Hlavní navigace

Potíže multiplexu 4 se podaří odstranit, věří televize. ČTÚ zatím nezasáhne

13. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Digital Broadcasting se zatím nemusí obávat sankcí kvůli obtížím s příjmem multiplexu 4. Je příliš krátce po udělení oprávnění pro využívání kmitočtů.

„Jsou to porodní bolesti, co časem zmizí“

Shovívavé jsou zatím televize i Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k potížím, které má od konce června televizní multiplex 4. S těmi se jeho operátor, ostravská společnost Digital Broadcasting, potýká prakticky od chvíle, kdy ukončila experimentální provoz této sítě a přešla na komerční vysílání – tedy od 25. června. Týden poté, 30. června, měl multiplex 4 pokrýt svým signálem všechna krajská města a dostat se až 73,7 procentům obyvatel České republiky. To se mu však dodnes nepodařilo, i když spustil řadu nových vysílačů.

Televizím, které v multiplexu 4 vysílají, ani ČTÚ však tyto potíže zatím nijak zásadně nevadí. „Spuštění každého digitálního multiplexu není jednoduchou záležitostí a představuje vyřešení řady technických problémů. To potvrzuje i nedávno završená etapa přechodu od analogového k digitálnímu zemskému vysílání. Na základě všech zkušeností nemá Česká televize prozatím důvod nevěřit, že současné problémy budou postupně společností Digital Broadcasting odstraněny,“ řekl serveru DigiZone.cz technický ředitel ČT Rudolf Pop. Kavčí hory v této síti šíří programy ČT 1 HD a ČT 4 HD, smlouvu podepsaly do konce roku.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Věříme, že se operátorovi multiplexu 4 podaří současné problémy odstranit. Spouštět novou vysílací síť je složité, říká technický ředitel České televize Rudolf Pop.

Šéfka regionalnitelevize.cz: kritika multiplexu 4 není na místě

Česká televize podle Popa oceňuje rozdílnou topologii vysílací sítě multiplexu 4 oproti stávajícím sítím Českých Radiokomunikací, i když se nechce pouštět do jejich porovnávání. „Uspořádání sítě 4 a její parametry jsou navíc vhodné pro regionální pokrývání, a proto nelze tyto produkty přímo srovnávat. Proto ani Česká televize nechce spekulovat o tvorbě ceny za tento multiplex. Obecně samozřejmě souhlasíme s názorem, že fungování konkurenčního prostředí se může příznivě projevit v nabídce služeb na trhu,“ míní Pop. Stejného názoru je i Eva Stejskalová, jednatelka a ředitelka regionalnitelevize.cz, jež dodává část programu dětské TV Pohoda, která v multiplexu 4 vysílá.

„Jakýkoliv start čehokoliv nového je složitý a potýká se téměř vždy s „dětskými nemocemi“. Proto podle mého názoru není v současné době na místě kritika, ale shovívavost, minimálně pro odvahu a myšlenku, s níž Digital Broadcasting do nového projektu vstoupila. Dejme provozovatelům multiplexu 4 čas, aby ukázali, že se dokážou s počátečními problémy vypořádat,“ žádá Stejskalová. Operátor čtvrté televizní sítě podle ní může splnit roli, kterou od něj trh očekává, tedy vytvořit konkurenční prostředí v celoplošném pozemním šíření televizního signálu: „Rozhodně ano, je to v rukách společnosti Digital Broadcasting.“


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Kritika není na místě, firmě Digital Broadcasting bychom měli spíše držet palce, míní ředitelka a jednatelka regionalnitelevize.cz Eva Stejskalová

ČTÚ se nechystá porovnat deklarované pokrytí s realitou

Ani ČTÚ se nehodlá v dohledné době zabývat stížnostmi diváků, kteří nemohou multiplex 4 naladit, ačkoli v lokalitách, kde se o to snaží, by měl být podle map zveřejněných společností Digital Broadcasting dosažitelný. „ČTÚ zatím problematiku sítě 4 pro šíření DVB-T neřešil, protože od udělení oprávnění k využívání kmitočtů pro většinu vysílačů uplynula krátká doba (byla udělena koncem června),“ vysvětlil mluvčí úřadu František Malina. ČTÚ se proto ani nechystá měřením ověřit, zda deklarované pokrytí multiplexu 4 slibované k 30. červnu odpovídá realitě.

„Co se ostatního týče, ČTÚ pouze prověřuje, stejně jako u dalších sítí, zda jsou kmitočty přidělené jednotlivým sítím řádně využívány v souladu se zákonem o elektronických komunikacích,“ dodal Malina. Multiplex 4 má v tomto ohledu výhodu, protože nepatří mezi digitální sítě, které zajišťovaly přechod původně analogových televizních programů na digitální vysílání. U těch ČTÚ bedlivě sledoval, zda digitální pokrytí není menší než původní analogové a zda tedy část diváků nepřišla o možnost přijímat jejich signál pozemní cestou.

UXD


Foto: archiv DigiZone.cz

Český telekomunikační úřad se nechystá měřením prověřovat, zda pokrytí multiplexu 4 odpovídá slibům společnosti Digital Broadcasting

Pokud by televize za vysílání platily, byla by to jiná

Další nepopiratelnou „výhodou“ multiplexu 4 je fakt, že v něm zatím nevysílají žádné programy, které by jeho provozovateli, společnosti Digital Brodcasting, platily za šíření signálu. Česká televize za svoje dva HD kanály neplatí nikomu (s výjimkou kapacity na satelitu), Nova se k smlouvě s operátorem sítě 4 nevyjadřuje a TV Pohoda má shodného majitele jako tento multiplex, takže na ní Digital Broadcasting nic nevydělá. Takže si vlastně ani nikdo nemá na co stěžovat. Situace se ale může brzy změnit, protože multiplex 4 nedávno aktivoval už pátou programovou pozici, na níž se chystá začátkem srpna spustit další televizní stanici.

Podle dřívějších vyjádření většinového vlastníka společnosti Digital Broadcasting by novým programem v multiplexu 4 měla být blíže nespecifikovaná hudební televize. Jisté je, že to nebude Óčko, které v této síti vysílalo do 25. června, protože od tohoto dne přešlo do konkurenčního multiplexu 3. Velmi pravděpodobné je, že do sítě 4 nezamíří ani Fanda, pátý program Novy, který odstartuje tuto sobotu na satelitu, v kabelu a IPTV. V úvahu tak připadají jen menší televize, které už nyní vysílají přes kabel a satelit a pro které je celoplošné šíření signálu v DVB-T poměrně drahou „legrací“.

Za jak dlouho se podle vás podaří firmě Digital Broadcasting odstranit všechny technické potíže multiplexu 4?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.