Hlavní navigace

Prezident Václav Klaus podepsal rozhlasovou diginovelu

15. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 6. 2009

Prezident Václav Klaus dnes podepsal digitální novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která by měla usnadnit přechod rádií na digitální vysílání. Norma, která uděluje stávajícím provozovatelům právo požádat o transformační analogové licence a možnost vysílat v FM pásmu až do roku 2025 bez dalšího výběrového řízení, kromě jiného nastaví pravidla pro přechod na digitální formáty. Norma upravuje přechod z analogového na digitální rozhlasové vysílání a snaží se řešit spor mezi celoplošnými a regionálními rozhlasovými stanicemi o odpojování regionální reklamy, uvedl pro ČTK ředitel tiskového odboru prezidenta Radim Ochvat.

DALŠÍ INFORMACE: Poslanci schválili rozhlasovou diginovelu, na řadě je Senát

Novela zvyšuje rozsah definici celoplošného pokrytí z nynějších 70 na 80 procent obyvatel, povoluje i síťování regionálních stanic až na kumulované pokrytí 80 procent obyvatel. Schválením novely zákona se potvrzuje vůle zákonodárců vyjít vstříc realitě a potvrdit její stav. Zároveň je dán jasný legislativní rámec rozhlasovým médiím při budoucím přechodu na digitální vysílání. Tato novela, která má podporu drtivé většiny rozhlasových provozovatelů, je výsledkem kompromisu, kterého dosáhli její předkladatelé, cituje ČTK presidenta rádií Frekvence 1 a Evropa 2 Michela Fleischmanna.

cif - debata 2

ROZHOVORY K TÉMATU:
Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím
Martin Hroch: Na digitalizaci rádií se dívám s nedůvěrou
Michal Zelenka: Rádia nezabetonují trh na věky, digitál přinese konkurenci

Novela skutečně měla podporu všech relevantních subjektů na rozhlasovém trhu, ostře proti ni vystoupili jen představitelé některých menších rádii. Menší stanice nesouhlasily s legalizaci odpojení reklamy celoplošných stanic v regionech. Odpojování reklamy ale existuje na českém trhu prakticky od začátku multiregionálního vysílání a nemělo by tedy menším rádiím způsobovat problémy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).