Hlavní navigace

Polská vláda chce znovu zrušit koncesionářské poplatky

16. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 3. 2009

Nejsilnější polská vládní strana Občanská platforma se znovu pokusí prosadit zrušení koncesionářských poplatků a vytvoření tzv. Fondu veřejné služby, ze kterého se můžou financovat i projekty soukromých médií. Informuje o tom Český rozhlas. Vládní koalice získala pro svůj návrh důležitého partnera ve Svazu demokratické lavice, díky kterému má dostatek hlasů i na prolomení případného prezidentského veta. To se očekává ze strany nynějšího prezidenta Lecha Kaczyńského, který je bratrem bývalého premiéra a lídra nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost.

Jak informuje Český rozhlas, polská vláda uvažuje o zrušení poplatků za rozhlas a televizi už od voleb před dvěma lety. „Narazila na příliš silný odpor nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost, ale zejména prezidenta Lecha Kaczyńského, který hrozil, že takový zákon okamžitě vetuje. Podle opozice i prezidenta budou podle toho nového zákona média přímo závislá na vládě, na státním rozpočtu, a je to pokus je ovládnout a dostat pod svou kontrolu,“ informuje zpravodaj ČRo v Polsku Martin Dorazín.

ICTZ23

Faktem je, že veřejnoprávní média dnes ovládají lidé blízcí současné opozici. „Do vedení veřejnoprávních médií – televize, rozhlasu a regionálních studií – se dostali lidé ještě z minulé vládní koalice, lidé z okraje politického spektra, z Ligy polských rodin, kteří tam teď dělají velké pořádky. Vyhazují jednak členy vedení, kteří jim nejsou po vůli a odcházejí také novináři – v televizi a rozhlase je velká nespokojenost. A právě nový zákon by to měl odstranit, bude zcela nové vedení rozhlasu, televize i těch regionálních studií,“ dodává Dorazín.

Financování veřejných médií by měl zajistit nově zřízený Fond veřejné služby. „Může ovšem financovat i soukromé projekty, a to z deseti procent. Všechna média na trhu se mohou ucházet o tyto projekty, Zemská rada pro rozhlasové a televizní vysílání je vyhodnotí a podle toho přidělí finance,“ informuje Český rozhlas na svém webu.