Hlavní navigace

Smart TV pro „snoby“: Velký přehled televizorů nad 100 000 Kč

10. 2. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
Na nákup takovýchto šperků je doba vhodná vždy, pochopitelně pokud si je můžete, nebo chcete, dovolit. Nabídka je dnes vskutku velkolepá! AKTUALIZOVÁNO

AKTUALIZOVÁNO, 27. 2. 2015: v tabulce upraveno LG

První, na co se asi budete ptát, když už nám špičkové plazmové mašinky odpadly, je, zda si vybrat OLED nebo LCD. OLED láká, to je zřejmé, ale než se do nich jednoznačně zamilujete, měli byste vědět pár věcí…

Druhou otázkou nejspíše bude, zda rozlišení Full HD nebo Ultra HD. Tady už je odpověď podstatně jasnější a i k tomu se dostaneme. Nejdříve se ale podívejme na to, jaká je situace v té části trhu, která se může označovat jako třešnička na dortu, a také trochu zmiňme téma, které s ní souvisí, totiž projektory. I ty mohou hrát v rozhodování svou roli a mají svůj půvab zvláště v okamžiku, kdy použijete sofistikovaný systém elektricky ovládaného plátna a šikovně umístěného projektoru, který prostě jen tak netrčí ze stropu.

KE STAŽENÍ: Tabulku s přehledem televizorů nad 100 000 Kč (na českém trhu) ke stažení najdete na konci článku

A ještě doplním jednu věc: někteří z vás nebyli spokojeni s tím, že v přehledech jsou pouze značky, se kterými jsme v kontaktu, resp. které se nám podařilo kontaktovat. Tentokráte tu tudíž máte vše, co jsme u prodejců našli. Jen je třeba si uvědomit, že kvalita informací může být nižší a obvyklé kolečko, kterým zpracováváme přehledovou tabulku (firemní web či/plus tisková zpráva a následné ověření informací u výrobce), tu neplatí, protože není koho se zeptat a u koho informace potvrdit.

Do přehledu jsem se snažil zařadit i značku Loewe, ale přes všechnu snahu jsem od firmy Basys reakci nezískal. A také Technisat, který k nám dříve televizory taktéž dovážel. Firma však momentálně předělává svou koncepci přístupu k jednotlivým evropským trhům a zatím s dovozem televizorů do Česka nepočítá. Alespoň v nejbližší době, tak uvidíte pouze set-top boxy a DAB přijímače.

Seznam certifikovaných produktů THX (nejen televizních) najdete na oficiálních stránkách zde.

Klíčové otázky při koupi televizoru nad 100 000 Kč

  • Technologie LCD nebo OLED? (To je na trochu obsáhlejší vysvětlení, takže vás odkáži na článek.)
  • Rozlišení Full HD nebo Ultra HD? (Tady příliš na výběr nemáte – Full HD jsme našli pouze jediný…)
  • Rovná obrazovka nebo prohnutá? (Pokud pořizujete malou, resp. relativně malou úhlopříčku, je to podle mého názoru jedno. Okolo dvou metrů ale může být zakřivená obrazovka výhodou.)
  • Televizor se zdvojenými tunery? (Tady říkám rozhodně ano! Měl jsem kdysi takovýto přístroj a neměl chybu. Jen nechápu, proč je u plochých přístrojů dělají jen občas. Dokonce i v této kategorii jsou pouze u zhruba poloviny!)
  • Splnění specifikace THX? (K té bych se klonil…)
  • Televizor s možností kalibrace? (Rozhodně je to přínosné, ale je třeba si uvědomit, že nejlepší je kalibraci udělat přímo v místě instalace…)
  • A jedna kacířská otázka… Opravdu chcete televizor? Nebyl by lepší kvalitní projektor a plátno?
Pokud jdete i po kvalitě obrazu, hodně může napovědět úspěšné zvládnutí „kino testů“ THX. Vrcholem je pak THX 4K (ilustrační foto THX).
Autor: THX

Pokud jdete i po kvalitě obrazu, hodně může napovědět úspěšné zvládnutí „kino testů“ THX. Vrcholem je pak THX 4K (ilustrační foto THX).

Jak vypadá situace na trhu s nejdražšími televizory?

Jsme sice v mezidobí, kdy pomalu končí produkce ze sezóny 2014/15 a nabíhá, resp. záhy naběhne, produkce nová. Tohle ale platí jen o běžných televizorech! Naší kategorie se to netýká, nebo týká pouze částečně, protože špičkové a rozměrné TV jsou nejčastěji uváděny až v druhé polovině roku, někdy až vysloveně na podzim, takže tady je sezóna postavena jinak. V tomto přehledu tudíž mapujeme momentální situaci a pokud to půjde, zmíníme i modely oznámené na podzim 2014 a ty nejnovější, určené pro sezónu 2015/16. Tedy pokud byly informace k sehnání.

V každém případě z nějakých dvaceti televizorů jsou pouze dva s technologií OLED! Nicméně počítejte s tím, že v druhé polovině roku 2015 jich bude podstatně více! Tedy alespoň podle nedávného oznámení LG na Innofest 2015 v Lisabonu (viz naše reportáž zde). 

Sony VPL-VW1100ES je projektor vyzařující obraz přes tekuté krystaly umístěné na miniaturní křemíkové destičce (SXRD – LCoS). Všechny projektory tohoto typu, které jsem viděl ve funkci (JVC a Sony) nabízely excelentní obraz a za žádný televizor bych je nevyměnil. Včetně OLED…
Autor: Sony

Sony VPL-VW1100ES je projektor vyzařující obraz přes tekuté krystaly umístěné na miniaturní křemíkové destičce (SXRD – LCoS). Všechny projektory tohoto typu, které jsem viděl ve funkci (JVC a Sony), nabízely excelentní obraz a za žádný televizor bych je nevyměnil. Včetně OLED…

Jak jsme na tom s projektory?

Pokud bych měl zmínit i projektory, v kategorii nad 100 000 Kč najdete všechny hlavní principy, a to jak DLP, tak LCD, resp. 3LCD, a také SXRD, lépe řečeno LCoS (Liquid Crystal on Silicon – tekuté krystaly na silikonové destičce). Osobně to nejlepší, co jsem v této oblasti kdy viděl, používalo třetí princip. Čtvrtá hlavní technologie – projekce s pomocí LED lampy – se používá jen u levných a také u přenosných projektorů.

Co se týče rozlišení, u projektorů vedle Full HD máte k dispozici už i Ultra HD, nebo-li 4K. Pamatujte, že pokud budete vyžadovat co nejvyšší obrazovou kvalitu je dobré pořídit si k projektoru plátno, ideálně co nejkvalitnější a automaticky zatažitelné. A ještě drobnost: často u prodejců narazíte na pojem „jas“ udávaný v lumenech. Nic takového neexistuje, protože lumen je jednotka světelného toku, nebo jak se také říká, světelného výkonu. Vedle toho, že díky tomuto parametru nejlépe porovnáte LED žárovku s klasickou žárovkou, zjistíte u projektoru i jeho citlivost na používání za denního světla (čím vyšší, tím méně citlivý).

Narazit můžete i na další paskvil: svítivost v lumenech. Ani to není správně, protože svítivost (prostorová hustota světelného toku) se udává v kandelách (cd).

Osobně bych měl u takovéhoto prodejce problém nějaký drahý projektor koupit a v tomto ohledu bych se rozhodně obrátil na specializovanou firmu, která ideálně pomůže i s instalací.

Jak se orientovat v tabulce

Tentokráte neuvádíme spotřebu a také vstupní a výstupní rozhraní. To první postrádá v této kategorii smysl, to druhé v podstatě taktéž, i když speciální požadavky tu mohou trochu zamíchat kartami. Jde ale v podstatě jen o rozhraní DisplayPort, které dnes najdete především u televizorů Panasonic.

Druh podsvícení je uváděn jen jako Direct LED (plošné za LCD panelem) a Edge LED, tedy boční umístěné v rámu. Obrazovka typu OLED pochopitelně žádné podsvícení nepotřebuje.

Pokud je v tabulce napsáno „2× DVB-T, DVB-C…“ jde o takzvané zdvojené tunery, které dovolují vytvořit skutečný obraz v obraze označovaný jako PiP (Picture in Picture, tedy „okénko“ různých, někdy i upravitelných rozměrů), nebo obraz z jednoho tuneru odeslat třeba na tablet.

Důležitá je, u rozlišení Ultra HD, podpora kodeku H.265/HEVC. Slovo kompletní znamená schopnost dekódovat příchozí signál na všech cestách, tj. na zabudovaných tunerech DVB-T2 a DVB-S2, na rozhraní USB 3.0 a rozhraní Ethernet (LAN), resp. Wi-Fi, tedy směrem k internetu. O HDMI 2.0 se nemá smysl bavit, ale pokud to potřebujete, dívejte se, zda televizor zvládal i 4K 50/60p na rozhraní DisplayPort.

Televizory LG jsou stále častěji vybavovány unixovým operačním systémem WebOS. K němu směřuje celá produkce LG.
Autor: LG

Televizory LG jsou stále častěji vybavovány unixovým operačním systémem WebOS. K němu směřuje celá produkce LG.

LG: mj. už i podzimní a časně jarní nabídka

Výrobce kolekci pro sezónu 2015/16 uvedl minulý měsíc v Lisabonu (viz naše reportáž zde).

V tomto přehledu ale najdete zejména výrobky roku 2014 a podzimní modely z nichž některé jsou už ke koupi a jiné budou postupně přicházet do zhruba poloviny roku. U nových OLED se už jedná pouze o rozlišení Ultra HD, takže tady se vyplatí popřemýšlet. Podle zpráv z LG by už televizory měly mít zabudovanou podporu 4K příjmu s kodeky H.265/HEVC jak pro tuner DVB-T2, tak pro tuner satelitní (DVB-S2), ale vždy si to raději ověřte. Připomínám jen, že pro produkci do podzimu 2014 to platí pouze pro DVB-S2; více viz náš článek „Kompletní přehled CZ televizorů podporujících příjem ve 4K“.

Ze zajímavých modelů upozorním na unikátní 105UC9V (LCD, „4K“), který se běžně neprodává, ale měl by být k vidění v předváděcím centru LG v pražské Galerii Alfa a firma je schopna ho na objednávku dovézt. Proč je unikátní? Především díky poměru stran obrazovky 21:9 se kterým kdysi přišel Philips.

Upozorním ještě na dva LCD modely pro rok 2015/16 – 65UF950V a 79UF950V s technologií Quantum Dot s prý výrazně vyšším barevným gamutem, a také na nové OLED uvedené na podzim na veletrhu IFA 2014. Jde o 65EC970 a 77EC980, které mají být dostupné někdy kolem poloviny roku 2015. Oba už jsou vybaveny novou koncepcí panelu s rozlišením Ultra HD, ale jak vidíte z tabulky, některé parametry ještě neví ani zastoupení (až zjistím, doplním).

Další a tentokráte prý výrazně větší záplavu televizorů OLED můžeme od LG Electronics čekat v druhé polovině roku.

Panasonic Viera TX-85X940 představuje naprostý vrchol nabídky tohoto výrobce a vyhovuje THX 4K.
Autor: Panasonic

Panasonic Viera TX-85X940 představuje naprostý vrchol nabídky tohoto výrobce a vyhovuje THX 4K.

Panasonic: s certifikací THX

Tohle může být i v této kategorii hodně důležitý parametr! Pro toho, kdo chce dbát nejen na exkluzivitu, ale i na co nejvyšší kvalitu obrazu, má značka THX svůj zvuk a aby jí výrobek vyhověl, musí zvládnout zhruba 400 laboratorních testů.

Oba zmiňované televizory Panasonic je mají za sebou a navíc vyhovují i verzi THX 4K. Jsou ostatně jediné, o kterých vím, že se u nás s tímto certifikátem prodávají.

Philips 65PUS9809 s Androidem je vybaven i externím bezdrátovým subwooferem a nechybí ani osvětlení pozadí Ambilight.
Autor: Philips

Philips 65PUS9809 s Androidem je vybaven i externím bezdrátovým subwooferem a nechybí ani osvětlení pozadí Ambilight.

Philips: zatím jediný model…

Televizor 65PUS9809 se 165 cm úhlopříčky prodávaný za 129 990 Kč je zatím jediným výrobkem nad 100 000 Kč dostupným i u nás. TP Vision (Philips) čeká na nové televizory s operačním systémem Android TV a první vlaštovku – 55PFS8209 – jsme testovali zde.

a to s vynikajícími výsledky. Bohužel zatím nebyly z kolekce 2015/16 uvedeny ani přístroje s rovnou obrazovkou, ani výrobky s obrazovkou prohnutou předváděné na podzimním veletrhu UFA 2014 v Berlíně (viz reportáž zde).

Uvedení se nicméně očekává v nejbližší době.

Rovnou na podlahu míří Samsung UE85S9ST, který si svůj kompletní podstavec už nese sebou.
Autor: Samsung

Rovnou na podlahu míří Samsung UE85S9ST, který si svůj kompletní podstavec už nese sebou.

Samsung: bez OLED, ale s kompletním příjmem přes H.265/HEVC

Momentálně jsem v nabídce nenašel jediný přístroj s technologií obrazovky OLED. Všechny jsou LCD a v námi uvažované cenové relaci s rozlišením Ultra HD (4K). Naopak více než jiní nabízí Samsung prohnutých televizorů, takže máte další kritérium pro výběr. Firma sází na své nové 4K LCD televizory označované jako SUHD, ale to až pro 2015/16. V tabulce najdete kolekci z minulého roku a z podzimu a je jí více než dost!

Sharp LC-80UQ10E je překvapivě řešený televizor s rozlišením Full HD a zabudovaným HDMI 2.0.
Autor: Sharp

Sharp LC-80UQ10E je překvapivě řešený televizor s rozlišením Full HD a zabudovaným HDMI 2.0.

Sharp: Full HD s THX a HDMI 2.0

Jediný u nás prodávaný přístroj, který vyhovoval parametrům se jmenuje LC-80UQ10E zjevně míří na ty, kteří stále ještě požadují televizor s rozlišením Full HD, ale rádi by si zároveň nezavřeli možnost v budoucnu prostřednictvím rozhraní HDMI přehrávat i Ultra HD.

Série UQ10 k níž patří televizor v tabulce to zvládá (podle výrobce má i jakési virtuální rozlišení 4K – opět se není koho zeptat) a podle Sharpu jde také o jedinou Full HD řadu na trhu, která Ultra HD obsah přes HDMI opravdu přehrává. V praxi to znamená, že má zabudováno HDMI 2.0 a video stream musí být rozkódován předem, protože samotný televizor kodek H.265/HEVC nepodporuje.

Obrazovka pak pracuje nikoli se třemi, nýbrž se čtyřmi barvami na obrazový bod (RGBY) a nechybí certifikace THX. Nová řada oznámená už v USA, která bude k dispozici v úhlopříčce 60 a 70 palců, tj. 152 a 178 cm, bude už poplatná i THX 4K a bude mít tudíž rozlišení Ultra HD.

Sony KD-55X9005A je v Ultra HD a pracuje s přiznanými reproduktory a bezdrátovým subwooferem.
Autor: Sony

Sony KD-55X9005A je v Ultra HD a pracuje s přiznanými reproduktory a bezdrátovým subwooferem.

Sony: hodně zajímavé produkty, ale…

Tato společnost, která minulý rok prodala svou výpočetní divizi a nyní údajně uvažuje o prodeji další, v Česku v nejdražší cenové kategorii nabízí hned několik produktů. Nejzajímavější mi přijde – alespoň podle webu – řada X9005 (viz foto) s přiznanými reproduktory na přední straně. Bohužel opět není na koho se obrátit, aby řekl něco bližšího. V každém případě se tato řada dělá až do úhlopříčky 201 cm (79ʺ) a všechny jsou překvapivě vybaveny nejen technologií NFC, ale i dvojitými tunery a bezdrátovým subwooferem, který je už v ceně (možná).

Hodně velkou zajímavostí je režim práce bez podsvícení (!) a kdysi jsem měl takovýto notebook, mimochodem vynikající, od Zenith Data System. Využíval jsem ho díky možnosti vypnout podsvícení i venku na prudkém slunci.
Jak vidíte, Sony nechybí nápady. Jen mi vysvětlete, proč je takováto firma naprosto neschopná komunikace už několik let! Vlastně od té doby, co nějaký génius vymyslel, že zastoupení regionu převede pod… Maďarsko!

Thomson 85UZ8866.
Autor: Thomson

Thomson 85UZ8866.

Thomson: velká neznámá

Našel jsem jediný model 85UZ8866. České ani slovenské stránky nejsou a vždy se na thomson.com po výběru jedné z obou jmenovaných zemí sice něco zobrazí, ale ve francouzštině. Zda a co vlastně televizor z oblasti H.265/HEVC podporuje netuším a ani není koho se zeptat. A to kdysi byla tahle firma u nás hodně čilá!

Škoda, protože televizor vypadá opravdu parádně a 2× 30 wattů zesilovače s dolů vyzařujícími reproduktory je solidních i v této kategorii.

Jaký televizor vybrat?

Pokud si to můžete dovolit, nebo chcete dovolit, volte OLED. Pokud nechcete vydat tolik peněz nebo si chcete počkat, až bude tato technologie dotažená, volte kvalitní LCD, resp. LCD IPS, a rozhodně se nenechte uchlácholit marketingovými termíny jako SUHD (Samsung). Mějte na paměti, že žádný špičkový LCD televizor se nemůže vyrovnat špičkové plasmě a nic z toho se nemůže vyrovnat špičkovému OLED. To je pravda v pravdě absolutní a jediné, co může z určitého úhlu pohledu konkurovat, je špičkový projektor. Špičkové plazmy jsou ale mimo hru, takže…

Abych nezapomněl, nedivte se otázce v anketě, zda byste si pořídili plasmový televizor s rozlišením Ultra HD, když se žádný takový neprodává a ani nikdy neprodával. Zajímá nás, co byste opravdu volili, pokud byste měli i takovouto možnost. Mimochodem nezapomeňte ještě na jednu drobnost – televizory OLED (ale nejen ty!) nemusí jít pověsit na zeď. Pokud to vyžadujete, vybírejte i podle tohoto kritéria.

KL22 hlasovani

Pokud jde o projektory, to je kapitola sama pro sebe a zasloužila by si samostatný přehled. V každém případě chce kvalitní projektor kvalitní instalaci. Volba dobrého prodejce by v tomto okamžiku měla být základem!

KE STAŽENÍ: TV nad 100.000 Kč – tabulka

Jaký televizor nejvyšší třídy byste si pořídili (nebo jste si pořídili)? Zatrhnout můžete i více možností.