Hlavní navigace

Prague Hacks – hackathon zaměřený na otevřená data startuje na konci září

Jan Beránek

Víkendový programovací maraton se bude už podruhé zabývat daty, která poskytuje Praha, a to včetně třeba zoologické zahrady.

Jako Londýn nebo Leeds. Fond Otakara Motejla chce v rámci hackathonu na přelomu září a října naplnit „pražský dashboard“, tedy platformu, která bude ukazovat, co všechno lze s otevřenými daty v rámci města dělat. Přihlášky se otevírají dnes

Loni na prvním ročníku hackathonu vzniklo 13 prototypů aplikací. Šlo třeba o platformu pro sdílení informací o kvalitě škol, model aplikace sledující pohyb prostředků hromadné dopravy v reálném čase nebo prototyp aplikace pro chytré hodinky sledující bezpečnost v ulicích. 

Letos by měli během třídenní akce vývojáři v prostorech Node5 pracovat na widgetech a aplikacích, které budou popisovat život v metropoli ve čtyřech tematických oblastech. Těmi by měla být mobilita a obyvatelstvo, volný čas a vzdělávání, dobré vládnutí a transparentnost, a konečně i životní prostředí & sociální služby. Všechny aplikace budou pak zapojeny do výsledného dashboardu. „Dashboard a jeho výstupy budou v otevřeném kódu, aby bylo možné je upravovat a doplňovat i v budoucnu,“ tvrdí Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla. 

Marcom

K dispozici budou data z pražského katalogu otevřených dat, tedy třeba mapové podklady Prahy, jízdní řády MHD, ekonomická data některých městských částí, data pražské ZOO, Technické správy komunikací a plno dalších. 

"Na projektech a aktivitách Fondu Otakara Motejla spolupracujeme dlouhodobě. I v případě této akce jsme se rozhodli podpořit ji a to jak finančně, tak především formou poskytnutí konzultací odborníků ze sdružení CZ.NIC. Naše participace na Prague Hacks 2016 bude spočívat ve zprostředkování vybraných dat z projektu Netmetr. V rámci akce budou také kolegové vystupovat jako mentoři, kteří pomohou účastníkům se v datech z toho projektu zorientovat a ukáží jim, jak s nimi vhodně pracovat,“ tvrdí šéf CZ.NIC Ondřej Filip.

Našli jste v článku chybu?
4. 8. 2016 21:12
Tomáš2 (neregistrovaný)

myslel jsem to obrazně, i stavba věty to naznačuje, vyjadřuješ se k hodně věcem, tady jsi zpochybňoval i údaje, které byly odkázány v článku.

Psal jsi, že nejsou data dopředu k dispozici, ale jsou, sice tak trochu v živelné formě, pracovat se s nimi ale dá.

Na prague hacks budu, o věk v tomhle případě vůbec nejde, natož o závist, data jsou můj koníček, věnuji se jim soukromě i pracovně.

S e-Gov bych rád pomohl, klidně zdarma, ale zatím se mi nepodařilo nikam dostat, výběrové řízení jsou napro…

3. 8. 2016 18:28

Lzete, nebot moc dobre vite, ze se nevyjadruju ke vsemu. Co vam vadi? Ze nekdo mladsi a schopnejsi, kdo umi napsat aplikaci za 3 dny, napise e-Gov misto vas? Mne to rozhodne nevadi. Ja bych to neumel, ani s kvalitnimi RDF/XSD/semantikou, coz na tom vasem odkazu ani zdaleka neni. Ovsem pokud to nekdo umi, tak si skutecne preju aby sel delat e-Gov, protoze se to konecne pohne vpred.