Hlavní navigace

Poslanci hledají kandidáty do Rady ČT, nominace přijímají do 27. února

18. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
18. 2. 2009

Poslanecká sněmovna se připravuje na volbu pěti nových členů Rady České televize, kteří by měli po 28. květnu nahradit třetinu radních, jimž vyprší současný mandát. Předseda dolní komory parlamentu Miloslav Vlček (ČSSD) už na webu sněmovny vyzval nezávislé organizace a sdružení, aby do 27. února předkládaly návrhy na kandidáty do televizní rady.

Funkční období v Radě ČT letos končí Milanu Badalovi, Dobromilu Dvořákovi, Janu Prokešovi, Petrovi Uhlovi a Jiřímu Voráčovi. Deník Právo také poznamenal, že by poslanci mohli volit i šestého radního, pokud by předtím z rady odvolali Josefa Jařaba. Ten je totiž na přednáškovém turné v USA a pokud se nebude práce v radě účastnit po tři měsíce, může být ze zákona odvolán.

ICTZ23

Volbu radních provádí celá Poslanecká sněmovna. Televizní rada v novém složení by pak měla letos v létě zvolit nového generálního ředitele ČT, neboť současnému šéfovi veřejnoprávní televize Jiřímu Janečkovi vyprší v červenci šestileté funkční období. Volba ředitele by ale podle současné rady mohla proběhnout ještě před obměnou třetiny radních. Za současného složení rady by totiž Janeček s největší pravděpodobností obhájil funkci na dalších šest let.

Jiří Janeček už připustil, že bude na generálního ředitele ČT znovu kandidovat. Jediným dosud známým protikandidátem je televizní moderátor Petr Šiška, který na Primě uvádí pořad Nic než pravda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.