Hlavní navigace

Představený Internet Explorer 9: o rychlosti a standardech

27. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 12703
Na konferenci PDC 2009 společnost Microsoft prozradila některé novinky, které se chystají do nového prohlížeče Internet Explorer 9. Hlavním tématem je posílení výkonu při zpracování JavaScriptu, hardwarová akcelerace grafického výstupu nebo podpora novinek z CSS 3.

V americkém Los Angeles se opět konala konference The Professional Developers Conference (PDC), kterou už tradičně pořádá společnost Microsoft a představuje na ní své hlavní novinky pro nejbližší období. Jistě si vzpomenete, že loni se na ní mluvilo hlavně o Windows 7. Letošní ročník měl hned několik dalších zajímavých témat: ať už jde o kancelářskou sadu Office 2010, expanzi Microsoftu na pole webově orientovaných kancelářských aplikací nebo nový Silverlight 4. Nás ale v tomto článku budou zajímat první trochu obsáhlejší oficiální zmínky o prohlížeči Internet Explorer 9.

Posílení výkonu zpracování JavaScriptu, hardwarová akcelerace

Microsoft totiž prezentoval hlavní oblasti, na které se jeho vývojáři u nové verze stále ještě nejpoužívanějšího prohlížeče hodlají zaměřit. V posledních měsících, přesněji řečeno od příchodu Google Chrome, se vystupňoval souboj prohlížečů v oblasti rychlosti s důrazem na rychlost zpracování kódu v jazyce JavaScript. Při rozmachu moderních dynamických webů a všemožných webových aplikací je to vcelku logické. Jenže Microsoft zatím stál stranou. Internet Explorer 8 sice přinesl (údajně) kompletně přepsané vykreslovací jádro, ale v rychlostních soubojích stále připomíná nákupní autíčko stojící proti vyladěným sporťákům.

Rychlejší JavaScript je tedy pro Microsoft jednou z priorit a že se vývojáři Internet Exploreru již činí, demonstrovali na grafu výsledků z mediálně tolik oblíbeného nezávislého benchmarku SunSpider. Jak vidíte níže, aktuální Internet Explorer 8 si oproti předchozí verzi polepšil, ovšem ve srovnání s enginy TraceMonkey z Firefoxu, V8 z Google Chrome a Nitro ze Safari, stále propadá. Vývojová verze nového Internet Exploreru 9 už modrý sloupec stačila stlačit dolů do přijatelnějšího času provedení testu.

IE 9 - SunSpider
Porovnání výsledků z benchmarku SunSpider. Zdroj: IEBlog

Pořád to ale není na vítězství a navíc i vývoj ostatních prohlížečů pokračuje, takže před vývojářským týmem Internet Exploreru 9 stojí ještě kus práce. Zatím ale není jasné, jestli pracují na optimalizaci stávajícího enginu nebo jestli vytvářejí nový.

Každopádně posílení výkonu je pro Microsoft i tak trochu otázkou cti (a nepochybně i marketingu), protože řada velkých webů vč. třeba Facebooku svým uživatelům doporučuje opustit Internet Explorer právě s odvoláním na rychlost. To je negativní reklama, která se v Redmondu nemůže líbit. Navíc na obzoru je Office Web Apps a Microsoft určitě nechce, aby zrovna třeba i kvůli jeho vlastní webové aplikaci začali uživatelé přemýšlet o přechodu na rychlejší prohlížeč.

I proto zřejmě Microsoft hledá další způsoby, jak výkon dále posílit a v souvislosti s Internet Explorerem 9 se začalo mluvit o zapojení hardwarové akcelerace do referování grafického výstupu prohlížeče. Že Microsoft nechce nechat při běžné práci grafické hardwarové možnosti moderních počítačů zahálet, to už dlouhodobě s menším či větším úspěchem potvrzuje v oblasti GUI svých operačních systémů. Hardwarová akcelerace v oblasti prohlížečů ale není novou myšlenkou. V této oblasti experimentuje třeba i Firefox a aktuální výsledky experimentálního buildu využívajícího Direct2D vypadají hodně slibně.

Firefox - GPU
Srovnání výkonu současného Firefoxu s experimentálním buildem s hardwarovou akcelerací. Zdroj: Bas Schouten

Webové standardy: rozšířená podpora CSS 3, ostatní s otazníkem

Vylepšování a podpora webových standardů je pro každý prohlížeč nekonečným příběhem, protože se neustále objevují nové specifikace a webové technologie, které je třeba (je vhodné) reflektovat. Pro Microsoft to platí dvojnásob, protože v oblasti webových standardů jeho prohlížeč dlouhodobě neměl dobré jméno. Reakcí na dlouhodobou kritiku měl být Internet Explorer 8 s údajně úplně přepracovaným jádrem. Microsoft ale klade na standardy důraz i při přípravách Internet Exploreru 9. Nebo se tak alespoň tváří, uvidíme ve finální verzi.

Lidé z vývojového týmu prohlížeče Microsoftu zatím konkrétně hovoří o CSS 3. Aktuální ostrá verze Internet Exploreru 8 by měla plně podporovat CSS 2.1 a několik drobností právě z CSS 3. Nová verze má v této oblasti pokročit, ale zatím je otázkou, jaké novinky ze stále nedokončené specifikace CSS 3 si vybere. Prozatím se mluví o plné podpoře selektorů a nových vlastnostech u rámečků včetně kulatých rohů.

CSS 3 a IE 9
Ukázka podpory novinek z CSS 3 v Internet Exploreru 9. Zdroj: IEBlog

To vše zní sice líbivě, ovšem pokud chce Microsoft skutečně vylepšovat svou pověst (bavíme se o webových standardech), tak je to pro novou major verzi jeho prohlížeče málo. Velké otazníky visí třeba nad podporou klíčových novinek z HTML 5, jako jsou značky audio, video nebo canvas. Na PDC 2009 o nich podle dostupných výstupů nepadlo ani slovo.

Už krátce před uvedením Internet Exploreru 8, který byl kritizován za chybějící podporu SVG, se jeho vývojáři v chatu s komunitou nechali slyšet, že podpora SVG je pravděpodobná právě u Internet Exploreru 9, přestože v té době prý pro jeho vývoj žádný konkrétní plán ještě neexistoval. Žádná novější informace o přípravách podpory SVG se však již neobjevila. Chybějící podpora v dominantním prohlížeči je přitom hodně vážná trhlina v plánech na masový úspěch tohoto vektorového grafického formátu a nic na tom nemění ani vřelý přístup ze strany tvůrců konkurenčních prohlížečů.

Zatím je však na bědování čas. Lze očekávat, že další informace Microsoft vypustí na konferenci MIX 2010, která je určena právě vývojářům.

Jaké nové funkce Internet Explorer 9 nabídne?

Microsoft zatím nastínil technologickou stránku nového Internet Exploreru 9. Funkce, které budou určené přímo pro koncové uživatele nebo pro jejich ochranu, jsou prozatím předmětem spekulací. Nabízí se implementace některých vlastností, které Microsoft experimentálně testuje v rámci projektu Gazelle, kde výzkumníci hledají nové způsoby posílení bezpečnosti prohlížeče. Jak? Třeba v přesunu obsahu rámců na zobrazené stránce do vlastního procesu, izolovaném chodu plug-inů nebo v časově prodlevě akceptování kliknutí na právě dynamicky vykreslené objekty, což by mohla být efektivní ochrana před click-jackingem.

ebf - témata 1

Na vývojářské konferenci MIX 2009 se zástupci Microsoftu však k projektu Gazelle stavěli zdrženlivě. Microsoft Research, jak jistě víte, pracuje na řadě věcí. Některé z nich se dostanou do našich produktů, jiné ne, některé z nich jsou inspirací, jiné pěkným nápadem. Je příliš brzo na to, abychom dokázali říci, zda se Gazelle dostane do produkce. Jsem přesvědčena, že více k tomu řekneme v následujících letech, prozradila v rozhovoru pro Zdroják z letošního jara Amy Barzdukas, která se v Microsoftu stará o marketingové záležitosti okolo Internet Exploreru.

Nezbývá tedy, než si počkat na další oficiální zprávy, které vám na Lupě určitě zprostředkujeme.

Očekáváte, že Internet Explorer 9 bude podporovat i Windows XP?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).