Hlavní navigace

Pošta pro tebe – prvoplánově okouzlující dojetí za pár šupů

21. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to skoro rok, kdy jsem na těchto stránkách recenzoval vynikající pořad České televize Kousek nebe. Byl to pořad navýsost potřebný a důležitý.

Pořad pomáhající lidem, kteří to skutečně potřebují, protože jsou nemocní, chudí, bezmocní atd., protože se o ně nikdo, ani náš stát, nepostará. Pořad, který jim plnil tajná přání, jejich sny, které by navždy zůstaly pouhými představami, nebýt ČT. Navíc se diváci dostávali s účinkujícími do nejrůznějších prostředí u nás i v zahraničí. Meritem pořadu nebyl dialog ve studiu, ale realita splněného přání.

Kousek nebe vystřídal na obrazovkách veřejnoprávní televize omšelou, nudnou, stereotypní a levnou Poštu pro tebe, jenž nepřinášela nic nového a dokola opakovala to samé, ten samý vzorec. Po letech se před kamerami sešli lidé, kteří se dlouho neviděli a někdy se ani vidět nechtěli.

Zřejmě proto, že se vedení ČT jednoznačně domnívá, že tato „dojímavá nuda“ je zábavnější a podstatnější pro její diváky, byl Kousek nebe po roce opět nahrazen Poštou pro tebe.
„Okouzlující“ Ester Janečková, milovnice různých menšin, vítá ve studiu lidi, které pošťák Ondra vyhledává a navštěvuje po celé republice, aby přijeli do pražského televizního studia a přiměli diváky k ronění slz.

V posledním dílu, vysílaném tento týden, hledá homosexuální Ondra svou matku, která ho odložila krátce po porodu, případně i další své příbuzné. Je to vyučený kadeřník, který se ale v učení nic moc nenaučil, a tak dělal všechno možné, včetně cirkusáka, a skončil jako číšník. Ve své práci je, jak tvrdí, „spokojený jak pejsek“. Teď má již druhého sexuálního partnera a jak říká „okouzlující“ Ester: „Mají se hezky a to je moc dobře.“ Přítel ho podpořil v hledání matky a ve zviditelnění se v televizi.

Pošťák Ondra našel matku, která žije prakticky jako bezdomovkyně, je celá rozklepaná a plně uznává, že byla nezodpovědná matka, že odložila všechny svoje čtyři děti a prohlašuje, že si to vyčítá. Pošťák Ondra najde i sestru Karin, která má dvě děti a stará se o ně sama. Je tedy o poznání zodpovědnější než její matka.

Do studia dorazí za Ondrou nejprve matka. Syn je z matky trochu neklidný a zdá se, že z ní není nadšený. Přesto zahraje celkem zdařile dojetí. Potom se matka usadí v publiku, načež je přivedena Karin. Ta se ráda potká s bratrem, ale vidět matku zcela odmítne. Takže odejde s Ondrou do zákulisí. Přes její zásadní odpor, přes to, že říká, že takového člověka, který ji odložil, nepotřebuje a nechce, slíbí „okouzlující“ Ester, že v zákulisí jim setkání umožní. ČT tedy umožňuje setkání lidem, kteří si to přejí, a nutí do nich ty, kteří o to sebeméně nestojí. Trochu to připomíná současnou migrační politiku evropských vlád.

V druhém vstupu je představen roztomilý starý pan učitel a muzikant, který se setká s kamarády muzikanty z vojny. Tři osmdesátníci mají ze setkání upřímnou radost. Vrchol pořadu je ve větě jednoho starého pána: „Ještě nechceme končit.“

Česká televize zaměnila pořad velice prospěšný a správný, v němž dojetí a slzy rovněž hrají obrovskou úlohu, za pořad zcela zbytečný. Je otázka, proč k tomu došlo. Možná proto, že „okouzlující“ Ester si rok stěžovala všude, kde mohla, že jí zrušili pořad. Dokonce i v bulváru se často snažila budit soucit a pomáhala si nešťastným případem svého homosexuálního příbuzného, který spáchal sebevraždu.

Content First 2022_tip temata

Bez ohledu na individuální tragedii toho chlapce bylo celé vystupování „okouzlující“ Ester dryáčnické, pouťové, nízké, útočící neomaleně na city a zdůrazňující především to, jak ona je morálně čistá a skvělá a jak je svět vůči ní a vůči celé její rodině krutý. A účel světil prostředky. „Okouzlující“ Ester opět „okouzluje“ své diváky z obrazovek České televize.

Nemám nic proti tomu, aby jakákoliv televize vysílala cokoliv, co se jí zamane. Vždy je možno přehodit na jiný program nebo – nejlépe – přístroj vypnout. Je mi jen upřímně líto, že kvůli Poště pro tebe byl zrušen pořad, který pomáhal lidem. Jakékoliv argumenty o sledovanosti jsou v tomto případě liché. Když už se nějaká televize rozhodne podávat ruku trpícím, neměla by s tím skončit jen proto, že v pořadu je něco, co ho třeba maličko pokazí (v tomto případě asi moderátor – ale ten se dal jistě vyměnit). A proč vysílat Poštu pro tebe? Nevím. Kvůli okouzlující Ester?

Autor článku

Autor je televizní scénárista