Hlavní navigace

Portugalsko bude mít šest multiplexů

21. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 4. 2008

Portugalsko přijalo nový obchodní model zemského digitálního televizního vysílání. Podle něj budou televizní programy rozděleny do šesti multiplexů, přičemž jeden bude určen volně šířenému televiznímu vysílání a zbylých pět pak placeným kanálům. Všechny multiplexy by měly pro šíření televizního signálu využívat kompresní formát MPEG-4.

Multiplex volně šířených televizních stanic označovaný jako multiplex A bude divákům nabízet čtyři televizní programy, které jsou v současnosti dostupné v rámci analogového vysílání, a nový celostátně šířený kanál, který bude teprve vybrán v rámci tendru. Zbylá kapacita multiplexu bude využita pro televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Regulační úřady požadují, aby minimální pokrytí multiplexu A dosáhlo 85 % obyvatel Portugalska. Multiplexy s placenými programy B a C budou mít také celostátní charakter, požadované minimální pokrytí signálem je 75 % populace. Zbylé tři multiplexy, tedy D, E a F budou pouze regionální.

WT100 persony2 (Ilinčev aspol)

Zájemcům o licence pro DVB-T vysílání končí lhůta pro podání žádostí dnes. Regulační úřady Anacom a ICP budou mít čtyřicet dní na to, aby vybrali vítěze tendru na volně šířené televizní programy a šedesát dní na výběr komerčních stanic. Portugalští diváci by se zahájení vysílání nových programů měli dočkat začátkem příštího roku.

Zdroj: Broadband TV News