Hlavní navigace

Pošta chce zahájit pilotní provoz balíkomatů koncem března

14. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Původně měly fungovat už koncem loňského roku. Zdržení jde prý na vrub ÚOHS a předvánočnímu vytížení logistické sítě. První se objeví hlavně v Praze, ale třeba také v Prostějově.

Státní Česká pošta vypsala výběrové řízení na nákup, údržbu a servis tzv. balíkomatů už v roce 2012. Během letních prázdnin se na na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici objevilo postupně několik různých typů balíkomatů, které si mohla veřejnost vyzkoušet.

Pošta původně počítala s tím, že první balíkomaty začne rozmisťovat už začátkem roku 2013, tedy dříve než se v Česku rozběhl projekt Kouzelná almara nebo poštomaty společnosti InPost (loni v září se oba projekty spojily do jediné sítě).

Pošta však oznámený termín nedodržela. Ani v době spuštění Kouzelné almary, tedy v dubnu 2013, nebyl byť jen jediný balíkomat státního podniku k nalezení. Zástupci pošty vysvětlovali, že vše se zdrželo kvůli tomu, že zakázku prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který v této věci obdržel tři podněty od účastníků soutěže. Všechny ale nakonec zamítl.

Tisková mluvčí České pošty Marie Selicharová tehdy uvedla, že veřejná zakázka je ve stádiu dokončení a těsně před podpisem smlouvy. Prvních 10 balíkomatů se podle upraveného harmonogramu mělo objevit koncem loňského roku. Ani tento termín ale nakonec nevyšel.

„Jako to bývá u každé veřejné zakázky většího finančního rozsahu – ÚOHS obdržel v průběhu času několik podnětů, kdy byla veřejná zakázka zpochybněna. Sice neshledal pražádné důvody k zahájení správního řízení, ale Poštu to v realizační fázi citelně zdrželo. Na konci minulého roku jsme první balíkomaty instalovat už mohli, období extrémní zátěže naší logistické sítě  v předvánočním a vánočním provozu však na pilotní zkoušku rozhodně nebylo ideální, vysvětlil důvody dalšího oddálení zahájení pilotního provozu balíkomatů,“ Ivo Mravinac, ředitel odboru komunikace České pošty.

Letos to už snad vyjde

Letos by se ale už konečně první balíkomaty s logem státního podniku měly objevit. Pilotní provoz, do kterého bude zapojeno 10 balíkomatů, se rozběhne koncem prvního čtvrtletí. Podle Mravinace budou balíkomaty rozmístěny hlavně v Praze. Objeví se například na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici, na Masarykově nádraží či v Obchodním centru Štěrboholy. Kromě hlavního města se budou balíkomaty testovat také v Českých Budějovicích nebo Prostějově.

BRAND23 Workshop

Zástupci České pošty už dříve uvedli, že do konce letošního roku plánuje podnik vybudovat síť 150 balíkomatů. Není však zřejmé, zdali se mu to i přes značné zpoždění podaří. Podle Mravinace existuje seznam míst, na kterých by se balíkomaty v budoucnu měly objevit, definitivní harmonogram rozmisťování ale bude jasný až po skončení pilotního provozu.

Na rozdíl od konkurence, budou balíkomaty České pošty přijímat hotovost. V budoucnu by jejich prostřednictvím mělo být možné balíky nejen vyzvedávat, ale i posílat. Hovoří se i o dalších funkcích, například možnosti zaplatit v balíkomatu složenky.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).