chybět nebude slavící Divadlo na Vinohradech a Husa na provázku, cykly s Dariou Klimentovou, Davidem Vávrou či Rudy Linkou.

Hned v prvním zářijovém týdnu také na diváky čeká premiérový koncert Vídeňské filharmonie ze Schönbrunnu či unikátní záznam koncertu mladého Luciana Pavarottiho z milánské La Scaly, k výročí deseti let od úmrtí tohoto slavného tenoristy.

NAPSALI JSME: ČT art připomene tvorbu i osud zesnulého sochaře Olbrama Zoubka

Podzimní schéma České televize

Z tiskové konference k podzimnímu schématu ČT art.
Autor: Karel Choc

Z tiskové konference k podzimnímu schématu ČT art.

Podzim odstartujeme jako každý rok Týdnem dárků. Jedním z nich je i světová slavnostní premiéra dokumentu o proslulém dirigentovi Danielu Barenboimovi z pražské Lucerny. Díky tomu, že jej nabídneme v přímém přenosu, budou mít diváci příležitost vidět ve stejný okamžik to, co návštěvníci v kině. A to vše za přítomnosti samotného Daniela Barenboima, který dokument přímo na místě uvede, říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: Dalším dárkem bude tradičně také přímý přenos divadelní inscenace. Tentokrát se vydáme do legendární brněnské Husy na provázku na představení Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky.

Husa na provázku, Vinohradské divadlo i Šumné stopy

Výročí vzniku Divadla Husa na provázku se bude věnovat stejnojmenný desetidílný dokumentární cyklus, který provede dějinami i současností souboru, slavícího 50 let od založení. O šedesát let starší je pak Vinohradské divadlo, na jehož prknech se první představení odehrálo 24. listopadu 1907. Přesně v den výročí uvidí diváci Artu v přímém přenosu hru v režii Tomáše Töpfera – Hašler. Vývoj scény navíc zmapuje šestidílný cyklus.

Pokračování se rovněž dočkají oblíbené Šumné stopy s architektem Davidem Vávrou, tentokrát z Rumunska. Vlastní dokumentární cyklus bude věnován i světově uznávané české tanečnici Darii Klimentové. 

Rudy Linka a osobnosti hudebního světa

Svůj prostor bude mít na Artu na podzim také hudba, a to v novém diskusním pořadu „Linka“, v němž jazzový kytarista Rudy Linka povede dialog s nejrůznějšími osobnostmi hudebního světa, jako jsou John Scofield, Pat Metheny, Matěj Ruppert či Michal David.

Na výtvarné umění se zaměří dokumentární série Orbis Artis, která vznikla na základě knihy Jaroslava Brabce. Ten dlouhá léta sleduje dění v oblasti tuzemského výtvarného umění a v každém díle představí jednoho současného umělce.

Orbis Artis je něčím mezi dokumentem, dialogem a kamarádským setkáním. Neoficiální nakouknutí do soukromí i ateliéru. A ačkoliv pořad ukazuje všechny fáze vývoje díla, nepojednává ani tak o díle, jako o člověku samotném, prozrazuje scenárista, kameraman a režisér pořadu Jaroslav Brabec. 

cyber-obecný tip

ČT art a zahraniční tvorba

Úterní večery budou patřit slavnému finskému režisérovi Aki Kaurismäkimu a šestici jeho snímků vysílaných tradičně v původním znění s titulky.

Art loni nabídl více než polovinu zahraničních filmů, což bylo téměř čtyři sta sedmdesát hodin vysílání, v původním znění s titulky. A diváci tento trend oceňují. Spokojenost dosahuje nadprůměrných hodnot, dodává Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.