Hlavní navigace

Portugalci testují dron ovládaný myšlenkami. Cílí i na armádu

Jan Beránek

Technologie firmy Tekeven umožňuje pilotovat drony jen pomocí mozkových vln. Drony ale mají být jen první zastávkou.

V dohledné době drony, ve vzdálenějším horizontu letadla. Tekever chce umožnit pilotovat i lidem, kteří mají omezený pohyb. A to i přesto, že o bezpečnosti této technologie zatím není celá scéna přesvědčena. Na vlastní mozek to vyzkoušel Dave Lee z britské BBC.

Firma spolupracuje s bezpečnostními agenturami, policií a armádou. Své drony by tak mohli mozkem ovládat kromě vojáků i policisté. Jde o další z pokusů, jak využít technologii EEG, která se používá k diagnostice v medicíně. 


Zdroj: BBC

EEG sleduje aktivitu ve specifických částech mozku. Výcvik pilota zabere ale několik měsíců. Musí se naučit zaměřit svou pozornost jen na řízení a udržet ji. „Jsme přesvědčení, že pilotovat letadlo teď bude mnohem jednodušší,“ tvrdí pro BBC šéf Tekeveru Ricardo Mendes a dodává, že jejich novinka Brainflight může být krokem k dalšímu zvýšení bezpečnosti ve vzduchu. A to nejen pro vojenské piloty. 

Marcom

To je ale zatím jen vize. Letečtí experti se na novinku dívají spíš skepticky. A to především kvůli regulaci a důvěře cestujících. „Letecký průmysl jde dnes jinou cestou, soustředí se spíš na lepší materiály a úspornější motory,“ tvrdí britskému serveru letecký specialista John Strickland.

Podle Mendese se může jejich technologie stát záložním bezpečnostním systémem pro případy, že se něco stane na palubě. V případě infarktu nebo jiné indispozice by mohl řízení převzít někdo na zemi a dovést letoun zpět na základnu.

Našli jste v článku chybu?
26. 2. 2015 13:44
F (neregistrovaný)

"V případě infarktu nebo jiné indispozice by mohl řízení převzít někdo na zemi a dovést letoun zpět na základnu."

a jak zrovna tohle souvisi s danou technologii?

26. 2. 2015 9:40
Martin V (neregistrovaný)

Vynikající úspěch! Je těžké se to naučit, je těžké udržet jen myšlenku na řízení, je těžké dobře odečíst mozkové vlny, potřebujete k tomu místo jednoduché vysílačky komplikovaný stroj, ale už teď vědí, že to přispěje k větší bezpečnosti leteckého provozu... Nedodal vám tenhle článek Steinbauer?