Hlavní navigace

Pokémon GO není zásadním bezpečnostním rizikem

19. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firmě Niantic se povedl poměrně hloupý přešlap s právy k účtům, ale jinak je Pokémon GO stejně (ne)bezpečný jako cokoliv dalšího s geolokací.

Pokud jste se vydali hrát letní fenomén Pokémon GO, tak je dobré vědět, že vašemu soukromí nehrozí žádné enormní nebezpečí. A to i přes záplavu článků, které se to v uplynulých dnech snažily tvrdit. Samotná aplikace není ani nijak zásadně nebezpečná z hlediska „sdílení“ geolokačních informací s dalšími lidmi. Ale pojďme si některé z podstatných věcí projít.

Firma Niantic při spuštění udělala dost hloupý přešlap v iOS aplikaci. Ta si vyžádala kompletní práva k účtu na Googlu (pokud jste se přihlásili tímto způsobem). Pokud jste si pořídili Pokémon GO někdy na počátku, je tenhle problém řešitelný jednoduše – aktualizovaná aplikace pro iOS už má chybu odstraněnu a stačí se odhlásit a přihlásit, tím dojde k nastavení nových práv. Pokud máte Pokémon GO na Androidu, problém se vás netýká, tam žádná chyba nebyla. A mimochodem, ona „plná práva“ neznamenala například to, že Niantic získal přístup k vašemu e-mailu na Googlu (což také některá média tvrdila).

Samotné používání aplikace nesděluje žádné informace o vaší poloze nikam (veřejně) dál. V zásadě je GO bezpečnější než běžné sociální sítě – není možné vidět na displeji „hráče okolo vás“ (některá média se to snaží tvrdit). Pro používání platí všechna klasická opatření jako pro ostatní „geo“ sociální sítě – dávat si pozor na informace z fotografií, hlídat si, co s kým sdílíte, a to zejména pokud budete informace o svých aktivitách sdílet na další sociální sítě. Z „geo“ pohledu je podstatně nebezpečnější Facebook, který například podle geolokace navrhuje přátele, aniž byste tomu mohli zabránit (jde to jedině tak, že aplikaci kompletně zakážete přístup ke geolokaci).

Je jasné, že pokud se budete dívat okolo sebe, tak hráče Pokémon GO poznáte poměrně snadno – z tohoto pohledu je hra rizikem v tom, že může někomu posloužit k nekalým úmyslům. Místa s unikátními Pokémony mohou například znamenat, že tam někdo může čekat na příležitost, jak někomu ublížit nebo ho okrást, takže určitá obezřetnost je rozhodně na místě.

KL23 hlasovani

Nepozornost hráčů také může přispět k tomu, že se vydají někam, kam nemají, případně dojdou k úrazu. Něco takového je ale už roky „rizikem“ jak pro hráče hry Ingress (předchůdce a v zásadě back-end pro Pokémon GO), tak aplikací jako jsou Foursquare/Swarm, ale i pro prosté focení selfies.

Pokud se budete obávat, že snad Niantic přes Pokémon GO získává o hráčích nějaké informace, tak odpověď je jednoduchá. Samozřejmě, že získává. Ví, kde byli, kdy tam byli, kudy se pohybovali. Což ostatně ví Google, Facebook, Twitter, Apple, Microsoft a stovky dalších firem, které mají aplikace na mobilních telefonech s přístupem ke geolokaci nebo jsou na geolokaci založené. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).