Hlavní navigace

Policie chce, aby operátoři skladovali data i o koncových IP adresách

10. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Novinka má přispět k vyšetřování kauz týkajících se internetové kriminality. Změnu vyhlášky odsouhlasila Bezpečnostní rada státu, chybí jen souhlas vlády.

Podle aktuálního znění vyhlášky musí ukládat poskytovatelé internetového připojení IP adresy jedné strany komunikace, a to po dobu šesti měsíců. Podle nového návrhu by měly být na stejnou dobu uchovávány i koncové IP adresy. 

Policie bez nich, alespoň podle mluvčí policejního prezidia Jany Macalíkové, některé případy prakticky nemůže vyšetřovat. Týká se to třeba dětské pornografie. „Bez znalosti cílové IP adresy nelze zjistit, kdo fotografie uložil,“ tvrdí Macalíková pro ČTK.

V době, kdy z policejních spisů i soudních jednání unikají jeden odposlech za druhým, jde ale o citlivé téma. Podle policie by se ale k datům mohla dostat až v okamžiku, kdy to dostane povolené od soudu. 

KL24

Ministr vnitra Milan Chovanec podle ČTK sleduje obrovský nárůst internetové kriminality v řádech stovek procent. A české úřady nejsou jediné, které sledování na internetu řeší. 

Své si užily i americké bezpečnostní služby. Těm totiž na začátku června skončily rozsáhlé sledovací pravomoci, které jim zajišťoval takzvaný Patriot Act, zavedený po útocích 11. září v roce 2001. Ze sledování se po vypuknutí kauzy PRISM stalo ve Spojených státech politikum, a tak se senátoři nedokázali shodnout na prodloužení některých bodů včas. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).