Hlavní navigace

Poslanci v Bruselu se dohodli. Snowden by mohl dostat azyl v EU

Autor: Isifa / EPA / Roland Holschneider
Jan Beránek

Včerejší hlasování v europarlamentu rozhodlo o tom, že Edward Snowden má na Starém kontinentu otevřené dveře.

Edward Snowden je „obráncem lidských práv“. Alespoň tedy podle europoslanců. Včerejší hlasování sice neznamená, že by EU automaticky dala bývalému zaměstnanci americké tajné služby NSA azyl, o tom budou muset případně rozhodnout národní státy.  

Volba, ve které bylo 324 poslanců pro, ale ukázala symbolicky otevřené dveře z ruského exilu. Parlament vyzývá členské státy, aby zrušily případné stíhání Edwarda Snowdena a zaručily mu ochranu jako whistleblowerovi.  

Marcom

Snowden, jehož zveřejněné informace rozpoutaly jednu z největších špionážních afér poslední doby a významně snížily důvěryhodnost internetových služeb, žije v Rusku, které mu poskytlo dočasný azyl. V domovských Spojených státech mu hrozí až třicetileté vězení, za vyzrazení projektů PRISM, Tempora a dalších tajných plánů NSA

Kromě Snowdena řešil parlament i nebezpečí plynoucí z rozsáhlého sledování provozu na internetu, ke kterému se během poslední doby uchylují evropské vlády ve Francii, Británii, Německu nebo Holandsku. Rozšíření sledovacích pravomocí policie se snaží prosadit i tuzemské ministerstvo vnitra. 

Našli jste v článku chybu?
30. 10. 2015 14:49

Opravdu tyhle "nemocné" příspěvky, které se objevují skoro pod každým článkem, v redakci nikomu nevadí?

30. 10. 2015 18:31

Tohle ale není monotónní a mimo obvyklé mantinely, ale prostě jen retardované.

Ano většinou mele úplně z cesty a působí, že dané případy rozhodně nestudoval do detailu, ale kecá zasvěceně do všeho a pod každou relevantní diskuzí. Na každý protinázor reaguje agresí, protože to přece všechno prokoukl a ví jak to je a my všichni ostatní jsme jen ovce.

Chvíli to působí zábavně, ale pak už jen otravně.

V Bohnicích mají pro podobné speciální pavilon, jednou jsem tam byl navštívit příbuzného s paran…