Hlavní navigace

Pomohou přátelé získat zpět nepřístupný účet na Facebooku?

4. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
„Trusted Contacts“ neboli „důvěryhodné kontakty“ je druhý pokus o využití konceptu přátel, kterým důvěřujete, a kteří vám mohou pomoci získat zpět účet, na který se nemůžete dostat.

Koncept důvěryhodných přátel zavedl Facebook někdy v roce 2011, byť pouze v podobě testování. V zásadě by mělo jít o přátele, na které se můžete obrátit v okamžiku, kdy ztratíte přístup ke svému účtu na Facebooku (zapomenuté heslo, ztráta telefonu při aktivní dvoufaktorové autentizaci, ztráta přístupu k e-mailu pro reset hesla). Facebook v takovém případě poskytne důvěryhodným přátelům bezpečnostní kód. A vy když od nich kódy získáte, můžete získat zpět přístup k účtu.

Důvěryhodných přátel můžete vybrat více než tři (což je nutný počet bezpečnostních kódů) a udělat to můžete na stránce Nastavení zabezpečení, samozřejmě pouze za předpokladu, že k této „bezpečnostní“ funkci máte přístup (velmi pravděpodobně nemáte).

Důvěryhodné přátele Facebook znovu vrací do hry, ale jako důvěryhodné kontakty (Trusted Contacts). Stále platí, že potřebujete tři kódy k tomu, abyste získali přístup k nepřístupnému účtu. A také, že můžete určit více přátel (pět je podle všeho maximum), kterým budou kódy poslány.

Důvěryhodní přátelé samozřejmě nepomohou v případě, že jste přišli o účet následkem hacku. V takovém případě už někdo získal přístup k vašemu účtu za vás a nastavení samozřejmě změnil.

Mírně zábavné na celém mechanismu je, že Facebook doporučuje, abyste zvoleným přátelům zavolali a řekli jim webovou adresu, na kterou mají jít (a kde získají bezpečnostní kód, který by vám také nejlépe po telefonu měli sdělit). A ve stejném doporučení zmiňuje, že osobní telefonát je důležitý, protože hacker by mohl mít přístup i k vašemu e-mailu. Což je přesně ten případ, kdy se s účtem na Facebooku můžete rozloučit a důvěryhodní přátele/kontakty nepomohou.

Cloud23

Důvěryhodné kontakty mohou být užitečnou pomůcku, byť nemusí být zcela praktická – zejména v okamžiku, kdy zvolené přátele/kontakty prostě kontaktovat nemůžete. Není navíc ani tak příliš bezpečnostním mechanismem, jako pomůckou pro někoho, kdo je sklerotik, co se hesel týče. Pokud chcete více zabezpečit svůj účet, je vhodnější myslet na dvoufaktorovou autentikaci

A samozřejmě použitelným nástrojem jsou i bezpečnostní otázky, ovšem za předpokladu, že použijete dostatečně nesmyslné odpovědi (takové, které někdo neodhalí například prostým pohledem na váš účet na Facebooku).

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).