Hlavní navigace

Vysílací práva pro celou Evropu mohou narazit na problémy

17. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 7. 2009

Pokud se podaří prosadit možnost nákupu vysílacích práv televizními stanicemi pro celou Evropu, může to znamenat problémy zejména pro distribuční společnosti, ale i pro samotné televize. V dnešní analýze to konstatuje server RadioTV, který připomíná iniciativu evropské komisařky pro informační společnost a média Viviane Reding, která navrhuje zavést možnost, aby televize nakupovaly vysílací práva jen pro celoevropský trh, a nemusely tak své vysílání na satelitu kódovat.

RadioTV ale upozorňuje, že podobný krok je jen velmi těžce realizovatelný. Pokud by se pořady mohly nakupovat jen pro vysílání v celé Evropě, vznikl by problém, v jakém poměru je financovat. Bylo by vysílání Matrixu levnější na české satelitní televizi než na německé? Prakticky určitě ano. Jenže nepoškozovalo by to televize na větších trzích, pokud by všechny vysílaly nekódovaně?, ptá se web.

BRAND

Podobný problém může nastat i s exkluzivitou jistých pořadů, která není možná v celoevropském kontextu. Web zároveň konstatuje, že možná by byla nutná i vyšší úroveň regulace, aby některé televize z menších zemí nezneužívaly podmínky jednotného trhu s vysílacími právy. Zároveň by bylo nutné stanovit jasnější pravidla pro nákup akvizicí. To znamená rozlišit, jaká televize nakupuje jaký typ pořadu v jakém regionu, a jaký může mít komerční dosah, konstatuje RadioTV.

Web dodává, že zavedení volného satelitního trhu s nekódovanými stanicemi v Evropě je možné jen tehdy, pokud se podaří prolomit odpor různých zájmových skupin, které prosazují názory vývojářů kódovacích systémů. Je nesporné, že pokud by došlo k zavedení celoevropských vysílacích práv, ostrouhaly by právě firmy zabývající se kryptováním. Kódovaných televizí by totiž výrazně ubylo.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).