Hlavní navigace

Přehled televizorů mezi 10 000 a 20 000 Kč na předvánočním trhu

26. 11. 2015
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Philips
Nejprodávanější segment zahrnuje neuvěřitelnou škálu úhlopříček, funkcí i výbavy. Různé je také rozlišení a operační systém. Mj. tu najdete už i 4K.

Popisovat nabídku v této cenové relaci je práce nad hlavu a také na hodně dlouho. Jednoduše řečeno, je tu už prakticky všechno a výjimku představují jen obrovské úhlopříčky nad 127, resp. 140 cm, vymazlené funkce typu kamera rozlišující váš obličej či snímající vaše pohyby apod.

Jinak je to opravdu už průřez nabídkou moderních i jednodušeji (jednoduše) podaných přístrojů, ať už povětšinou „chytrých“, nebo takříkajíc „hloupých“.

Přejete si linuxový operační systém?

Jak je libo.

Chcete rozlišení Ultra HD (4K)?

I to tu je.

Požadujete „jen hloupý“ televizor?

I takový se tu najde, a dokonce i „speciálně takový“, který má mít vysloveně „videofilní“ charakter.

Alespoň v tomto smyslu hovoří o Full HD řadě 6300 její výrobce, společnost TP Vision prodávající televizory pod značkou Philips.

NEZAPOMEŇTE SI PŘEČÍST:

Zastoupeny jsou prakticky všechny značky

Nabídka je opravdu přeširoká a v této cenové relaci se už potkávají masové značky s těmi menšími a vysloveně malými. Nenarazíte tu na OLED ani řadu Samsung SUHD a také například na výrobky německé společnosti Loewe. Ty, co myslí dopředu, naopak potěší fakt, že už tu jsou televizory s podporou kodeku H.265/HEVC na tuneru, resp. tunerech, i když podstatně více jich bude v nabídce pro sezónu 2016/2017.

Vedle pěti největších masových značek, tedy LG, Panasonicu, Philipsu (TP Vision), Samsungu a Sony, je tu zastoupen i Sharp a také řada menších a malých výrobců, jako GoGEN, Hyundai, Orava, Sencor či Thomson.

Z nabídky velkých obchodů naopak prakticky mizí (alespoň co bylo vidět při zpracovávání tohoto přehledu) Grundig, Hitachi, Mascom či třeba Finlux a objevují se vysloveně jen občas.

Nejnověji jsem pak zaregistroval příchod JVC, byť z velkých obchodů pouze v jednom.

V každém případě výběr je přebohatý jak co do značek, tak co do výbavy i rozlišení. U něj narazíte dokonce ještě i na HD Ready, ale v drtivé většině případů jde o tzv. hotelové televizory, které zde záměrně neuvádím.

Běžná nabídka začíná na rozlišení Full HD, které hraje v uvažované cenové relaci vysloveně prim. Podstatně méně je už televizorů s Ultra HD (4K).

Ale jsou.

V případě úhlopříčky je spodní hranicí 32 palců (81 cm), vrcholem je pak 50, resp. 55 palců, tedy výše zmiňovaných 127, resp. 140 centimetrů.

I levné televizory „malých“ značek už dnes mají k dispozici ovládání přes mobil či tablet a někdy také sdílení obrazovky prostřednictvím Wi-Fi Miracast. Nebo dokonce převzetí vysílání z TV tuneru. A to už je opravdová bomba! (Gogen TVL 50248 WEB, 14.990 Kč, 127 cm.)
Autor: Gogen

I levné televizory „malých“ značek už dnes mají k dispozici ovládání přes mobil či tablet a někdy také sdílení obrazovky prostřednictvím Wi-Fi Miracast. Nebo dokonce převzetí vysílání z TV tuneru. A to už je opravdová bomba! (GoGEN TVL 50248 WEB, 14 990 Kč, 127 cm)

Jak číst tabulku

Do tabulky jsem přidal především položku, zda jde o tzv. chytrou TV, nebo takříkajíc hloupou TV. Často jde o základní výběrové kritérium, takže ho v tabulce máte hned na začátku.

U obrazovky jsou uvedeny údaje, které se podařilo sehnat především z webu výrobce. Tento údaj má jako obvykle vždy přednost před informacemi z webů prodejců. Pouze pokud mám položku ověřenou jinak (typicky vlastní test), dám údaji přednost před vším ostatním.

Jestliže byl u panelu uveden druh podsvícení, najdete ho u bodu „obrazovka“. Pokud byly k dispozici i další údaje jako jas, odezva a úhel pohledu, jsou tam také. Obvyklé „údaj nenalezen“ apod. z prostorových důvodů vypouštím, stejně jako „analogový příjem“ u bodu „tuner a zvuk“.

U spotřeby („energ. třída“)uvádím tentokráte pouze do jaké energetické třídy televizor patří, a pokud vyniká nějakou mimořádně nízkou spotřebou v pohotovostním režimu, což je údaj, který na energetickém štítku chybí, najdete to v poznámce.

Vstupy a výstupy jsem se snažil zkontrolovat prostřednictvím fotografie zadní strany televizoru. Pokud byla k dispozici…

Tam, kde ve výběru vstupů a výstupů neuvádím sluchátka, v parametrech nejsou. Pokud ale není uveden SCART, nemusí to znamenat, že by vůbec nebyl k dispozici. V tomto okamžiku zpravidla jen není zabudován v tzv. plné podobě, ale může být k dispozici přes speciální konektor (adaptérový kabel).

V poznámce nenajdete údaj o HbbTV, které podporují všechny chytré televizory v tabulce, pokud byla uvedena podpora Wi-Fi Miracast či alespoň Wi-Fi Direct, uvádím ji. Tuto technologii totiž stále ještě nepodporuje každý výrobce, resp. každý chytrý televizor.

Na okraj dodávám, že v případě podpory kodeku HEVC u tunerů T2/S2 uvádím údaj pouze orientačně (na webech výrobců i prodejců často zcela chybí). Aktuální informace najdete na výše uvedeném odkazu.

Philips řady 6300, například 40PFK6300, je na obrazovkou kvalitu zaměřený „hloupý“ Full HD televizor s hliníkovým rámečkem i podstavcem. Ke koupi jsou úhlopříčky 102 cm (40"), 107 cm (42"), 119 cm (47") a 140 cm (55"), cena začíná na 18.000 Kč.
Autor: Philips

Philips řady 6300, například 40PFK6300, je na obrazovou kvalitu zaměřený „hloupý“ Full HD televizor s hliníkovým rámečkem i podstavcem. Ke koupi jsou úhlopříčky 102 cm (40"), 107 cm (42"), 119 cm (47") a 140 cm (55"), cena začíná na 18 000 Kč.

Na co nezapomenout

Ani v této, výrobky a funkcemi nabité kategorii, si nevybere každý. A jde především o ty s vyššími či dokonce vysokými nároky na obrazovou kvalitu. Ti se musí podívat jinde a někdy jim nebude stačit ani dvojnásobek horní hranice.

Ten, kdo sahá po televizoru ve cenové relaci do 20 000 Kč (a možná i 25 či 30 tisíc), hledá podle mého názoru především co nejlepší poměr cena/výkon. A ten se tu opravdu dá nalézt.

Zejména v tomto období, kdy slevy a poutavé nabídky, resp. spíše už akce přímo od výrobců (např. pětiletá záruka v ceně) nemají konce.

Myslete především na to, zda chcete klasický televizor nebo televizor s chytrými funkcemi a tudíž připojením na internet. V druhém případě se ptejte, jak ho připojíte k internetu, a pokud na dané místo nemáte přiveden ethernetový kabel, nezbývá než ho buď natáhnout, nebo sáhnout po Wi-Fi. To je v drtivé většině přístrojů už integrované a jen vysloveně pár jich je tzv. Wi-Fi Ready, a tudíž vás čeká dokoupení Wi-Fi USB adaptéru. Nejlépe rovnou s televizorem.

Velkou výhodou pak může být, pokud televizor zvládá Wi-Fi i na frekvenci 5 GHz.

Vedle obvyklých věcí, nad kterými je třeba se před koupí televizoru zamyslet, je tu i jedna nová. Po nedávném rozhodnutí výrazně urychlit přechod na nový systém pozemního televizního vysílání standardu DVB-T2 s kódováním HEVC je třeba si položit otázku, zda by už nemělo smysl koupit televizor, který ho bude zvládat.

Tady vás ale spíše odkáži na specializovaný přehled takovýchto přístrojů, který před koncem roku často aktualizujeme.

Pro ty, kteří se v této branži příliš nepohybují, ještě podotknu, že sice doma mohou mít televizor s tunerem DVB-T2, ale měli by si zkontrolovat, zda podporuje kodek H.265/HEVC, nebo jde o předchozí verzi s H.264.

Pokud tak tomu je, pamatujte, že takovýto televizor nepůjde aktualizovat.

Možná jen pokud doma máte něco jako Loewe…

LG 32LF580V (81 cm, 8.990 Kč) s platformou NetCast nabízí vedle 81 cm, které jsme na Digizone testovali, i 107, 127 a 140 cm. O výsledku svědčí už jenom titulek: „Výtečný obraz za pár korun“.
Autor: LG

LG 32LF580V (81 cm, 8990 Kč) s platformou NetCast nabízí vedle 81 cm, které jsme na DigiZone testovali, i 107, 127 a 140 cm. O výsledku svědčí už jenom titulek: „Výtečný obraz za pár korun“.

LG: spousta televizorů od 81 cm

Drtivá většina nabídky je s chytrými funkcemi a televizory jsou postaveny buď na předchozí platformě NetCast, nebo nové unixové WebOS, nyní ve verzi 2.0. Ta je sice zatím stále trochu pomalejší, byť proti verzi jedna výrazně zrychlila, ale je stabilní a funkce solidní snad až na EPG.

LG nabízí i atypické úhlopříčky jako 43" (109 cm) či 49" (124 cm) a také napojení mobilu či tabletu přes Wi-Fi Miracast. Nebo i Intel WiDi, které jinde nenajdete, i když Miracast je vlastně jeho nadmnožinou.

Spolehnout se u LG můžete i na plné konektory SCART důležité pro napojení starších, resp. starých zařízení.

Ty najdete snad všude.

Panasonic TX-48C300 (13.390 Kč) s úhlopříčkou 122 cm představuje sice „hloupý“ televizor, ale za to pracuje v energetické třídě A++ se spotřebou 87 W. A to abyste dnes vysloveně pohledali…
Autor: Panasonic

Panasonic TX-48C300 (13 390 Kč) s úhlopříčkou 122 cm představuje sice „hloupý“ televizor, ale za to pracuje v energetické třídě A++ se spotřebou 87 W. A to abyste dnes vysloveně pohledali…

Panasonic: dokonce i s A++

Tento výrobce letos zatím atraktivitou cen a hlavně nabídek trochu zaostává (konec listopadu). Zatímco ostatní mají například v ceně do 20 000 ne jeden či dva, ale podstatně více televizorů s linuxovým operačním systémem, u Panasonicu začíná Firefox OS až od CX680, u prohnutých obrazovek od řady CR730. A tady do 20 000 Kč seženete maximálně TX-40CX670 či TX-40CXE720 s úhlopříčkou 102 cm.

Spokojit se tak musíte s předchozí platformou Viera, která je ovšem vyzrálá, stabilní a kvalitní.

Obdobně na tom budete, pokud vyžadujete nahrávání, resp. přehrávání živého TV vysílání s časovým posunem. I v tomto okamžiku budete muset u Panasonicu hodně vysoko.

Navíc u tohoto výrobce je spojeno nahrávání s funkcí upozornění na pořad, a pokud ho televizor nemá, nemůže vás na pořad ani upozornit.

Jinak zde najdete i úhlopříčku 48 palců, tedy 122 cm, a energetickou třídu A++ (viz foto).

A ta se hned tak nevidí.

Philips: Wi-Fi i na 5 GHz

Společnost TP Vision nabízí jak klasickou platformu NetRange, kterou mimochodem používá i Loewe, tak unixový Android TV. Pokud hledáte právě ten, v nabídce je nějakých pět řad s dvojnásobným počtem úhlopříček.

Pokud vás v tabulce u Philips 48PFT4100 (a 50PFT6510) zarazí poznámka, že recenze byla dělána na 32PHT4100, jde o totožné televizory. Pochopitelně až na úhlopříčku a v prvním případě přidaný tuner DVB-T2 (bez podpory HEVC). Jinak jsou přístroje totožné, takže se při výběru od recenze můžete alespoň trochu odpíchnout.

Značka Philips je zajímavá mj. i tím, že televizory i v nižších cenových relacích často u Wi-Fi „n“ podporují nejen frekvenci 2,4, ale i 5 GHz. Streamování videa z internetu nebo i z mobilu je pak o něčem jiném, nehledě na to, že u 5 GHz je podstatně méně rušení.

Samsung: chytré TV už pouze s OS Tizen

Spolu s LG má Samsung v této kategorii s přehledem nejobsáhlejší nabídku, i když je na ní vidět – ve srovnání s jeho korejským konkurentem – nepatrně vyšší cenová hladina a také vyšší důraz na větší úhlopříčky.

U Samsungu sice nenajdete 49" (124 cm), ale za to celou řadu „čtyřicet osmiček“ (122 cm).

Každý se zkrátka snaží od toho druhého nějak odlišit, a to i v maličkostech.

ebf - tip do článku - debata

Při dané ceně ani zde pochopitelně nemůžete očekávat vlajkovou loď jménem SUHD, přesto počítejte s tím, že snad ve všech chytrých TV dovážených na český trh najdete linuxový operační systém Tizen. O něm se však v televizoru v podstatě nedozvíte, protože ho výrobce nijak nepropaguje. Na přístrojích ho navíc, tuším s výjimkou jednoho místa v menu, ani neuvidíte.

Thomson 48FA5403 s úhlopříčkou 122 cm (48") a cenou 13.990 Kč ne-elegantními tvary právě netrpí!
Autor: Thomson

Thomson 48FA5403 s úhlopříčkou 122 cm (48") a cenou 13 990 Kč neelegantními tvary právě netrpí!

Tabulka ke stažení (XLS):

Přehled TV mezi 10 000–20 000 Kč – tabulka: TV mezi 10 000–20 000 Kč

Plánujete letos či na počátku příštího roku koupi televizoru v ceně mezi 10.000 a 20.000 Kč?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).