Hlavní navigace

Pomoc! Zapomněl jsem psát…

6. 9. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Psaní rukou je umění zralé na vymření. Je to skutečně tak, pokud používáte počítač a postaru (tedy tužkou na papír) moc nepíšete, jistě na sobě pozorujete zhoršení psaného písma a dost možná píšete pomaleji a pomaleji.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Titulek jsem si vypůjčil z Guardianu, zaujal mě na první pohled a hned jsem si řekl, že jsem na tom dost podobně. Pokud srovnám svůj rukopis současný a z doby před deseti lety, je to strašný rozdíl. Nikdy jsem nepsal krásně, ale vždy se to dalo přečíst. Přečetl jsem to nejenom já, ale i většina ostatních. Když se podívám na své současné poznámky v zápisníku, je to hrůza. Jsou to neskutečné čmáranice a často to po sobě nepřečtu ani já sám. A navíc, neumím si představit, že bych třeba tento text, který právě čtete, napsal rukou. Jednak by to po mně stejně někdo musel přeťukat do počítače (což by mi vadit nemuselo), ale hlavně by mi to trvalo několikanásobně déle.

Ve škole jsem si všechno zapisoval do sešitů ručně, to byl panečku trénink. Současní školáci a studenti dost často používají k zápiskům notebook, a jinde než ve škole toho ručně asi moc nenapíšou. Takže jsou bez tréninku. Pozoroval jsem při ručním psaní několik mladších lidí a moje hypotéza se potvrdila. Většinou na tom byli s „krásou“ a čitelností písma daleko hůř než jsem já. A to je co říct. Psaní rukou možná v nejbližších desetiletích nevymře, ale určitě se to s ním nezlepší. Není cesta jak. I když se prvňáčci budou učit psát vzorové písmo, půjde prostě o předmět jako každý jiný a jakmile budou mít možnost, začnou ťukat do počítačů.

KL24

Když pozoruji známé a jejich dovednosti s propiskou, je vidět, že se zvyšujícím se věkem roste schopnost napsat něco čitelně. Čím mladší, tím horší klikyháky. Výjimky se nemusejí urážet, patří do té skupiny, jejíž členové potvrzují pravidlo. Zde je nutno podotknout důležitou věc – je velký rozdíl mezi tím, jak píší ženy a jak muži. Není třeba vysvětlovat, že holky většinou píší krásně a čitelněji než kluci. Mimochodem tohle je dost zajímavý jev a asi souvisí s tím, že holky jsou pečlivější a mají větší smysl pro krásu, což asi platí i pro písmo.

Pokud mám srovnat počet znaků, které vytvořím ručně a které na počítači – na počítači je jich asi stokrát víc. Možná je ten poměr ještě výraznější. Nepíšu dopisy ručně, od toho jsou e-maily. Jediné větší množství znaků ručně pro mě znamená sepsání seznamu co nakoupit nebo stručné poznámky a nápady v zápisníku. Otázka je, zda je to nějaký problém. Potřebujeme vůbec umět psát rukou? Nestačí se umět jenom podepsat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).