Hlavní navigace

Pražany čeká zákaz vycházení kvůli výměně antén na vysílači Žižkov

28. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
28. 5. 2008

Praha zažije letos na podzim obrovské manévry v souvislosti s výměnou anténních systémů na hlavním městském televizním vysílači na Žižkově. Zřejmě již v září České Radiokomunikace (ČRa) přikročí k úpravě vysílače kvůli plánovanému posílení výkonu pro zemské digitální televizní vysílání. Asistovat při něm bude speciální helikoptéra, která vymění několikatunovou technologii.

Právě kvůli pohybu helikoptéry s tak nadměrným nákladem počítají ČRa s výrazným omezením pohybu lidí po trase letu stroje i v bezprostředním okolí žižkovského vysílače. Helikoptéra poletí výhradně nad ulicemi, nikoli nad domy. Po trase letu bude zákaz vycházení pro případ, že by nastaly problémy a pilot by musel náklad odhodit, řekl dnes na setkání s novináři Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa.

Radiokomunikace zatím neznají přesný termín, kdy by mělo k výměně anténních systémů na žižkovském vysílači dojít. Každopádně půjde o jediný vysílač, kde využijeme k výměně technologií vrtulník a nachází se přímo v centru města, uvedl ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský. Pro bezproblémovou asistenci helikoptéry se speciálně upravenými vrtulemi musí být hezké počasí, teplota maximálně 25 stupňů ve stínu a nesmí foukat boční vítr.

KL22 hlasovani

K výměně anténních technologií na vysílači Žižkov dojde v souvislosti s plánovanou transformací dočasného multiplexu A na definitivní digitální síť 2. Během práce na žižkovském vysílači zvýší ČRa výkon středočeského vysílače Cukrák, který dočasně zajistí pokrytí digitálním i analogovým televizním signálem pro celou Prahu. Po úpravě vysílačů by měl multiplex ČRa ze Žižkova vysílat výkonem 50 kW, z Cukráku pak 100 kW. To je desetinásobek jejich současného výkonu.

Server DigiZone.cz přinese příští týden podrobnější článek o připravované výměně vysílacích technologií na žižkovském vysílači

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.