Hlavní navigace

Přehled televizorů na chatu či chalupu nebo jen do malého pokoje

20. 4. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Hyundai
Jaro je tady a chalupářská obec letos nezvykle brzy vyrazila na pravidelné víkendové radovánky. Práce je při nich dost, ale občas se hodí i televizor…

A právě přehled těch malých, resp. skoro nejmenších úhlopříček vám nabízíme v našem dalším materiálu, mapujícím český trh s televizory. Značek v tomto segmentu není mnoho (ty „velké“ ho prakticky vypustily), vlastnosti jsou docela podobné, ale pár odlišností tu přece jen je. A také několik specialitek typu kombinace televizoru s přehrávačem CD a DVD disků či televizory napájené přes zapalovač v autě. Ovšem sousloví „malá úhlopříčka“ se za poslední roky dosti proměnilo a dnes už je to v podstatě cokoli pod metr. V tomto přehledu se však budeme zabývat úhlopříčkami ještě menšími, protože třeba do dětského pokoje, do pracovny či na chatu nebo chalupu se pořizují televizory podstatně menší.

Základní podmínkou pro zařazení do tohoto přehledu tudíž byla maximální velikost úhlopříčky, ale vzhledem k tomu, že existují i televizory mobilní, resp. vysloveně kapesní, omezili jsme nabídku i úhlopříčkou minimální. Tou bylo 15 palců, tj. 38 cm, do přehledu jsme ale zařadili i 14palcový (35,6 cm) Sencor SLE 1461M4, který jsme před nedávnem i vyzkoušeli.

Jako maximální jsme zvolili úhlopříčku 22 palců, tj. 56 cm, což zahrnuje škálu, která se zdá být pro většinu instalací dostatečná, a najdou se tu i přístroje snadno přenosné, resp. převozné. Řada chalupářů totiž stále ještě televizory alespoň na konci sezóny odváží.

ČTĚTE TAKÉ: Test malého přenosného Sencor SLE 1461M4 i na 12 V

Philips 22PFT4000 – recenze kompaktní a extra vybavené TV se chystá, odkaz bude následně připojen. Řadu 4000 s úhlopříčkami 56 cm (22") a 61 cm (24") se nakonec nepodařilo zapůjčit. Pokud máte zájem o podobný model Philips 32PHT4100 s 81 cm, recenzi najdete zde.

Alternativa: Přehled televizních tunerů do mobilů, tabletů a notebooků

Pro větší přehlednost jsme ještě televizory rozdělili na dva okruhy: úhlopříčky od 14ʺ (36 cm) do 19ʺ (48 cm) včetně, kde tu a tam najdete i napájení z 12 voltů, tedy z autozapalovače (autobaterie), a úhlopříčky větší. Tady začínáme přesně na 20 palcích (51 cm) a jdeme až do zmiňovaných 22ʺ, tj. 56 cm. V přehledu tedy najdete dvě tabulky, přičemž jsme opomenuli hotelové TV a zejména vysloveně malé televizory pomalu do kapsy. Ty představují zcela jinou kategorii, takže jsme je nechali stranou. Navíc by bylo zapotřebí zařadit sem následně i různá kombinovaná zařízení typu navigace či mobil s televizním tunerem a také miniaturní TV tunery. Zůstaňme proto u televizorů do dětských pokojíčků, pracoven či jiných malých prostor a televizorů na celoročně a zejména na neceloročně obývané chaty a chalupy s tím, že některé půjdou použít třeba i do karavanu či obytného auta, někdy kouzelně nazývaného „bydlík“.

Sencor SLE 1660M4 (2.890 Kč) má sice o něco nižší pohledové úhly než jeho stájový kolega SLE 1957M4, ale za to ho můžete napájet z 12 V.
Autor: Sencor

Sencor SLE 1660M4 (2890 Kč) má sice o něco nižší pohledové úhly než jeho stájový kolega SLE 1957M4, ale za to ho můžete napájet z 12 V.

Stačí jen ohlídat si napájení z 12 voltů

Nezabýváme se také tunerem DVB-T2, protože i když ho některý výrobek podporuje, jde zatím vždy o DVB-T2 s kodekem H.264, zatímco český D-Book hovořící o standardech pro toto budoucí vysílání už počítá s účinnějším H.265/HEVC. Neřešíme ani to, z jakého tuneru se nahrává, protože i to řada takto levných TV umí jen z DVB-T, navíc kabelovou přípojku budete mít na chatě či chalupě jen těžko, možná v druhém případě maximálně „satelit“.

Pokud nahrávání z DVB-C či DVB-S vyžadujete, ověřte si tuto informaci před nákupem, některé TV z našeho přehledu to skutečně umějí.

Častá otázka je na rozlišení obrazovky. V této kategorii se jím opravdu nemá smysl zabývat a je zcela jedno, zda má televizor HD Ready nebo Full HD, protože to stejně není pro drtivou většinu z nás k poznání. Celkově vzato se tady nějaké zásadní změny ani očekávat nedají, takže vždy půjde o mix. A Ultra HD tu také nehrozí.

Jak jsme vybírali výrobky

Obecně vzato jsme se snažili volit ty nejnovější, aby měl přehled delší platnost. V této souvislosti je ale třeba si uvědomit, že v této kategorii neprobíhá obměna tak jako v těch hlavních. Není tudíž nijak výjimečné, že je na trhu výrobek starý rok a půl, či dokonce více. Nicméně pokud měl výrobce v dané kategorii pouze jeden výrobek, vždy je zmíněn, maximem byly dva, resp. tři.

V případě rozmezí úhlopříček 36–48 cm, kde je výrobků málo, naleznete v tabulce prakticky všechny, které jsou momentálně ke koupi, resp. se nám je podařilo sehnat, u 51–56 cm se naopak muselo využít výše uvedeného omezení.

Údaje jsou přebírány ze třech velkých on-line obchodů (Alza.cz, CZC.cz a Mall.cz) a snažil jsem je vždy kontrolovat proti údajům výrobce – samozřejmě s vědomím, že někdy ani údaj na tomto webu nesedí, takže jsem občas stahoval příručku, případně produktový list výrobku a energetický štítek EU. Pokud ani tohle nešlo, zvolil jsem metodu 2:1, tedy dva shodné údaje ve zmiňovaných obchodech vítězily.

Mimochodem, pokud děláme přehledy drahých značkových výrobků, ověřujeme sporné údaje ještě telefonicky, což u masových značek jde, u těch menších nejčastěji nikoli. Tady se musíte spolehnout na nákup ideálně v kamenném obchodě nebo u dobrého internetového prodejce.

Jaké jsou malé televizory současnosti?

Nedivte se především jednomu faktu, který je nyní zřejmější než dříve, totiž toho, že velké značky z této části trhu odcházejí, což lze zevšeobecnit až do možná 81 cm (32ʺ). Je to především ze dvou důvodů: není pro ně výrobně (finančně) zajímavá a velkou roli hraje i fakt, že se jednoznačně zaměřují na rozlišení Ultra HD, které ovšem končí na nějakých 40 palcích, tedy 102 cm. Níž letos – co vím – nikdo nejde. Pokud se tedy bavíme o televizorech a nikoli monitorech.

Drtivá většina velkých výrobců (výjimkou je jen značka Philips od TP Vision) nabídne v roce 2015 jen minimum televizorů s rozlišením dalo by se už říci klasickým, tj. HD Ready (1366 × 768 bodů) a Full HD (1920 × 1080 bodů). Jejich nabídka zpravidla končí na nějakých 61 cm (24"), když už ne o kousek výše, Philips pak jde až na 56 cm (22"). Mimochodem, pokud o něj máte zájem, podívejte se na reportáž z uvedení v Barceloně zde a zaměřte se zejména na řadu 4000, která zahrnuje i kompaktní a přenosné modely. První vlaštovku ostatně naleznete v tabulce. Jinak jsou v ní ale především televizory z loňského a někdy i předloňského roku, protože ty letošní teprve přicházejí.

Na co se zaměřit při výběru

V tomto okamžiku vždy záleží především na tom, zda potřebujete, aby byl takový televizor skutečně přenosný, resp. převozný (2× do roka se nepočítá), a druhou věcí je jeho napájení. Tedy zda postačí 230 V, nebo má mít i typicky 12 V. Právě v tomto se televizory zejména na chaty liší od těch do malých pokojů někde ve městě nejvíce.

Na chatě nemusí být elektřina, ostatně pokud si nějakou opravdu malou TV pořídíte, můžete ji umístit i do kamiónu, karavanu či obytného auta. Pokud máte o něco takového zájem, zamiřte zejména k Sencoru, nabídka je ale celkově hodně malá.

Hyundai, který snad vždy něco takového měl, momentálně nic nemá.

Pokud budete televizor odvážet pomalu každý týden, zaměřte se na lepší konstrukci, snadnější rozebiratelnost podstavce (pokud to chcete i takto) a nejspíše i na co nejkompaktnější provedení. Vždy je dobré se zamyslet také nad nahráváním (především nad tím, aby nebyl nutný disk, ale stačila flash paměť) a přehráváním multimédií. Zejména, pokud požadujete i externí titulky v češtině.

Přemýšlejte také nad pohledovými úhly, které jsou tu pochopitelně nízké. Někdy se tak může vyplatit umístění televizoru na otočném podstavci, který si snadno opatříte, nebo dokonce montáž na stěnu na univerzálním držáku.

Připojení antény by měl vždy obstarávat tradiční konektor a pokud máte sbírku DVD nebo prostě chcete přes televizor poslouchat i vaše cédéčka, podívejte se po kombinovaném přístroji. Nezapomeňte se pak zeptat, zda mu náhodou nejde při přehrávání muziky vypnout obrazovka a nechat zapnutý pouze zvuk, čímž se dá lehce šetřit energie.

KL22 hlasovani

KE STAŽENÍ: Přehled TV na chatu, 36–48 cm – tabulka

Přehled TV na chatu, 51–56 cm – tabulka

Zajímavý televizor Grundig 22 VLE5520 BG přijde na 5.499 Kč. Má prakticky kompletní tunerovou výbavu, tedy DVB-T/C/S/S2 a výrobce mluví o pohledových úhlech 178° ze všech stran.
Autor: Grundig

Zajímavý televizor Grundig 22 VLE5520 BG přijde na 5499 Kč. Má prakticky kompletní tunerovou výbavu, tedy DVB-T/C/S/S2, a výrobce mluví o pohledových úhlech 178° ze všech stran.

Samsung UE19H4000 nabídne rozlišení HD Ready, energetickou třídu A a tzv. fotbalový mód. Přijde na 3.999 Kč.
Autor: Samsung

Samsung UE19H4000 nabídne rozlišení HD Ready, energetickou třídu A a tzv. fotbalový mód. Přijde na 3999 Kč.

Jakou TV máte na chatě, chalupě či jiné víkendové záležitosti? (Povoleno je více odpovědí.)