Coz o to, predpokladat se da vsechno - ale existuje nejaky konkretni duvod pro takovy predpoklad ?
Tim se nepokousim rozpoutat nejakou flame na tema "ktery Gecko-based browser je lepsi" - jen me zajima, nakolik je autorem prezentovana uvaha podlozena "kdyz to pouzivam ja tak to pouziva vetsina" na nakolik je podlozena necim serioznejsim ...
Firefox je fajn, ale to silenstvi kolem nej nechapu a hlasky typu 'Z hlediska úspěšnosti snažení hnutí opensource se však jedná o významný milník - je to poprvé, kdy je opensource určen laickým uživatelům' me stvou.
Co samotna Mozilla? A co treba takovy OpenOffice? To nejsou uspesne projekty? Treba u takoveho OO bych si dovolil tipnout, ze ma vetsi 'podil trhu' mezi kancelarskymi baliky nez FireFox s Mozillou dohromady mezi prohlizeci...
Nevidim zadny duvod hodnotit uspesnost software podle poctu instalaci. Mas dojem, ze Oracle nebo MS Exchange nebo sendmail jsou neuspesne? Spis bych ho hodnotil podle poctu uzivatelu. A v poctu uzivatelu dle meho nazoru jasne vede Apache.
U serverového SW bych navrhoval začít tím, že definujeme, kdo je vlastně uživatel. Je uživatel sendmailu ten, kdo si ho nainstaloval, nebo i ten, kdo přes něj posílá (přijímá) své maily? Je uživatelem Apache jen ten, kdo si ho nainstaloval, nebo i ten, kdo má své stránky na serveru, kde běží Apache? A tak by se dalo pokračovat.
Mozilla Suite je skvělým produktem pro pokročilé uživatele Internetu, uživatele kteří dříve používali Netscape či pro uživatele, kteří oceňují integrovaný HTML editor, poštovní a IRC klient.
Mozilla Firefox je prohlížečem zaměřeným na trochu jinou skupinu uživatelů - stávající uživatele MSIE či na úplně nové uživatele. Je jednoduchý jak to jen jde, má propracované a intuitivní ovládání, zajímavé funkce a pod kapotou nadupané Gecko.
Mozilla Suite už lidé znají, teď se snažíme představit Firefox a zaujmout co nejvíce lidí. Firefox má dnes největší šanci dostat Gecko k uživatelům a proto jej propagujeme, jak to jen jde.
Pokud byste rád pomohl s Mozilla Suite, kontaktujte mně na e-mailu.
K obstojnosti serverových produktů Netscape - doporučuji přečíst alespoň část History z Browser Wars.
Nepředpokládá se, že by Firefox byl placený prohlížeč. Ne všichni vývojáři na Firefoxu pracují zdarma.
Cast me odpovedi se skryva v otazce - jakou nabidku ma MS v oblastni mobilnich zarizeni (nemyslim tezkotonazni WindowsCE na komunikatorech apod.), ale mobilni telefony, spotrebni elektronika apod., jak je mozne, ze se tam tak dobre zabydlela Opera, ktera je zde pomerne draze placena? Ze by to lidi nechteli? A verte, ze ti sami si radsi nainstaluji Operu u na pracovni stanici, protoze se nehodlaji ucit dve aplikace... a techto lidi bude rapidne pribyvat a dle mych informaci treba do teto oblasti s lehkotonaznim IE MS jit nehodla... (aspon o tom zatim nehovori).
A k tomu Webu - Vas naprosto minoritni OS vcelku skoro nikoho nezajimal a uprimne zajima lidi stejne asi jako IBM OS/2... - bez urazky.
Svou prvni HTML stranku jsem z Gopheru rucne "prekonvertoval" na podzim 1994 (v te dobe myslim nebylo oficialni ani HTML 1.0), od te doby mam vcelku solidi prehled co se v teto oblasti delo jak na poli browseru, tak back-endu, coz nemusel vzdy nutne byt WWW server. A opravdu tu historii vnimam docela odlisne od Vas...
K MacOS - jsem si vedom, ze v Evrope byla a je obliba jablicek daleko mensi nez v USA - dokonce vim o tom, ze ten pomer PC vs MAC byl ve sve dobe v USA dokonce ve prospech MACu, pozdeji se to ustalilo na 60:40 pro PC, aktualni cisla nevim, bohuzel nezadrzitelne klesaji a klesaly stejne jako dneska mezi mladezi nezavadite o Amigu (a jake to byly uzasne stroje - bohuzel vzdy pro mne cenove nedostupne).
K tomu vyuziti mobilu - posuzujete to dle sveho vyuziti - ano ja take telefon pouziji na telefonovani... - jenze ve stinu statistik, ze po Italii vyprodukujeme rocne (jako druzi na svete) pres 4 mld SMS zprav (panecku pri 1,70Kc/1SMS to je penez, o MMS radsinemluve) si myslim, ze je jasne o jakem segmentu hovorim a to ze penetrace mobilu u nas je jiz vice jak 100% doufam vite...
Vzhledem k tomu, ze mam ohebny maly kminek doma, tak si povime za 10 let, co to udelalo... - ted je brzo hodnotit, naopak mohu hodnotit zenu vek skoro 30 let, ktera "prede mnou" neznala nic jineho nez MS technologie a dneska mi dokonce vycita kdy nabootuju do MS Windows...:-)
Na Vase posledni dve vety nemam co rici, neb jste mi neuspesne vlozil neco co jsem nikdy nerekl a nikdy jsem takto neargumentoval, protoze je to naprosto k nicemu... - mozna jste nezaznamenal, ale jiz jsem se vyjadril, ze FF jsem zkusil, nezaujal mne a vratil jsem se k Mozilla Suite - takze pokud se domnivate, ze jsem obhajce FF, tak to ani nahodou, naopak jeho existence je mi docela uplne ukradena.
Jen poznamka k tem rekl bych enterprise nastrojum... - ty samozrejme existuji a dokonce kupodivu se pouzivaji - co treba "zenworsky"? Naopak si myslim, ze bez existence podobnych systemu by se na statnich uradech po svete (a tedy desetitisicich instalaci) nekdo zajimal o Linuxu, jste blahovy... ono to neni (jak jste spravne podotkl) jen o cene licence, naopak nekde i Ballmer hazel ceny takove, ze ani Linux "zadarmo" nemohl konkurovat... presto neuspel - proc, na to byla popsana spousta papiru a spotrebovana spousta elektronu, nebudu to opakovat...
Takze asi tak, jen poznamku prosim nezamenujte Administratory (odborniky ve svem oboru) s kazdym noumou, ktery jednou nainstaloval Wokna (rozumej strcil CDcko ono to neco provedlo a pak to nabootovalo do GUI) a rika si Admin... a jde si za to nechat platit... - prave na statnich institucich v CR jsem jiz potkal hodne podobnych...
Myslim si, ze debatu muzeme uzavrit, skutecne si zaciname rozumet v nekterych vecech a jako zakladni bych podotkl - nepodcenovat protivnika.
Otazka je, zda je mezi "mam jeden setup a v nem si vybiram co chci" az tak radikalne odlisny od "mam N setupu a z nich si spustim ty ktere chci" ...
Záleží na tom, co si představíte označením Linux. Pokud by šlo třeba o poslední verze Fedora Core, Mandrake nebo SuSE (řazeno podle abecedy), dovolil bych si nesouhlasit.
a vrchol vseho na stupidni BUF-like dotazy se dozvis vetsinou RTFM
Nejtěžší je pochopit, že to není odbytí ale skutečná rada. Ta odpověď tam totiž většinou opravdu je. Po zkušenostech se skvosty typu Poradce při potížích s modemem nebo Poradce při potížích s tiskárnou je těžké tomu uvěřit, ale je to tak... :-)
Taky dávám přednost tykání, ale lidem, které neznám, obvykle vykám, dokud se s nimi nedohodnu na tykání.
Proto mozna argument Martina K., ze FF je o prvni kus OSS pouzitelny pro laickou verejnost muze snad byt i pravdivy.
Abych pravdu přiznal, pořád nechápu, proč by Mozilla neměla být určena pro laickou veřejnost. Nepřipadá mi, že by rozdíl mezi Mozillou a Firefoxem byl v tomto ohledu tak propastný.
Ale nesmite zapomenout, ze ja mam pokriveny nahled - s linuxem tak ci onak delam od 1999.
Já ho mám ještě pokřivenější - svůj první Slackware jsem si nainstaloval někdy v roce 1994. Ale přesto beru na vědomí, jak moc se toho od té doby změnilo. A i když ne ze všeho jsem nadšený, oceňuji především tu možnost výběru. Komu vyhovuje KDE, má ho mít, kdo upřednostní twm, jeho volba; a samozřejmě je tu široká škála dalších window managerů mezi nimi. Klidně bych se obešel bez YaSTu (až na autoYaST), ale jsem rád, že existuje, protože spoustě uživatelů pomůže.
Proto nemám rád na jedné straně ty zasvěcené komentáře typu "Linux je na úrovni DOSu, podívejte, černá obrazovka a příkazový řádek, to už vy, děti, naštěstí neznáte..." (už jich ubývá) a na druhé straně škarohlídství skalních, že moderní desktopové distribuce jsou cestou do pekel a že grafické prostředí se má spouštět jen když je k tomu důvod, třeba když chci něco udělat v GIMPu. Buďme rádi, že si můžeme vybrat podle toho, co komu nejvíc vyhovuje. Na server nebudu dávat grafické prostředí vůbec (k čemu taky, když nemá ani monitor) a nezkušenému uživateli klidně dám KDE, když vím, že jemné finesy fvwm stejně neocení a shell by ho děsil.
Uprimne? Ja to taky nechapu. Nevim proc se najednou dela nejaky halo kolem FF, kdyz Mozilla je tu dlouho je skvela a uz rok ji kazdemu doporucuju (ne kvuli standardum, ale kvuli tomu ze je uzivatelsky pritulna).
Nicmene i tohle muze byt jeden z duvodu, proc si myslim, ze ta Koptova veta ma nejake opodstatneni. Ty OSS veci sice existujou, daji se pouzivat, ale proste se o nich nevi - nebo si geekove neuvedomi jak moc jsou napred proti laikum.
A vy jste svoji druhou casti reakce - tou zaplavou (pro laika) naprosoto neznamych pojmu (shell, YaST, window manager) - uvedl duvod proc si myslim, ze Linux zbytecne komplikovany a tim padem neni urceny pro sirokou laickou verejnost.
Podotykam, ze nevedeme spor o tom jestli linux je, nebo neni uzasny OS, to je kazdemu jasne :-).
Nemyslím, že by Windows 2000 nebo XP nebyly komplikované. Řekl bych že hlavní rozdíl je v tom, že zatímco u Windows je ta komplikovanost od uživatele odstíněna, u Linuxu může být odstíněna (a kdo chce, může jít do hloubky). A že zatímco u Linuxu se jasně řekne, že když tomu uživatel nerozumí, má se obrátit na někoho, kdo tomu rozumí, u Windows se vzbuzuje pocit, že všechno lze zvládnout, aniž by tomu uživatel rozuměl. Jenže to samozřejmě není pravda...
Ale vzdyt je to jednoduche. Nejaky verozvest usoudil, ze je treba delat humbuk, tak nasledovnici delaji humbuk. Kdyz Steve Balmer usoudi, ze se ma delat humbuk, MS take dela humbuk. Nenechal bych se zmast ani metodami ani tim, ze Steve za to ma balik.
image/jpeg
poslal obrázek s typem text/plain
. Je mi daleko milejší prohlížeč, který když dostane text/plain
, zobrazí ho jako text/plain
a nebude se natruc snažit vymyslet něco jiného. Když budu chtít, aby se uživateli zobrazil HTML dokument (zobrazil, ne renderoval), pošlu ho s typem text/plain
a mám vystaráno - jenže právě kvůli takovým pochybným featurám to v MSIE nebude fungovat, stejně jako třeba odkazy na URL obsahující backslash (MSIE má svou hlavu a nahradí ho lomítkem). Ostatně i na grafika.cz časem pochopili, že je to opravdu jejich chyba, a opravili ji.