Hlavní navigace

Portugalsko bude mít pět volně šířených celoplošných DVB-T programů

7. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 1. 2008

Portugalská vláda udělala radost těm, kteří si již pořídili digitální přijímač. Oznámila, že udělí další licenci, která bude držitele opravňovat k vysílání celoplošného televizního programu v rámci digitálního terestrického vysílání (DVB-T). Výběrové řízení zahájí vláda v první polovině letošního roku.

Mezi potenciální zájemce o licenci k DVB-T vysílání patří telekomunikační společnost Portugal Telecom, Sonaecom, Abertis a Vodafone. Portugalsko je jedním z posledních členských států Evropské unie, kde je digitální vysílání ještě ve fázi zkušebního provozu. Zahájení řádného provozu je plánováno na letošní rok. K vypnutí analogového televizního vysílání by mělo podle plánů dojít v roce 2010, tedy dva roky před termínem, který jako poslední možný stanovila Evropská unie.

ebf - témata 1

V současnosti mají diváci k dispozici čtyři televizní programy: veřejnoprávní RTP1 a RTP2 a komerční stanice TVI a SIC. Tyto čtyři stanice patří mezi čtyři nejsledovanější v Portugalsku. V loňském roce dosáhl podíl sledovanosti televizních programů RTP1, RTP2, TVI a SIC 84,5 %, zatímco programy šířené v rámci kabelového nebo satelitního vysílání získaly jen 15,5 %. Rok po vypnutí analogu by měl programovou nabídku DVB-T vysílání obohatit veřejnoprávní vysilatel RTP, který plánuje spuštění dalších dvou tematických stanic a doufá, že si získají podobnou oblibu jako „vlajková loď“ portugalské veřejnoprávní televize RTP1, která je druhým nejsledovanějším televizním programem v zemi (s 25,2 % průměrnou sledovaností). Nejsledovanější stanicí je komerční TVI s 29 %.

Zdroj: Variety

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).