Hlavní navigace

Používání pevných disků se změnilo. Přišel čas na jejich proměnu?

2. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Google řeší, jak změnit disky používané v datacentrech. Nástup cloudu může znamenat, že ve vašem domácím počítači brzy žádné pevné disky nebudou.

V Google seeks new disks for data centers se Eric Brewer, viceprezident pro infrastrukturu u Googlu, věnuje tomu, že Google má zájem pracovat s výrobci pevných disků i vědci na nových pevných discích, které lépe vyhovují datovým centrům a použitím jako cloudová úložiště.

Zmiňuje tam například to, že dnešní pevné disky pro datová centra mají rozměr a provedení dané použitím v osobních počítačích (3.5" aktuálně, my starší známe i podstatně větší cihličky) odvozené od velikosti disket. A dnešní potřeby ukazuje na tom, jak rychle se na YouTube objevují stále nová a nová videa (400 hodin videa každou minutu, 1 petabajt nového úložiště denně). 

Pro datová centra je navíc, podle Brewera, potřeba optimalizovat kolekci disků, nikoliv jeden jednotlivý disk. A spolehlivost či ztráta dat u jednoho konkrétního disku je vlastně podstatně méně kritická, protože data na něm uložená jsou uložená i někde jinde. Pak je možná spíš náklady a úsilí na spolehlivost vynaložit na kapacitu či výkon.

Počítač bez disků?

Googlu se nelze divit, že chce najít lepší technologie současných pevných disků. Pokud se podíváte na výše uvedená čísla o YouTube a vztáhnete si to k běžné kapacitě pevných disků, tak to vypadá na slušně se rozrůstající kolekci kovu a elektroniky, která postupně bude zabírat více a více místa. A také požadovat více a více energie i údržby. O nutnosti průběžné obměny stárnoucích disků za nové raději ani nemluvě.

Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než nás přestanou tolik zajímat tradiční pevné disky v klasických domácích či pracovních počítačích. V tabletech a mobilních telefonech je samozřejmě nenajdete, notebooky a laptopy jsou dnes čím dál tím více vybaveny SSD. Zbývá už jenom pořešit nižší cenu pamětí a vyšší kapacitu SSD, aby byly zajímavé i pro masivní nasazení v desktopech.

Content 23

Významnou roli v tom nakonec bude hrát i onen cloud, který bude něco jako dnešní pevné disky zatím stále potřebovat (pokud někdo nepřijde na něco lepšího). Umožní-li to dostatečně se zvyšující konektivita, tak je víc než jisté, že časem ani nebudete chtít mít běžná data „doma“, bude jednodušší je mít v cloudu. 

Nakonec k tomu nebude potřeba ani tak moc vysokou kapacitu „mobilního internetu“. Vždyť počítačové sítě (ethernet) ještě nedávno byly 10 megabitové a 100 megabitů je dnes stále běžné. A pokud od kabelů jdete trochu zpět k WiFi, tak to vlastně není žádná sláva.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).