chválím Google za to, že použil tento nekompromisní přístup pro prosazení UTF-8 kódování, ještě by podobnou akci mohli udělat centrum a seznam a češi by si snad již konečně uvědomili, jaké je století a přestali používat stařičké a nepraktické kódování ISO2 a chybném kódování win1250 nemluvě, UTF snad již umí všechny normální programy, tak proč jej nepoužívat?
Nejlepší je se zakopat na svém zaprděném českém dvorku a zásadově odmítnout "šity", protože my je přece nepotřebujem. Titulky videa neprzní UTF-8, ale šitózní přehrávač, který UTF-8 neumí. Jinak, už jste zkusil pracovat s texty z více jazyků, stačí třeba na blbých webových stránkách? Běžte si pastnout něco v azbuce do diskusí na iDnesu. (Aha, já zapomněl, jediným světovým jazykem je čeština, tak vlastně na co... :P)
Jistě, kvůli vám budu při překladu znění směrnic EU vkládat obrázky a vytvářet extra stránky - jednoduše protože Mr. A.S. Pergillovi je to fuk a je to pro něj makarónština. Ne, vložit jako obrázek ji opravdu nestačí, protože to nelze indexovat a nelze v tom vyhledávat, vy ignorante. Co si umíte představit, je mi úplně jedno, jen doufám, že v té akademické sféře uklízíte maximálně hajzlíky a tyhle vaše žvásty se sem dostaly jen proto, že máte jakožto kosmetička podlahových krytin klíče od počítačové učebny.
P.S. Jestli se vám zobrazují obdélníčky, tak si zkuste nainstalovat nějaký normální font. Ale vlastně proč, že... jiné jazyky neexistují, co je za humnama nás nezajímá.
U nových designů mám pocit, že v googlu už kompletně všichni designéři přešli na dotykové pady a zbytek zaměstnanců googlu přijímá emaily přes externího klienta.
A uživatelé co používají hlavně myš a klávesnici je přestávají zajímat.
Ke gmailu jsem celkem nedávno přešel i z důvodu příjemného a kompaktního designu, ale směr kam to celé vede se mi silně nelíbí.
Gmail a v statě nyní celý Google zvolil eleganci nad praktičností. A to je špatně. Elegantní a krásné mají být konečné webové stránky, mají takové být tiskoviny a vše, kam patří umění. Gmail je nástroj. Program. Nechci se jím kochat, chci jej efektivně používat. Nyní směřuje k nepoužitelnosti.
No to je pěkná blbost, sám jsem migroval všechny služby v databázích i s interfacem na UTF-8 již před 12ti lety.
Pokud se vám nelíbí proměnná délka dejte si to do UTF-16.
Takovej příspěvek může napsat akorát diletant v oboru IT.
Nepodpora UTF-8 v některých zařízeních je jenom amatérismus dodavatele zařízení.
To, co google v současné době páchá se vzhledem mě alespoň donutilo postupně migrovat jinam, ideálně na svůj web a své služby, kde je budu mít pod kontrolou jen já. Reader změnili tak, že mě přestalo bavit číst, co je nového. Naštěstí vytvořit si vlastní online RSS čtečku není nic těžkého a tak mám už teď svou, tak jak mi vyhovuje. Mapy na webech plánuju přemigrovat na openstreetmap. Jen s mailem zatím asi nic neudělám, to je přece jen jiná liga.
Můj první dojem byl, že nevím ani na co zaostřít. šedá písmenka na šedém pozadí orámované šedou... Nemyslím si, že je to úplně šťastné řešení. Grafikům to asi na profi displejích vypadá pěkně, ale přeci jenom na konzumním LCD to všechno tak nějak splývá do jednolité šedé hmoty. Žádné hrany, na kterých by se dalo zachytit, žádné oddělení. Asi to teda byl cíl, ale podle mě je to graficky rozhodně směr dolů.
A na webových stránkách není problém krátké úseky v odlišném jazyce (= s odlišným kódováním) vložit jako obrázky a pokud je to delší, tak vyrobit separátní stránky s různým kódováním.
Aha... Noooo, tomu říkám "řešení". Vy si prosím vás podejte ruku s Hejlem, s nesvéprávnými jedinci nemá diskuse smysl.
Proc maji lidi tendenci hrabat do neceho, co je dlouhodobe provereny a funkcni? Proc prem*davat pouzitelny design? Co z toho Google vlastne ma? Jaky je realny duvod rozdrbavat funkcni vec?
Kdyby radsi dodelali zobrazeni velikosti u jednotlivych mailu. Blizim se pomalu k limitu a bude potreba neco pomazat. I blby seznamacky email umi setridit maily podle velikosti, ale gugl radsi vymysli voloviny s designem misto dodelani potrebnych funkci :(
No to jste vymyslel peknou pitomost s tema obrazkama/separatnima stankama. K cemu takovy nesmysl? K cemu vubec vsecky ty kodovani? Jedina vyhoda nejakyho toho ISO-8859-2 je ze je to pred kompresi kratsi, stoji to za to? Stoji to vubec za neco?
Vicejazycnych stranek sice neni tolik, ale par jich je. Nejlepsi by bylo kdyby existovalo jenom jedno univerzalni kodovani, ubylo by hafo problemu.
No, nedá mi to, taky se asi zapojím do flajmu. S Vašimi argumenty prostě nemohu souhlasit.
Co má mailová komunikace společná s programováním? Vy programujete v Outlooku? Nebo píšete maily v Basicu? Většina moderních jazyků snad s UTF nemá problém...
Ad strojové zpracování textů v UTF - programuji v PHP, Pythonu - někdy s využitím třeba MySQL - nějak jsem si problémů v poslední době nevšiml. Spíš spoustu problémů jsem si ušetřil od těch dob, co dělám všechno rovnou v UTF-8.
Ad přehrávače videa - jak nerozumí? Jak má jinak přehrával poznat, jestli jsou titulky v ISO8859-2 nebo CP1250? Nebo třeba v něčem úplně jiném? Formáty na titulky obvykle nemají způsob, jak říct, v jakém jsou kódování. Přijde mi nejjednodušší, mít je všechny v UTF-8.
A ad programy, co neumí pracovat se soubory s názvy v UTF-8 - no, to občas existují i programy, které obecně mají problémy, když v názvu souborů je něco jiného než ASCII. Ale otázka je, proč takové programy používat?
Já nevím, co někteří lidé dělali - UTF-8 je tady již pěkných pár let a už snad možná už dokonce od konce 90. let se o UTF-8 hovořilo jako o univerzálním řešení a o tom, že se na toto kódování bude přecházet. Co to je za programátory, že se na to za těch 10 let nedokázali připravit? I když možná chápu, pokud k tomu mají stejný přístup, jako Vy...
No, naštěstí to i díky národním obroditelům dopadlo tak, jak to dopadlo. Čeština je mateřským jazykem zhruba deseti miliónů lidí, což není malé málo. Dánů, Finů nebo Norů je zhruba polovina, Švédů asi tak stejně. Přesto je nikdo nedehonestuje, a to ani po stránce jazyka. To jen ti Němci a jejich kolaboranti mají pocit, že jsou něco více.
Také by se mi líbilo, kdyby šlo na tlačítka vrátit i textové popisky.
Naprostý souhlas, to je v podstatě jediný důvod, proč jsem se vrátil ke staré verzi a poslal to jako připomínku Google. Tlačítka s textem Archive, Delete, etc. byla na první pohled jasná a přitom nepřekážela. Teď je tam 2x tak velký obdélník s mrňavou ikonkou uprostřed, nějak si na to nemůžu zvyknout a vždycky musím počkat, až se mi zobrazí popisek. Doufám, že do budoucna bude nějaké téma, kde to bude postaru. Jinak mi nový vzhled nevadí.
Ne, to mi fakt nevadí. Extrémně dlouhý čas na zobrazení, trhané animace, další lagy a jako bonus brutální nesmyslná spotřeba paměti i při minimu otevřených tabů totiž dle mé zkušenosti není problém s Gmailem, ale s Firefoxem, a vyskytuje se neustále.
Vymáčkni si uhra.... ISO-88592 je pořád ještě fungující norma a shit je poštovní klient, který mail v tomto kódování neumí korektně zobrazit.
Pochopil bych, že u shitu, který je zadarmo si nebudu moci libovolně nastavit, jak mám odesílat. (tedy pokud to v tom UTF bude umět dobře odeslat - ale to snad GMail zvládá) , ale že to bude korektně přijímat jen to co si dodavatel vzpomene je vážně síla. To už není použitelné ani zadarmo!
Mne, ako programatorovi, pride UTF-8 ako vrchol elegancie. Vidno, ze na rozdiel od niektorych inych standardov, ako IPv6, ho tvorili ludia naozaj z branze. Dokazali sklbit to najlepsie zo starych zvyklosti s inovatorskymi postupmi. Napriklad to, ze retazec v UTF-8 nemoze obsahovat nulovy byte zabezpecilo to, ze si s takto kodovanymi retazcami poradi bez problemov aj softver zo 70. rokov.
A tvrdenie, ze spatna kompatibilita je zlo? To je ten spravny pohlad hodiaci sa do Brave New World. Tiez zastavate myslienku "Ending before mending"? Viete vobec, kolko hardveru a softveru, ktore sa neustale pouzivaju okolo nas, by bolo potrebne len tak vyhodit a vytvorit nanovo? Prave preto treba hladat riesenia, ktore dokazu priniest pozadovanu funkcionalitu, ale elegantne sa popasuju aj s poziadavkami minulosti. Prave UTF-8 je jednym z nich. Ak ma boh aj informaciku The Book, tento standard sa v nej urcite nachadza :)
Gmail je nahraditelný. Ale jinak soudím, že právě gmail je lepší než jakýkoliv emailový klient a to z důvodu možnosti přístupu odkudkoli, možnosti spojení s google docs s přístupem rovněž odkudkoli a možnosti sdílení bez složitého nastavování VPN (samozřejmě ne pro firemní použití) a navíc se zálohama, o který se člověk nemusí starat. Ani paranoia jako důvod neobstojí, protože i tak se ten mail na serveru musel uložit, (před tím než byl stažen do počítače).
No, vy koukám máte problém i při psaní bez diakritiky. :-)
S těmi štítky - nespletl jste se trochu? Nezdá se mi, že by od nich GMail upoštěl. Osobně si myslím, že štítky jsou pro kategorizaci praktičtější, než složky. Mám třeba mail, který bych potřeboval mít ve více kategoriích - se složkami by nezbylo, než mail zkopírovat (zbytečné duplicity). Se štítky je mail uložen jen jednou, ale když si pak filtruji všechny maily podle štítků, je jakoby ve více složkách...
Dovolím si nesouhlasit, ISO-8859-2 není historická zvyklost, ale řádně používaná mezinárodní norma. Pokud se ji Google rozhodl ignorovat, obávám se, že se začíná měnit na Microsoft – sice máme standardy, ale my si prosadíme svoje, protože jsme velká firma. :(
Programovací systémy mají problém s UTF-8 ?!? Co to proboha používáte? Vzhledem k tomu, že všechny ASCII znaky jsou v UTF-8 na svých místech, tak opravdu nerozumím, jak s tímto může mít jakýkoliv kompilátor problém... Pokud je UTF-8 znak uvnitř řetězce nebo komentáře, tak s tím problém být nemůže, pokud tedy není program, co to zpracovává, totálně "zprasený". Stejně tak mi není mi známo, že UTF-8 vedlo k vnášení zakázaných znaků - uveďtě příklad.
kompletne cely IT svet je neustale pod nadvladou demonu zpetne kompatibility. to je vubec to nejvetsi zlo na svete. proc si neustale pridavat praci s rozmelnovanim cehokoli do tehto postupnych kompatibilnich krucku? spousta technologii by byla dnes uplne jinde kdyz by trefila okamzik kdy se odstrihnout...
No, jestli tedy opravdu Gmail nezvlada korektne zobrazit prichozi e-maily v beznych a rozsirenych kodovanich jako ISO-8859-x (pokud je kodovani korektne specifikovane v MIME hlavickach), tak to je hrube amaterske.
Na druhou stranu to ukazuje, ze i jeste dnes mohou byt smysluplne zasady netikety z minuleho stoleti - tedy pouzivat v emailech diakritiku az pote co overime, ze ji druha strana bez potizi precte.
Tak aby toto fungovalo, muselo by se to dělat pravidelně... dejme tomu každých 15-20 let bychom si zlikvidovali tak 30% informací z důvodu likvidace démona zvaného zpětná kompatabilita.
Že to funguje u některých systémů určených primárně na konzumaci obsahu (ala Apple, mobily) ještě neznamená, že by to takto fungovalo všude.
<i>Pokud si autori klientu svevolne zvoli jedno, dve kodovani, ktere budou podporovat, a na ostatni se vykaslou, tak muzeme snadno skoncit v situaci, kdy si u ruznych prijemcu budeme muset pamatovat, v jakem kodovani jim poslat e-mail, aby to jejich klienti korektne zobrazili.</i>
Naopak, casem to snad vsem dojde a prejdou na UTF-8. Cokoliv jinyho je zbytecny.
je Willy Wonka v Maďarčine
http://www.youtube.com/watch?v=Ks3uUH792K8
Abych nezapomel:
a) jiste nemate neomezene mnozstvi ruznych zarizeni
b) tudiz mate omezene (radove jednotky kusu)
c) tudiz konfigurujete jednotky zarizeni a jejich klienty
d) a predevsim, kdyz ste mimo dosah netu, tak si muzete ty emaily precist taky, coz se vam s gmailem, ani zadnym jinym web klientem nepodari - tam ste bez netu vpr....
To je o zvyku. Já se po Outlooku (Express), The Bat! a Thunderbirdu zase vrátil k webovému rozhraní, jak na gmail.com, tak na své doméně v google aps a přijde mi to úžasně přehledné. Na jediném e-mailu používám klienta (Thunderbird) kvůli el. podpisu.
Jo, na Androidím mobilu používám aplikaci, 800*480 je na web málo. A v práci Outlook 2007 a citelně mi chybí štítkování (jsou tam sice barevné kategorie, ale není to ono).
Bohužel situace u Google se zhoršuje. Google vyřešil (snad prozatímně) nefunkční kódování tak, že všechny odesílané zprávy jsou nyní kódovány pomocí base64. Problému to nijak nepomohlo, přijímané emaily v ISO2 se stále zobrazují špatně. Pouze velikost emailu se zvětšila a text emailu nelze "normálně" přečíst. tedy nechci nijak podceňovat čtenáře Lupy.cz, ale myslím, že nikdo z nich base64 číst neumí :-)
K gmailu mě přivedl můj partner programátor ...trvalo mi delší dobu se s ním zžít, ale nakonec jsem byla spokojená ...z této změny jsem upřímě na větvy jak se říká :D vůbec se mi nový vzhled nezamlouvá,ale asi jde o zvyk ...z čeho jsem ted hodně zklamaná je nefunkčnost češtiny ......
to mi opravdu vadí ...já nevím co stím ještě, že mám přítele
Těch 15W si měřil nebo kde si k tomu číslu přišel? Mě přijde jako nesmysl, tolik žere možná atom. Zdroj nemá 100% účinnost, takže reálně by dodával tak 12W, HDD sežere minimálně něco přes 5W, paměť řádově watt, chipset asi minimálně 5W taky (ale to tipuji). Zbývá mi ještě asi tak watt a z toho fakt neuživíš ještě CPU a grafickou kartu. Jestli si myslel spotřebu jenom CPU, tak ok, ale člověk platí elektriku za celou sestavu :-). A stejně je těch 15W možná málo i na idle - v téhle době spotřebu imho nikdo moc neřešil, takže cpu moc technologií pro úspornější chod v klidu neměly. Asi to žralo o něco méně než při zátěži, ale takový rozdíl jako dnes to určitě nebyl.
Nic z toho nechápu, když si chci založit gmail nic nejde,pořád mi do staré schránky chodí jedno a to samé nějaké povídání a přihlásit se nikde nejde..takže zůstávám u své staré schránky, s kterou jsem v podstatě spokojená..jen jsem byla zvědavá co je to za ohromnou novinku...gmail :-(
řešení pro návrat ke starému vzhledu - https://mail.google.com/mail/?ui=html
me takove prkotiny jako kodovani textu nezajimaji, ale kdyz tady ctu tu ponekud hloupou debatu o utf-8, neodpostim si taky poznamku....ok,argumentujete nejakuym vyvojem a uprdlym trvanim si na starem prekonanem, ja bych to posunul dal, za koule do pruvanu povesit toho,koho vubec napadlo tyakove zverstvo jako utf-8, vylozene nesnasim hybridy kazdou nohou stojici nekde jinde, kdyz uz tak mame snad utf-16 a ne nejaky prihlouply hybrid o promenne delce. je docela vystizne ze ve vsech branzich se prave tyto hybridy prosazuji,asi aby se bylo zas brzo ceho zbavovat...
Jasně. Taky se rád drbete levou nohou za pravým uchem? A prosím vás, už opusťte iDnes, bylo to zde uvedeno pouze jako příklad, jak to dopadne, když se nepodporuje unicode. Já potřebuju běžně na jedné stránce mít text z 5-6 jazyků, normálně uložený tak, aby se v něm dalo vyhledávat. Ne si pak psát ještě další naprosto debilní nesmyslný hack, který bude v databázi místo zadaného textu vyhledávat entity. Stejně tak s ním potřebuju pracovat v dokumentech atd. Ne si ho tam cpát v entitách nebo jako blob v obrázkách, jak radí jiný podobně postižený kolega.
Nikdo vám nebrání UTF-8 použít v takovémto extrémním případě, jaký uvádíte. Nicméně nevidím jediný důvod, proč by mělo být UTF-8 násilím cpáno na desktopy běžných uživatelů (případně pro komunikaci s nimi, viz ten gmail), kteří prostě kombinovat řadu jazyků v jednom textu nepotřebují, což je obávám se, hodně víc než těch 90%. Jen pro lenost a pohodlí toho zbytku.
Nehledě k tomu, že ty mezinárodní firmy vesměs jedou na windows a UTF-8 tam nejspíš dlouho mít nebudou, jen nějaký microsoftí bastl.
vlastni domene nebo serveru? taky mam emaily@firma.tld a presto nemam vlastni server a jedu na gmailu. Jak to poznate? Myslite, ze to svedci o necem jinem nez ze nemam chut resit aktualizace, antispamy apod, ze mi proste vyhovuje webovy rozhrani atd.?
Krom toho souhlasim s kolegou. Maník z Horní Dolní kteryho v okoli zna kazdy a mail ma jen z nutnosti bude vetsi profik nez spousta tech hogofogo s vlastni domenou.
Výhoda ISO2 je v tom, že dokument má tolik znaků, kolik je v něm písmen. Kdežto dokument v UTF-8 má počet znaků proměnlivý dle toho, jaká písmena se v něm používají. Tedy nelze říci rychle, když jeden dokument má 111205 znaků a druhý 111198 znaků, který z těchto dokumentů obsahuje více textu (je nutné dokumenty zdlouhavě procházet znak po znaku)
sice mam ucet gmail, z dob, kdy jsem zkousel ruzne email sluzby, kdyz jsem opoustel seznam pro zacatecniky, ale vypada to ze postupne se gmail meni v to co vetsina lidi chteji a ne nejaci geekove, ze opousti ty stitky a vraci ke zalozkam to je nejvetsi duvod proc jsem odmital gmail, a dalsi je zobrazovani konverzace mailu, vymyslena googlem naprosto nelogicka. snad to uz zmenili, treba jednou zkusim, az bude tam dobre fungovat.
a diaktrika? no, piste bez ni :p a prejdete zpet na sprezky ci jeste lepe azbuku a usetri to spoustu problem cestine.
jinak i na seznamu jsem si vsiml ze prichazi obcas maily s spatnyma sh-wab a zh-abou, ale nevim, na ktere je to strane seznamu, odesilatele ci prijemce.
no nic, jen jsem chtel trochu poskadlit vas pepiky.
To, ze peniaze korumpuju, potvrdzuje uz aj Google, a "don't be evil" je uz prezite. Teraz plati, my budeme urcovat kazdemu co moze a nemoze, nech sa aj roztrha. Nuz aj Google by si mohol uvedomit, ze kazdy take nemusi, a este stale na internet nema patent. Rozumni uz hladaju alternativy, pretoze buducnost v podani Google uz pozname, a vobec sa nelisi od tej v podani MS a podobnych, kde vsetko (funkcnost, vlastnosti softveru atd.) je podriadene iba potrebe ostrihat svoje ovecky o co najviac penazi. Velmi pekne dakujeme.
srovnáváte hrušky s melouny
je rozdíl, v tom, když si MS vymyslí a prosadí vlastní bastl win-1250 a něco jiného je když nejen Google přejde na moderní kódování UTF-8 (neexistuje moc seriozních webů, které by nebyly v tomto kódování) aby uživatel nebyl omezen jen na několik znaků ale mohl používat téměř libovolný znak, z různých abeced
je spousta uživatelů Google, kteří umí i jiné jazyky než češtinu a proč by nemohli psát e-maily z gmailu nejen Frantovi z vedlejší vesnice ale i kamarádce do Francie a příspěvek do diskuse o japonském anime (v kaně)
Já tedy moc chvály pro změnu kódování češtiny nemám. Pokud tu existuje řadu let problém s několika druhy kódování a předchozí verze Gmailu se s tím víceméně úspěšně poprala. Tak nevidím důvod k radikálnímu přechodu na UTF8 a nerespektování (již) historické zvyklosti určitého národa. Určitě jsem pro změny, ale jen když prospívají většině...
S tím optickým rozdělením prvků souhlasím, ale docela pomohlo přepnutí na téma "Blue", nebo "Dusk". Ta modrá je sice hnusná, ale v porovnání s ostatními jsem našel nejméně problémů. Třeba "Soft gray" je vzhledově fajn, ale má problémy s kontrastem, obzvláště u hover složek a štítků. Černé téma zase není moc přehledné. A ostatní barvy jsou ještě divnější, než ta modrá, resp. tmavě modrá. :-)
Také by se mi líbilo, kdyby šlo na tlačítka vrátit i textové popisky.
Hmm, všetci sa venujú len dizajnu ako takému. Nikomu zatiaľ nezačalo vadiť že je celkom značne nekompatibilný napríklad s firefoxom?
Osobne narážam na problémy ktoré sa v Chrome veľmi nevyskytli ale...
- Extrémne dlhý čas na zobrazenie
- Všetky animácie sú trhané
- Samotné prechádzanie myšou nad ľubovoľným poľom spôsobí že sa označujú polia nad ktorými bol človek tak pred sekundou
- Keď už sa niekde rozbalí niečo čo aj po rozbalení potrebuje scrollbar tak narozdiel od elegantného scrollbaríku v chrome dostávame klasické scrollovátko z win zakrývajúce časť zobrazovaných informácií
Uvoľniť webového mailového klienta nekompatibilného s najväčším konkurentom je celkom zaujímavá stratégia... :)
Co se tyce programu a UTF-8, tak jeden z problemu je v tom, ze zatimco u 8bit kodovani je libovolna bytova sekvence korektni retezec znaku (nepocitam-li pripadne problemy s ridicimi znaky, napr. znaky 128-160 v ISO-8859-x), u UTF-8 jsou sekvence, ktere nejsou validni (nejde je dekodovat na unicode znaky). Pokud se takove retezce vyskytnou ve vstupnim textu (napr. z duvodu ztraty informace ci dezinterpretace kodovani), tak mnoho programu na tom tragicky selze.
On ten klient to klidne muze umet, jen muze byt prenastaveny. Odchozi kodovani je uzivatelska volba (a UTF-8 neni nutne defaultni). Mailove standardy umoznuji ruzna kodovani a je na klientovi prijemce, aby (alespon u tech znamych a vseobecne pouzivanych) je akceptoval. Pokud si autori klientu svevolne zvoli jedno, dve kodovani, ktere budou podporovat, a na ostatni se vykaslou, tak muzeme snadno skoncit v situaci, kdy si u ruznych prijemcu budeme muset pamatovat, v jakem kodovani jim poslat e-mail, aby to jejich klienti korektne zobrazili.
Ale samozrejme, o konkretne tomhle problemu Gmailu nic nevim, tak tezko spekulovat, co je jeho skutecna pricina (zda opravdu Gmail vedome prestal podporovat nektera rozsirena kodovani, nebo zda spis jde o nejakou nekompatibilitu v interpretaci MIME hlavicek - tusim, ze kdysi nejaka verze Outlooku / OE tam mela chyby a posilala nekorektni hlavicky, ale detaily si nepamatuju).
to je prehnane.
Skoro porad jsem mel nejaky linuxovy box na pateri, (a dokonce i ted mam, i kdyz uz jen virtual a ne v CR), a stejne jsem vzdy pouzival gmail, respektive pro vlastni domeny gg apps. Je to mnohem spolehlivejsi nez to co ty si rozjedes na kombinaci sendmail/squirrel mail nebo necem podobnem.
Za jedinou alternativu gmailu povazuju Exchange/OWA a to opravdu nemam zajem provozovat a spravovat sam.
Tak to je spravna hovadina :)
No, ja uz jsem v zivote par realnych prikladu pouziti UTF8 videl, zde jen jeden priklad za mnohe: Webova aplikace vyjede seznam jmen, jeden bude Polak, druhy Cech, treti Nemec. Vsichni ve jmene diakritiku. Jsem zvedav, jak se s tim poperes. Nebo je to taky makaronstina? Budes u kazdeho mit vlajecky?
Nebo v mezinarodni firme, aplikace do ktere muzou ruzni uzivatele psat poznamky. Dovolime to s diakritikou jenom Nemcum, nebo mozna by si i cesky uzivatel chtel do poznamky ulozit zlutouckeho konicka?
Zrovna tihle 3 jdou i v ISO-...-2, protoze dederoni byli ve vychodnim bloku. Ale to na veci nic nemeni, prijde naky Francouz a je to. Nejlepsi duvody tu snesl Marek Turnovec, k tomu jeste dodam ze obrazek je naprosty nesmysl uz quli tomu ze se v nem asi tezko udela spravny zalamovani radku pri zmene sirky stranky nebo velikosti pisma. Proste nesmysl.
Pokud by nějaký projekt od Microsoftu měl podobné chyby, tak zde budou jednoznačně negativní reakce. Když se stejně arogantně chová produkt od Google, tak polovina přispěvatelů bude tvrdit že je vlastně dobře že Google takhle postupuje.
No ale co, stejně jde jen o hloupé webové rozhraní k emailu, nic co by člověk nutně potřeboval ;-)
Celé Windows používají unicode defaultně už drahnou dobu. Nastuduj si to.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/dd374081(v=vs.85).aspx
To ne, ale není problém obrázek vytisknout. No a v dnešní době má přece každý multifunkční tiskárnu kombinovanou se skenerem a k tomu nepochybně nainstalovaný balík programů, které naskenovaný obraz mohou prohnat OCRkem. Pak už stačí jednoduchá konverze do správného kódování (třeba win-1250), opravit překlep, zmáčknout PrintScr, spustit malování, vložit, oříznout a uložit jako JPEG, který následně uploadovat na Uložto poslat na něj link. Pro běžného uživatele otázka pár minut.
A není to jen o zvyku. Mám rád novinky a již dříve jsem testoval, po nějaké době jsem se vrátil, zlatý původní vzhled. Zřejmě se vrátím k původnímu poštovnímu programu. Zvažuji na zkoušku i Hormail, asi to ale bude z deště pod okap. Nebo ještě horší.
Nevím proč se všichni snaží to co se osvědčilo neustále měnít až ke stavu zprznění. Příklady z poslední doby CDR.CZ, Auto.cz, Aukro...
Auto.cz po redesignu totálně zmrtvělo, alespoň v sekci kde jsem se dříve pohyboval. I Lupa se mi dříve zamlouvala lépe. Asi všichni chtějí být trendy in. Nebo jsem já konzerva. Mne zajímají informace a jednoduchá přehledná forma jak se k ním dostat. A ne milion blikátek a vzhled který oslňuje.
No jako problém celkem beru, že mi to mrší diakritiku, pokud si zašlu email z Outlooku 2007, kde je s velkou pravděpodobností defaultně nastavené ISO kódování.
A těžko donutíte sekretářku ve firmě, aby volala jejich IT, že to musí kvůli vašemu Gmailu změnit, když všude jinde to běží OK...
A, pan tupec se projevuje dale. Pro tupce, pokud nekam vkladam cizojazycnou citaci, tak ocekavam, ze si bude ctenar chcit dohledat podrobnosti, tudiz pokud ji tam ja dobytek (respektive vy dobytek) flakne jako obrazek, tak si dohleda leda kulovy, vubec nemluve o nemoznosti jakehokoli formatovani. Takovou hovadinu jako davat text do obrazku fakt muze vymejslet leda retard.
Apropos, to ze nemate nainstalovane fonty je jen vas problem.
Tyhle dva body zajímají pouze ISP. Síťóvým administrátorům (koncových sítí) je velikost směrovacích tabulek šumák a adresový prostor jim IPV4 poskytuje dostatečný (pro koncovou síť).
Nojo, jenže ty ostatní věci jsou totálně doprasené. On totiž vývoj trval cca 20 let a mezi tím se IPV4ka také vyvíjela a právě díky tomu, že se tvůrci zcela vprdli na kompatibilitu je stav jaký je, že nikomu se moc nechce na IPV6ku přejít, protože spousta věcí, které v IPV4 považuje za samozřejmost v IPV6 není, nebo se teprve vyvíjí.
Navíc spousta nectností IPV4, které IPV6 původně měla řešit se mezitím podařilo v IPV4 úspěšně vyřešit.
V zásadě máte ovšem pravdu, že tyto dvě věci jsou jediné podstatné, které IPV6 přináší. Jinak je to bída, bída, bída.....
Pokud nepoužíváte šmejdy typu Word, tak není absolutně problém vytvořit text, jehož části budou kódovány různě (třeba TeX si s tím poradí).
Druhá věc je, že přes 90 procent uživatelů asi takovéto kombinované texty nepoužívá buď vůbec, nebo jen naprosto výjimečně. Tak nevidím důvod, aby se přizpůsobovali té zhruba desetině, která to používá (a to možná to procento potřebných nadhodnocuji, protože angličtina a čeština se v ISO-2 snesou bez kolizí).
A na webových stránkách není problém krátké úseky v odlišném jazyce (= s odlišným kódováním) vložit jako obrázky a pokud je to delší, tak vyrobit separátní stránky s různým kódováním.
A, mimochodem, řada zahraničních fór není stejně schopna akceptovat tu češtinu ani v UTF-8, takže pokud tam chcete vložit odkaz na českého autora (třeba i anglicky píšícího, nebo tvořícího např. grafiku) bez prznění jeho jména, tak vám celé slavné UTF-8 stejně nepomůže, takže je stejně k ničemu, protože nezajišťuje to, co by teoreticky zajišťovat mělo.
Vícejazyčné stránky stejně dobře mohou být separovány (většinou ťuk na vlaječku a změna jazyka).
Pokud máte tendence psát makarónštinou (=míchat slova z různých jazyků), tak vězte, že je to nevkus (minimálně). Pokud máte potřebu vložit cizojazyčnou citaci, tak předpokládám, že ji nebudete co pár dnů editovat, a pak opravdu stačí vložit jako obrázek.
Nehledě k tomu, že řada systémů vám stejně místo naprosté většiny znaků UTF-8 zobrazuje jen obdélníčky (MS office, Open Office Org a mnoho dalších), takže vám copy-pastování k ničemu není.
Vyjma webových slovníků a překladačů si opravdu nedovedu představit stránky, které by musely mít kódování UTF-8. Pravděpodobně proto nám ho cpou násilím, protože kdyby to uživatelé potřebovali, tak by na to spontánně přešli, jakmile se to objevilo.
Pokud se bavíme o SQL databázích, tak každá aspoň trochu rozumná se s tím v pohodě vyrovná. Samozřejmě v nějakých bastlech to problémy dělat může.
Na vícejazyčnost nemusí být žádní grafomanové, stačí, když někdo potřebuje do systému prostě zadat cizí jméno (zákazník, zaměstnanec, firma, ...).
Chápu, že lidem programujícím v C a používajícím základní knihovny (strlen()) může dělat UTF-8 problémy, ale jinak je jeho univerzálnost velmi příjemná.
Přílohy až na konci konverzace - i když vidím sponku že tam jsou a můžu na ni klikat, naprosto neintuitivní, nepraktické rozhraní při psaní (na co tam mám tak po ruce print - kdo kdy naposledy tisknul email?)
Normální toolbar - to by bylo to nejlepší vylepšení.
ty vole ten se mi snad zdá! To jako fakt ještě dneska nekdo pouziva neco jinyho nez UTF ? Jo... zrovna dneska mi dala pohulit jedna skvela aplikace z roku raz-dva vyuzivajic nekolikrate upgradovane mysql... Nakonec si to dalo rict a na tom UTFku je proste takova pohoda... Ten uzivatel by tady mel hodit adresu abysme mu tam zrovna mohli poslat psychinu.
Ono stačí, když vám to rozdrbe databázi s pevnou délkou znaků (pokud jsou v ní např. jména a příjmení s nabodeníčky). Minimálně to znamená spoustu programování navíc, a naprosto zbytečného.
A to vše jen proto, aby bylo více uspokojeno pár pochybých grafomanů, kteří se ukájejí copy-pastováním diskuzí na webu citáty z různojazyčných zdrojů.
A, bohužel, některé interprety a překladače padají i tehdy, když je tam čeština zakódovaná do UTF-8 jen v komentářích (takže zpět někam do začátku 80. let a psát komentáře "cesky").
Protože je to totální šit: Jedno písmeno může být uloženo v jednom nebo několika bajtech. Dělá to obrovské problémy při jakémkoli strojovém zpracování textu. Není to kompatibilní s některými programovacími systémy = musí se zdroják pořízený v UTF-8 konvertovat do ISO2 nebo nějakého jiného opravdového standardu. Nerozumí si to s přehrávači videa (prznění titulků). Některé programy nedokáží pracovat se soubory, které mají názvy kódované v UTF-8, protože to do těch názvů vnáší "zakázané" znaky.
Neexistuje písmeno s českou diakritikou, které by nebylo zahrnuto pod standard ISO2 (respektive ISO-8859-2), takže není jediný důvod proč používat kódování jiné - nepřináší to naprosto žádný benefit.
Gmail používám denně již cca 4 roky. Ve webovém rozhraní však max. 2x do roka - naprosto nechápu mnoho až většinu lidí, kteři na svém domácím PC lezou do rozhraní a nepoužívají nějakého pohodlného klienta s využitím IMAPu. Třeba zrovna toho, kterého třeba i navíc v PC mají (MO - outlook)... Manželka se dlouho bránila, ale dnes je za radu ráda.
Třeba zapojit si do něj 5 SATA disků do SW RAID, protože na HW RAID nemají peníze. Nebo spustit firefox přes X11 přesměrované SSH tunelem, když potřebují něco stáhnout z jiné IP adresy a ono to chce javascript.
Nebo zkompilovat projekt, na kterém pracují s dalšími 100 lidmi. Třetina routerů totiž hravě zvládne i on-the-fly transcoding videa na jejich televizi, co neumí nějaký formát (zhovadilost, ale občas nutná).
Můj router je celeron 450mhz s AT zdrojem a nějakou shitózní deskou od FIC, prostě protože má v idle 15W, vyšší propustnost než "třetina routerů" a nestojí mě počáteční investici.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.