Hlavní navigace

Porušuje Nexus One duševní vlastnictví spisovatele Philipa K. Dicka?

11. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google bude zřejmě muset řešit první problém týkající se jeho chytrého mobilu Nexus One, který se začal prodávat minulý týden. Ozvala se totiž rodina slavného spisovatele Philipa K. Dicka, jenž termín Nexus použil ve své neméně slavné knížce Do Androids Dream of Electric Sheep? Podle ní byl natočen kultovní film Blade Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Dcera již nežijícího autora sci-fi literatury, Isa Dick Hackett, chápe užití názvu Nexus One pro telefon Googlu jako zásah do duševního…

Google bude zřejmě muset řešit první problém týkající se jeho chytrého mobilu Nexus One, který se začal prodávat minulý týden. Ozvala se totiž rodina slavného spisovatele Philipa K. Dicka, jenž termín Nexus použil ve své neméně slavné knížce Do Androids Dream of Electric Sheep? Podle ní byl natočen kultovní film Blade Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Dcera již nežijícího autora sci-fi literatury, Isa Dick Hackett, chápe užití názvu Nexus One pro telefon Googlu jako zásah do duševního vlastnictví. Prohlásila, že byla šokována, když na sklonku loňského roku prosákl název telefonu Googlu do médií. Nikdo prý s rodinou spisovatele užití názvu nekonzultoval. Ta se teď hodlá bránit u soudu a požaduje, aby Google přestal název Nexus používat.

Philip K. Dick nikdy nevlastnil ochrannou známku na termín Nexus, což hraje do karet Googlu. Na druhou stranu rodina spisovatele argumentuje, že telefon Nexus One používá operační systém Android, což vyvolává určitý dojem odkazu na spisovatelovu tvorbu. Spor tedy může být vzhledem k americké legislativě a tamní ochraně duševního vlastnictví docela zajímavý. Za zmínku v tomto kontextu stojí, že třeba Motorola pro své mobily s operačním systémem Android používá název Droid. Užití tohoto slůvka si licenčně ošetřila s filmařem Georgem Lucasem, protože právě v jeho filmové sérii Star Wars se tento termín používá pro pojmenování robotů. (Guardian)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.