Hlavní navigace

Pravda o petici za zachování monopolu

Marek Antoš

Před pár týdny jsme na Lupě psali o petici za zachování monopolu, která protestovala proti deregulaci telekomunikací, jež přinese nežádoucí chaos. Zásadní otázkou, kterou jsem si myslím kladl nejen já, bylo, zda to opravdu myslí vážně. Nyní je to už jasné: nemysleli.

Jak se ukázalo, celá petice byla vlastně jakýmsi předsunutým aprílovým žertíkem, který připravil Petr Nachtmann společně se Zbyňkem Pospíchalem z Netmagu. Účelem bylo nepochybně vzbudit ohlas veřejnosti, což se podařilo, přestože vlna odporu nebyla zas tak veliká, jak možná autoři očekávali. „Iritovalo nás, jak zavádějící argumenty používali zastánci monopolu. Napadlo mě tuto demagogii shrnout a nějakou formou poukázat na jejich absurditu,“ říká autor petice Petr Nachtmann. „Je tragické, že polopravdám týkajícím se telekomunikací ochotně naslouchají čeští politici a státní orgány, například Český telekomunikač­ní úřad.“

V tomto ohledu se petice nepochybně povedla, protože do pěti bodů dokázali její autoři nashromáždit až neuvěřitelné množství účelových, řekl bych až demagogických tvrzení. Nejpůvabnější byl bod 4, který také podle Nachtmanna nadzdvihl největší množství lidí. Aby také ne, když doporučoval zasílání většího objemu dat poštou na magnetickém či optickém nosiči, namísto telekomunikač­ní sítě.

Content 2017 - tip Footshop

Jak se píše v samotném závěru vysvětlující tiskové zprávy, nejpodivnější na celé věci je to, že někteří čtenáři petice ji skutečně podepsali. Podle Nachtmanna jde zřejmě o zaměstnance Českého Telecomu, o žerty vtipálků nebo o dezorientované lidi, kteří si petici spletli s vážně míněnou peticí proti Telecomu. Osobně si myslím, že skupina recesistů bude zastoupena nejvíce – a přiznám se, že kdyby ve mne nehlodal červík pochybností, že i něco takového u nás někdo může myslet vážně, byl bych připojil svůj podpis též.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
5. 4. 2000 1:54
Petr Nachtmann (neregistrovaný)
Tiskovou zpravu jsme posilali kdekomu, otazku, proc se informace o petici neobjevila v TV, radiu ani na nekterych serverech, by bylo asi lespi polozit dotycnym novinarum. Je zajimave, ze pritom novinaru se vysoke ceny za telefonni hovory a dialup celkem dost tykaji.
4. 4. 2000 15:17
Marek Antoš (neregistrovaný)
Inu, jestli jsem dobře pochopil záměr, tak to mělo vyznít tak, že si nikdo nemohl být jist, zda je to myšleno vážně či nikoliv: právě proto, aby se vyjevila absurdita argumentů, které jsou často používány se smrtelnou vážností. Bohužel se však zdá, že autoři trochu nezvládli medializaci, takže nejen původní petice, ale i nynější vysvětlení - alespoň z mého pohledu - poněkud zapadlo.