Hlavní navigace

Poskytovatelé ustoupili, ale flintu do žita nehodili

12. 3. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Včerejší prohlášení skupiny opozičníků učinilo konec spekulacím a potvrdilo zprávy, které pronikly ven již dříve: také oni začnou nasazovat tarif Internet 99, který původně odmítli. Je to špatně, nebo dobře? Znamená to prohru? Přinesl dosavadní průběh jejich akce něco pozitivního?

Na počátku akcí poskytovatelů připojení stála především obava z nutnosti dalších investic do přístupových bodů a také další poplatky SPT TELECOMu za služby, které přitom poskytovatelům nic nového nepřinesou. Zájem o kapsu jejich zákazníků to byl jen v omezené míře, i když by bylo nefér tvrdit, že se o ni nestarali vůbec; v takovém případě by skutečně mohli bez řečí nasadit Internet 99 jako výhradní tarif, čímž by alespoň jejich problémy s investicemi odpadly. Nebyl to však spouštěcí faktor: vždyť podoba tarifu Internet 99 pro stranu uživatelů byla známa několik měsíců (na rozdíl od podmínek pro poskytovatele) a poskytovatelé k ní mlčeli. V živé paměti je ostatně chování poskytovatelů během listopadového Bojkotu: podpořili jen někteří a tím nejvlažnějším možným způsobem. Nicméně nedivme se příliš, tehdy nešlo o jejich vlastní zájmy, proto mlčeli. Tentokrát zase mlčeli uživatelé Internetu, přestože o jejich zájmy šlo – většina si to však příliš neuvědomila.

Vstup opozičníků na scénu byl velmi razantní. Požadujeme jednání s SPT TELECOMem, chceme tarif Internet 99 za všech okolností výhodnější, nechceme žádné další poplatky pro poskytovatele a když na to SPT TELECOM nepřistoupí, zrušíme peering, zablokujeme síť, uřežeme dráty. Tak nějak bychom mohli volně parafrázovat jejich první prohlášení. K těmto silovým krokům nakonec nedošlo, takže situace má u nás podstatně menší charakter válečného stavu, než na sousedním Slovensku, kde létají šrapnely. Čím dál více je zřejmé, že úplnou blokádu jeho sítě by podpořila jen úzká skupinka poskytovatelů, kteří tvoří „tvrdé jádro“. Ostatní mají podle mého názoru strach zejména z právních protiakcí SPT TELECOM – je velmi pravděpodobné, že by okamžitě měli na krku žalobu pro nekalosoutěžní jednání, kterou by mohl SPT TELECOM prohrát jen velmi, velmi obtížně. Podstatně více se uvažuje o tom, že by poskytovatelé sáhli na peering – existují (či aspoň existovaly) podepsané výpovědi peeringových smluv od všech opozičníků, které měl v rukách pro případné použití jeden z vyjednavačů. Nakonec uplatněny nebyly (ostatně mají většinou měsíční výpovědní lhůtu, což je pro okamžitý nátlak dlouhá doba), ale vážně se uvažuje o vyloučení SPT TELECOM z NIXu, přestože oficiální prohlášení o tom nehovoří.

V tom hlavním však poskytovatelé ustoupili: tarif Internet 99 nyní zavedou, čímž připraví Internet OnLine o komparativní výhodu, kterou by v opačném případě získal. Poskytovatelé říkají, že tak činí na základě nátlaku ze strany svých zákazníků, kteří si jeho zavedení přejí. V úvodním textu k prohlášení na serveru isp.nix.cz dokonce prohlašují, že je k tomu vede „postoj jejich zákazníků, kteří tuto službu požadují i přes její nevýhodnost.“ To je trochu odvážné tvrzení – zákazníci totiž požadují tento tarif kvůli tomu, že pro ně při určité délce hovoru výhodný jednoznačně je. Nic to nemění na tom, že služba Internet 99 je ze strany SPT TELECOM nepěkně navržená, sestavovací poplatek postrádá logiku a je jakýmsi trestem pro některé skupiny uživatelů. To všechno platí – ale zároveň platí, že i když není kombinace obou tarifů dobrým řešením, je v současné době pro zákazníky nejlepším možným.

Je tedy podle mého názoru dobře, že poskytovatelé vyslyšeli své zákazníky, kteří sice většinou byli ochotni strpět dočasný odklad nasazení tarifu Internet 99 v zájmu jeho zvýhodnění, ale když se ukázalo, že SPT TELECOM tento „bojkot tarifu“ příliš netrápí a rozhodně ho nebude dál vylepšovat, začali žádat na poskytovatelích, aby si našli proti Telecomu jinou zbraň. Takovou, která mu nebude zbytečně sypat do kapes zvýšené poplatky uživatelů za telefon.

Prohlášení ovšem v jedné věci nechává nejasno – a jak už to bývá, dá se očekávat spíše horší možnost, což nakonec potvrzují i některé signály ze strany různých poskytovatelů. Nikde se totiž neříká, zda tarif Internet 99 bude zaveden navíc, tedy vedle stávajícího tarifu, který zůstane pro zákazníky poskytovatelů dostupný. To je fér kombinace, která dává možnost volby, ale na druhou stranu bude poskytovatele (mimo těch u Dattelu) něco stát. Obávám se však, že poskytovatelé budou mít nyní snahu ušetřit na zákaznících a zavedou – stejně jako to již nyní činí IOL – pouze tarif Internet 99. Fanoušci stávajícího tarifu (tedy zejména lidé na starých ústřednách bez tarifikace a lidé na ústřednách E10, kde bude sestavovací poplatek účtován okamžitě, nikoliv po dvou minutách) by tak přišli zkrátka. Přestože chápu obtížnost situace, ve které poskytovatelé jsou, nebylo by takové chování fér poté, co se celou dobu zaklínali tím, že užitek zákazníků mají na zřeteli a jako příklad uváděli právě to, že Internet 99 jako výhradní nezavádějí.

Podstatným tónem, který se line prohlášením opozičníků, je odkaz na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Poskytovatelé se nyní hodlají bránit u něj, což potvrzuje, že nejvíce v žaludku jim vlastně leží Internet OnLine. V zásadě s nimi souhlasím, ostatně vyjádřil jsem to už tento týden jednou. UOHS je v tuto chvíli tím správným orgánem, který je třeba zavalit stížnostmi – a doufat, že s nimi něco udělá. Nebude to jistě snadná věc.

Byl bych ale rád, aby to nevyznělo tak, že zhruba měsíc trvající akce opozičníků nepřinesla vůbec nic. Není to pravda, tady je pár hlavních bodů, které mne okamžitě napadají:

  • Tarif Internet 99 se prokazatelně vylepšil, když byl sestavovací poplatek posunut o minutu na 119. sekundu. Je to sice kosmetická změna, která má dopad jen na volání o délce mezi jednou a dvěma minutami, ale vzhledem k tomu, kolik takových volání v tomto rozmezí je, se jedná o výrazné zlepšení. Za ně vděčíme poskytovatelům připojení, SPT TELECOM by sám od sebe neudělal nic.
  • Přestože v některých bodech všichni společnou řeč nenašli, je dobré ocenit i to, že se poskytovatelé dokázali dát dohromady a vytvořit jednotnou frontu. Doposud se jevili spíše jako dost rozhádaná parta, společný zájem je dolázal sjednotit a snad to vydrží i nadále.
  • Poskytovatelé připojení dokázali hodit za hlavu určitý strach, který z SPT TELECOMu měli. Souvisí to s bodem předchozím, nakonec i vlci se cítí bezpěčněji ve smečce. Tento posun hodnotím jako velmi významný a pokud se bude realizovat na tom správném místě, což je nyní podle mého ÚOHS.

Na druhou stranu bychom poskytovatelům mohli vyčítat určitou bezkoncepčnost, jejich současný ústup z pozic působí zvláštně – zavedení tarifu Internet 99 je nyní správný krok, ale osobně bych tento ústup z pozic provedl trochu jinak. Leč po bitvě je každý generálem. Trochu mne však mrzí, že vzrušená atmosféra horkých hlav nedává prostor pro seriózní analýzu kroků obou stran.

ebf - partner 1

Marek Antoš


Vybrané starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).