Hlavní navigace

Předčasné zveřejnění finančních výsledků Google přineslo pokles cen akcií

19. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Předčasné zveřejnění finančních výsledků Google (GOOG) přineslo včera 8% pád cen akcií coby reakci na nesplnění očekávání. Příjmy ve třetím čtvrtletí očekávané analytiky ve výši 11.8 miliardy dolarů jsou mírně nižší, 11.3 miliardy dolarů. Stejně tak je nižší zisk na akcii ve výši 9.03 dolaru - očekáváno bylo 10.65 dolarů na akcii.

Předčasné zveřejnění finančních výsledků Google (GOOG) přineslo včera 8% pád cen akcií coby reakci na nesplnění očekávání. Příjmy ve třetím čtvrtletí očekávané analytiky ve výši 11.8 miliardy dolarů jsou mírně nižší, 11.3 miliardy dolarů. Stejně tak je nižší zisk na akcii ve výši 9.03 dolaru - očekáváno bylo 10.65 dolarů na akcii.

Trh na finanční výsledky zareagoval velmi rychle a akcie padly až o 11 % a vše vedlo k zastavení obchodování. Finanční výsledky měly původně být zveřejněny až po ukončení obchodování, chybou ale byly zveřejněny předčasně. Až tak předčasně, že šlo zřejmě o nedokončenou pracovní verzi.

Finanční analytici nesplnění očekávání přisuzují obtížím, které Google má s rozšířením inzerce (a hlavně příjmů z inzerce) na mobilní telefony (a tablety) a také výrazně nižším cenám inzerce na těchto platformách. V inzerci navíc dochází i k sníženi ceny, kterou inzerenti platí za prokliky – oproti loňskému roku je to o 15 % méně, oproti předchozím čtvrtletí je to o 3 % méně.

Zpomalil se i růst příjmů z vlastních aktivit ve vyhledávání, tedy zejména příjmů z vyhledávání na vlastních webech. Meziročně sice příjmy vzrostly o 15 % (na 7.73 miliardy dolarů), ale růst je zhruba poloviční než jak bylo původně udáváno ve třetím čtvrtletí roku 2011. Podle některých analytiků je to znamená toho, že spotřebitelé místo Google používají jiné weby pro vyhledávání informací.

V mobilní inzerci má Google tržní podíl 55 %, v inzerci v oblasti mobilního vyhledávání 95%. Na mobilních telefonech přitom lidé na inzeráty klikají častěji, 5.1 % vs. 2.4 % na desktopech. Přeměna na nakupujícího ale probíhá častěji na desktopech (4 %) než na mobilech (2 %).

MMF24

S ohledem na finanční výsledky Google je vhodné připomenout, že Google za 12.4 miliardy dolarů koupil Motorolu – výsledky za třetí čtvrtletí nicméně vzrostly o 45 % v meziročním srovnání. Čistý zisk se snížil na 2.18 miliardy dolarů (6.53 dolarů na akcii) z původních 2.73 miliardy dolarů (8.33 dolarů na akcii). Provozní náklady ve výši 4.81 miliardy dolarů (34 % obratu) byly o 33 % vyšší než v předchozím čtvrtletí.

Motorola se na prodejích podílela částkou 2.58 miliardy dolarů, opět méně, než bylo odhadováno (odhad byl až 3.3 miliardy dolarů) a celkově jsou výsledky Motoroly nepříznivé. V mobilních telefonech se podařilo dosáhnout prodejů ve výši 1.78 miliardy dolarů (26 % méně v meziročním srovnání) a ztráty ve výší 505 milionů dolarů (41 milionů ve stejném období loňského roku). Výroba a prodej set top boxů přinesla příjmy 797 milionů dolarů (o 3 % méně meziročně) a vykazuje ztráty ve výši 22 milionů dolarů – před rokem přitom vykazovala 54 milionový zisk. Zlepšení finančních výsledků Motoroly nakonec nepřinesla ani omezení a snížení počtu zaměstnanců.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).