Hlavní navigace

Porod gorilího mláděte on-line skončil tragicky. Udusilo se.

11. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
11. 4. 2007

Pražská zoologická zahrada se nedočká nového gorilího přírůstku. Dlouho očekávaný porod gorilí samice Kamby, kterou mohli od letošního února prostřednictvím webových kamer sledovat návštěvníci internetových stránek digitální stanice Český rozhlas – Leonardo, skončil tragicky. Během porodu došlo ke komplikacím, které vyústily v přetržení pupeční šňůry ještě v době, kdy se plod nacházel uvnitř samice. Mládě se tak s největší pravděpodobností udusilo.

Věděli jsme, že Kambin porod může být komplikovaný, ale věřili jsme, že všechno dobře dopadne. Bohužel, v tuto chvíli už je prakticky jisté, že mládě je mrtvé, konstatoval ředitel ČRo Leonardo Miroslav Bobek, který je zároveň vedoucím projektu Odhalení, díky němuž mohly tisíce zájemců nahlédnout prostřednictvím webových kamer do života goril nížinných v pražské ZOO.

Podle oficiální tiskové zprávy zoologické zahrady se události seběhly takto: "Zhruba ve 2 hodiny ráno se objevily u samice Kamby první příznaky spuštěného porodu. V 7.30 byly patrné v rodidlech samice pánevní končetiny mláděte. Do této doby probíhal porod v pořádku a Kamba pravidelně a intenzivně vytláčela mládě ven. V 8.15 došlo k tomu, že byla vytlačena i pupeční šňůra, kterou Kamba vzápětí přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku a v současné době je tedy s největší pravděpodobnos­tí mrtvé.

Kamba však stále pravidelně a intenzivně tlačí a je velká pravděpodobnost, že plod vytlačí sama. Proto odborný tým ZOO Praha do přirozeného procesu zatím nezasahuje. V současné době je prioritou zdraví Kamby a přirozené dokončení procesu rození. Lékařský zásah v případě zdraví či život ohrožující situace je však připraven.Věříme, že Kamba všechno ve zdraví zvládne, a naše naděje se budou upínat ke Kijivu…"

ICTZ23

Právě druhá samice Kijivu je rovněž těhotná a porod se u ní očekává v průběhu května.

On-line přenos z gorilího pavilonu pražské ZOO

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.