Hlavní navigace

Přehled pokojových antén (nejen) pro DVB-T

15. 6. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Gogen
Pokojové antény jsou především anténami náhražkovými. Někdy to však jinak řešit nejde, a tak přemýšlíme, co vybrat. Nabídka je ale nesmírně široká…

Právě proto vám nabízíme tento přehled výrobků na českém trhu, a protože jich je opravdu hodně, ani zdaleka není úplný, i když nás vedla snaha uvést do něj co nejvíce výrobců.

Ještě před tím, než si na konci článku stáhnete přehledové tabulky, je dobré si přečíst něco málo o digitálním příjmu DVB-T, základních druzích antén a také o možnosti využít některé pomůcky (a triky) pro ladění signálu v případě, že se nacházíte příliš daleko, nebo naopak příliš blízko vysílače. Typickým příkladem té druhé situace je Praha – Žižkov.

V základní orientaci vám pomohou následující odkazy, resp. velmi krátké články na nich, které se opravdu vyplatí přečíst, pokud nejste v problematice kovaní.

Popis a typy pokojových antén a rady pro výběr najdete zde.

Prvky anténních rozvodů jsou zde.

Celý speciál „Antény pro digitální příjem televize“ je tady.

Zcela plochá pokojová anténa Solight HP24 (199 Kč) je napájena z přijímače, tedy buď ze set-top boxu, nebo přímo z televizoru. Další způsob napájení – a teď mluvíme obecně – je přes externí adaptér.
Autor: Solight

Zcela plochá pokojová anténa Solight HP24 (199 Kč) je napájena z přijímače, tedy buď ze set-top boxu, nebo přímo z televizoru. Další způsob napájení – a teď mluvíme obecně – je přes externí adaptér.

Základní informace

Antény rozdělujeme podle typu (např. vnitřní, venkovní, síto), výše zisku udávaného v decibelech (dB), polarizace (vertikální, horizontální, obojí) a dalších parametrů jako typ napojovacího konektoru (většinou klasický IEC75), výkon zesilovače či druh zabudovaného filtru (např. pro 4G/LTE), což se dnes vysloveně hodí.

Důležitým faktorem jsou nejen parametry a výběr samotné antény, ale i její umístění. Jsou totiž (více či méně) citlivé na rušení, a to jak stálé, tak přechodné, nebo dokonce chvilkové typu žárovka, které způsobí slabší či silnější „lupnutí“. To může být třeba i opakované, pokud se spotřebič automaticky zapíná a vypíná (lednička), nebo i stálé, pokud je v chodu, jako například v případě stolního počítače.

I proto je umístění, případně vyladění, třeba vyzkoušet a pohrát si s ním. Najít zkrátka šikovné místo co nejdále od rušivých zdrojů a – často – co nejblíže u okna.

Více se dozvíte na výše uvedených odkazech v našem speciálu, kde je i vysvětlení jednotlivých parametrů.

Ideální je, pokud si můžete vyzkoušet více typů antén, přičemž začněte tou pasivní, pokud to má alespoň trochu smysl. Aktivní anténa, tedy s napájením, pak pomůže tam, kde pasivní nestačí. I ta se ovšem musí vyladit, navíc se ještě často reguluje zesílení.

Pozor na udávané parametry

Všude, kde není uvedena polarizace, je horizontální i vertikální a takových je většina antén (výjimkou jsou především prutové).

Napájení antény může zajišťovat buď napojený přístroj (set-top box či televizor), nebo externí adaptér (v drtivé většině případů), resp. kombinace. V druhém případě si dejte pozor na délku přívodní šňůry, která může být napevno přidělaná. V případě zabudovaného zdroje, což má minimum antén, to ale může platit také a nejinak je tomu, resp. tomu může být, i u anténního kabelu.

Nejvíce ze všeho ale při výběru pokojové antény mějte na paměti, že chaos v parametrech, který zde panuje, snad nemá obdoby. U antén je parametrů vysloveně jen pár a přesto jsou pomalu zdroj od zdroje jiné. Pokud bylo v takovémto okamžiku možné, orientovali jsme se podle firemního webu a nikoli webu prodejců. V každém případě berte parametry s rezervou, a teď nemluvím jen o tabulkách, a zboží kupujte buď osobně v kamenném obchodě a orientujte se podle údajů na krabici nebo přibaleného letáčku, nebo v takovém internetovém obchodě, kde ho můžete bez udání důvodu vrátit.

Naděje, že vám zakoupená pokojová anténa nebude vyhovovat, je tu bohužel vysoká.

GoGEN: aktivně i pasivně a také kombinované

V nabídce je dvojice kombinovaných antén. Jednak DA 184, která je kruhová/prutová, a jednak DA 4 F, u níž je prut kombinován s plochou anténou. U obou máte možnost využít aktivního zesilovače.

Philips: všechny možné druhy

Nabídka pokojových antén je velmi široká a v nejrůznějších cenových relacích. Některé jsou navíc i dosti atypické, jako například SDV7120 (1235 Kč, 38 dB, UHF/VHF/FM), která má logaritmicko-periodický design a je určena speciálně do hustě zabydlených městských oblastí. Foto v galerii.

Thomson: i s držákem pro sluchátka

V nabídce tohoto výrobce jsou kombinované (prutové/kruhové) a ploché antény a také jedna atypická stylová ANT1210, kterou vidíte hned v úvodu galerie. Hodně velkou zajímavostí je pak ANT1703, která je navržena tak, že ji můžete využít i jako držák typicky pro mušlová sluchátka. Fotografii najdete taktéž v galerii.

Vivanco: stylovka i pod televizor

V nabídce jsou prutové, ploché i kombinované a také atypická, podlouhlá anténa à la zvuková lišta, TVA 401. Obdobnou najdete v nabídce Optexu v podobě AT 8154 (469 Kč). Parametry jsou v tabulce a jsou podobné.

Za pozornost stojí i aktivní prutová anténa TVA 3005, kterou využijete i s notebookem nebo také pro rozhlasový přijímač.

MM socky3

One For All nabízí velice elegantní a někdy i hodně atypicky vypadající antény často s vysokým ziskem (SV9345 – 1.195 Kč). Na firemních stránkách najdete i doporučení do jaké vzdálenosti od vysílače je vhodná. Údaje jsou převzaty právě odtud. Pozor na údaje u prodejců, kde si často pletou kilometry s mílemi!
Autor: One For All

One For All nabízí velice elegantní a někdy i hodně atypicky vypadající antény, často s vysokým ziskem (SV9345 – 1195 Kč). Na firemních stránkách najdete i doporučení, do jaké vzdálenosti od vysílače je vhodná. Údaje jsou převzaty právě odtud. Pozor na údaje u prodejců, kde si často pletou kilometry s mílemi.

Tabulky ke stažení

Pokojové TV antény do 500 Kč

Pokojové TV antény nad 500 Kč

Sencor SDA-310 DVB-T (419 Kč) nabízí stylový moderní design à la „nový“ Vítězný oblouk. Je určen pro horizontální polarizaci a má plynulé nastavení výkonu zesilovače.
Autor: Sencor

Sencor SDA-310 DVB-T (419 Kč) nabízí stylový moderní design à la „nový“ Vítězný oblouk. Je určen pro horizontální polarizaci a má plynulé nastavení výkonu zesilovače.

Používáte (používali jste) pokojovou anténu pro příjem TV signálu?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.