Hlavní navigace

Praha centrem televizního světa: tento týden v ní probíhá veletrh NATPE a Valné shromáždění EBU

23. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Obě akce přitáhly do české metropole televizní manažery z celé Evropy. NATPE se v Praze koná podruhé poté, co opustil Budapešť, setkání evropských veřejnoprávních médií je zde poprvé.

Hned dvě mezinárodní akce zaměřené na televizní a rozhlasové vysílání se konají tento týden v Praze. Od pondělí 22. června hostí česká metropole veletrh televizní tvorby NATPE||Europe 2015 zaměřený na trhy střední a východní Evropy. Akce, která nabízí více než 120 vystavovatelů z 25 zemí a množství odborných seminářů a konferencí, se koná až do čtvrtka 25. června v hotelu Hilton. Účast potvrdili nakupující z více než 30 zemí světa, prezentovat svoji tvorbu budou světoznámá studia, např. CBS Studios International, NBC Universal Television Distribution, Telemundo Internacional nebo Warner Bros. Hvězdou letošního ročníku je producent Adrian Hodges, mezi jehož díla patří například Tři mušketýři (od příštího týdne tento seriál BBC nasadí Prima) a Pravěk útočí.

K TÉMATU: Mezinárodní televizní veletrh NATPE 2014 se bude konat v červnu poprvé v Praze

Již v pondělí na NATPE||Europe 2015 vystoupila expertka na formáty pořadů Keri Lewis Brown z mezinárodní mediální poradenské firmy K7 Media. Vedle řady odborných seminářů a konferencí veletrh nabízí i možnost neformálních setkání a večerní společenské akce. Televize Nova ve spolupráci s TV Barrandov a Asociací producentů v audiovizi pořádají dnes večer koktejlovou recepci v baru Cloud 9 Sky Bar & Lounge v hotelu Hilton, zítřejší večer se pak ponese v duchu party v Obecním domě, kterou sponzorují společnosti AXN Europe (Sony) a Prague Studios. Účast na veletrhu potvrdily prakticky všechny významné české televize, které zde budou nakupovat akviziční pořady a nabízet vlastní formáty.

ČTĚTE TAKÉ: ČT na nákupech: z veletrhu NATPE 2014 si odnáší seriály Kriminalista či Páter Brown

Od zítřka, tedy středy 24. června, do pátku 26. června pak bude Praha hostit na pozvání České televize a Českého rozhlasu Valné shromáždění Evropské vysílací unie (EBU), asociace veřejnoprávních televizí a rádií evropských států. Akce se zaměří na současný rozvoj technologií, digitalizaci, směřování mediální legislativy nebo nové možnosti mezinárodních koprodukcí. Čtyřiasedmdesáté zasedání Valného shromáždění EBU bude probíhat pod záštitou místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a ministra kultury Daniela Hermana v nové budově Národního muzea. Členové vrcholného orgánu EBU, výkonného výboru, se ve středu setkají také s premiérem Bohuslavem Sobotkou, sdělila Česká televize.

Česká republika je v oblasti médií veřejné služby na mezinárodním poli stále viditelnější. Důvodů je několik, ale mezi ty hlavní patří i rychlost a povaha změn ve struktuře vlastnictví mediálního trhu nebo aktuální otázky spojené se změnou mediálních zákonů. Podobným výzvám jako my totiž čelí takřka všechny stanice v Evropě a ty, které je ještě nevyřešily, se budou muset dříve či později nějak postavit k tomu, že je nutné tradiční definici veřejnoprávních médií alespoň částečně aktualizovat. Česká televize například jako vůbec první prošla nadnárodním auditem naplňování hodnot veřejné služby, ke kterému se dnes už přidaly další země, jako je Finsko, Švýcarsko nebo Belgie, říká generální ředitel ČT Petr Dvořák, který je od loňského roku také členem výkonného výboru EBU.

To, že se Valné shromáždění uskuteční v Praze, je pro mě signálem, že Česká republika je nyní v oblasti médií vnímána jako rovnocenný partner, míní šéf ČT. V krátké době to je podruhé, co EBU pořádá v Praze nějakou svoji akci. Nedávno uspořádala odborný seminář o veřejné službě v sídle českého ministerstva kultury. Role veřejnoprávních médií je v dnešní době a světě zcela nezastupitelná. Vyspělá Evropa byla a je vystavěna na tradičních demokratických hodnotách. A právě k jednomu z jejich stavebních kamenů patří zcela neoddiskutovatelně takové veřejnoprávní médium, které je zcela nezávislé, nestranné a neovlivnitelné. Jednou ze záruk zdravého rozvoje médií veřejné služby je i jejich členství a působení v EBU, vysvětluje generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

K TÉMATU: Po Dvořákovi zasedne ve vysílací unii EBU i programový šéf České televize Fridrich

Díky tomu se mohou věnovat významným projektům, které přispívají k vylepšení jejich programu či technického zázemí. Velkým úkolem, před kterým aktuálně stojí Česká republika, je rozvoj digitálního rozhlasu. Pouze digitalizací může dojít k dalšímu obohacení služeb pro posluchače, zejména o multimediální obsahy, a zvýšení kvality vysílání. K tomu je ovšem nutné přijmout příslušnou legislativu a zejména stanovit datum vypnutí analogového signálu, upozorňuje Duhan. Valné shromáždění Evropské vysílací unie sdružuje generální ředitele veřejnoprávních médií a je nejvyšším rozhodovacím orgánem EBU. Jeho úkolem je stanovovat celkovou strategii společného rozvoje a postupné zavádění cílů shrnutých v dokumentu Vize 2020.

MMF23 tip3

ČTĚTE TAKÉ: Martin Komárek svolává na středu volební výbor sněmovny kvůli prémiím šéfa ČT Petra Dvořáka

Dokument má přispět například k propojení veřejnoprávního vysílání s multimediálním obsahem, rozvoji programu a vývoji nových platforem ke komunikaci s diváky a posluchači. Česká televize a Český rozhlas jsou členy EBU od roku 1993. Samotná organizace byla založena v roce 1950 a sídlí v Ženevě. Paradoxní je, že v den zahájení Valného shromáždění EBU v Praze bude Volební výbor Poslanecké sněmovny na návrh svého předsedy a kritika ČT Martina Komárka (ANO) projednávat nedávno schválený roční bonus generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Prémie šéfa ČT jsou dokonce jediným konkrétním bodem tohoto jednání.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).