Hlavní navigace

Portugalsko nebude dotovat nákup set-top-boxů

Náklady na pořízení digitálního přijímače si budou muset portugalské domácnosti hradit samy. Portugalská vláda totiž zamítla návrh, který jako formu podpory digitalizace televizního vysílání prosazoval dotace nákupu set-top-boxů. Podle vlády se o podporu digitálního zemského vysílání musí zasadit sami provozovatelé multiplexů, které by měly divákům nabídnout natolik atraktivní obsah, aby na vlastní popud opustili analogové televizní vysílání.

Zemské vysílání je v Portugalsku nejpoužívanější platformou, na které se spoléhá více než 65 % portugalských domácností. Diváci si mohou vybírat ze čtyř volně šířených televizních programů (RTP1, RTP2, SIC a TVI) a také regionálních stanic. Kabelovou televizi si předplácí přibližně 27 % domácností, placené satelitní vysílání využívá 9 % domácností. Největším poskytovatelem placeného televizního vysílání je společnost TV Cabo, která je v některých částech Portugalska dominantním poskytovatelem placeného vysílání.

Portugalsko chce vypnutí analogového televizního vysílání stihnout do konce roku 2012, a to i přesto, že je jednou z posledních západoevropských zemí, která proces přechodu na digitální vysílání zahájila. Proto bude jedním z důležitých kritérií výběrového řízení na licence to, jak rychle by mohl držitel licence zahájit vysílání a rozšiřovat pokrytí DVB-T signálem.

Zdroj: DigiTAG

Našli jste v článku chybu?