Hlavní navigace

Přijíždí papež, přelaďte set-top-boxy. TV Noe vysílá i mimo Prahu

26. 9. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Logo křesťanské televize Noe Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Česká republika dnes přivítá hlavu římskokatolické církve, papeže Benedikta XVI., a tato významná událost zasáhne také do vysílání některých televizních kanálů. Výraznou roli sehraje na obrazovce České televize a především televize Noe, která dokonce bude do konce jeho návštěvy vysílat také v celém multiplexu 3. Abychom ale nezapomněli i na další události z tohoto týdne, konal se především VII. Kulatý stůl DigiZone.cz, odborná konference našeho serveru, a setkání „kabelovek“ v Nymburce.

Do Česka přijíždí papež, speciální vysílání chystá ČT 24 i televize Noe

Na pozvání prezidenta republiky Václava Klause a České biskupské konference navštíví ve dnech 26. až 28. září Českou republiku papež Benedikt XVI. Při této příležitosti chystá speciální vysílání Česká televize i křesťanská televize Noe. Zpravodajská ČT 24 bude návštěvu Benedikta XVI. pokrývat kontinuálně, připraveny jsou tři celodenní speciály. Sobotní mimořádné vysílání začíná v 11:00, nedělní v 08:30 a pondělní v 08:00 hodin. Moderovat bude Václav Moravec. Česká televize navíc připravila ve spolupráci se společností Telefónica O2 přenosy v HD kvalitě. U televizních přenosů půjde o první takovýto druh vysílání, které firma z terénu zajistí. Toto vysílání pak budou moci diváci sledovat na kanále ČT1 HD. Vrcholem však je dočasné zařazení televize Noe do multiplexu 3, a to právě během návštěvy papeže Benedikta XVI. Noe se objevila v této síti již ve středu večer vedle zpravodajské televize Z1, televize Public a křesťanského Rádia Proglas na vysílačích Buková hora na severu Čech (kanál 55), plzeňském Krašově (kanál 52), pražském Cukráku a Žižkově (kanál 59), jihočeské Kleti (kanál 22), brněnských Hádech a Barvičově (kanál 59) a ostravském Hladnově (kanál 32).

Benedikt XVI. - vaticandiplomacy.wordpress.com

Papež Benedikt XVI. Zdroj: vaticandiploma­cy.wordpress.com

Jan Potůček: TV Noe bude během papežovy návštěvy vysílat v celém multiplexu 3
Jan Potůček: Televize Noe může vysílat v celém multiplexu 3, rozhodla RRTV
TISKOVÁ ZPRÁVA: Česká televize informuje o návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR

Proběhl VII. Kulatý stůl DigiZone, opět s řadou novinek

Ve čtvrtek 24. září se konal v hotelu Jalta již VII. kulatý stůl serveru DigiZone.cz, odborná konference zaměřená na digitalizaci. Tato akce již tradičně přinesla řadu nových informací. Kdo se těšil na výroky generálního ředitele televize Nova Petra Dvořáka, který zde byl také hostem, musel být určitě potěšen. Šéf Novy jako obvykle nešetřil národního koordinátora Zdeňka Duspivu i proces plnění Technického plánu přechodu. Na své si ale přišli i ti, kteří se chtěli dozvědět novinky z oblasti HDTV. Mluvili o nich provozovatelé kabelových, IPTV i satelitních platforem. Veřejnoprávní kanál ČT1 odvysílá již tuto neděli v 16:35 další díl speciálu Žijeme digitalizací. Ten bude z pochopitelných důvodů zaměřen na Plzeňsko, kde se již za několik dnů vypne analogové terestrické televizní vysílání. Televizní stanice chtějí oproti stávajícím termínům v Technickém plánu přechodu (TPP) celý proces digitalizace urychlit. ČTÚ se podle předsedy jeho Rady Pavla Dvořáka zrychlení digitalizace nebrání. Termíny uvedené v TPP jsou nejzazší možné, takže nevylučují dřívější spouštění digitálních a vypínání analogových vysílačů, uvedl Dvořák.

Petr Dvořák

Tradičním kritikem procesu digitalizace byl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák. Foto: archiv

Lukáš Polák, Juraj Koiš: Z kulatého stolu: Nova váhá, zda 30. září vypne na Plzeňsku analog
Lukáš Polák: Vysílání České televize v neděli opět ožije digitalizací
Jan Potůček: Televize, operátoři a ČTÚ jednají o urychlení pozemní digitalizace
Jan Potůček: Multiplexů 2 a 3 z ostravských Hošťálkovic se diváci dříve nedočkají
Jan Potůček: Které analogové dokrývače v západních Čechách skončí k 30. září?
Jan Potůček: Česká televize posílí multiplex 1 o vysílač u Příbrami
Jan Potůček: Nova diváky vůbec neinformuje o vypínání analogu na Plzeňsku

V Nymburce se setkali provozovatelé kabelovek a jejich zaměstnanci

Ve středu se konalo ve Sportovním centru Nymburk již 13. setkání provozovatelů kabelových společností i jejich zaměstnanců. V první panelové diskusi byl účasten Zdeněk Vaníček, prezident České asociace elektronických komunikací (ČAEK); Petr Opletal, generální ředitel RIO Media; Petr Vlach, právník společnosti UPC a Antonín Hedrlín, právník ČAEK. První problém, který čeká sektor kabelové TV je tzv. Směrnice EP a Rady 2007/65/ES a Česká republika ji musí transformovat do 19. prosince. To se ale stane pouze tehdy, pokud bude toto zařazeno do programu jednání vlády a bude to provedeno v tzv. urychleném řízení v paragrafu 90. Česko navrhuje revizi zákona o mediálních službách na vyžádání a zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Regulace podle navrhovaného zákona o audiovizuálních mediálních službách může vyvolat zmatek. Hlavní problémem je v současné době pro „kabelovkáře“ povinnost must-carry. Pokud jde o Zdeňka Vaníčka, ten už za tímto problémem udělal tlustou čáru.

Petr Opletal 500

Na setkání provozovatelů kabelových televizí a jejich zaměstnanců v Nymburce byl jedním z hostů také generální ředitel skupiny RIO Media Petr Opletal. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Lukáš Polák: Špatná regulace může ovlivnit investice v oboru, tvrdí šéf ČAEK
Lukáš Polák: Vaníček, ČAEK: Naše země slyší pouze ty, kteří dělají bordel
Lukáš Polák: UPC: Směrnice EU v naší právní legislativě může vyvolat problémy
Lukáš Polák: Výsledky sledovanosti jsou pro některé kabelovky druhořadé
Lukáš Polák: UPC: Je jedno, jak se signál dopraví, důležitá je jeho kvalita

Stručně

Do cenové války mezi novými digitálními televizemi a provozovateli zemských digitálních sítí se zřejmě výrazněji vloží Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ten již nyní řeší obchodní spor mezi připravovanou televizí TV 7 podnikatele Jaroslava Berky a společností Czech Digital Group (CDG), která je provozovatelem multiplexu 3.

Jan Potůček: Ceny, za které televize vysílají digitálně, možná bude regulovat ČTÚ

Nedostatek televizních stanic, které by využily svého práva získat licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání a začaly reálně vysílat, vedl k zastavení další výstavby zemské digitální sítě 4 společnosti Telefónica O2. V pravidelném pololetním hodnocení plnění Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání to uvádí Český telekomunikační úřad (ČTÚ). V této síti však má možná paradoxně zájem vysílat hudební a lifestylová televize Óčko.

Jan Potůček: ČTÚ: Multiplex 4 zastavil výstavbu, multiplex 3 je vážně ohrožen
Lukáš Polák: Óčko jedná o zařazení do multiplexu 4 a testuje EPG

Cesko Slovenska Superstar

Vrásky na čele přibyly manažerům televize Nova po spuštění podzimního programového schématu. Hlavní programové taháky podzimu, soutěž Česko Slovenská SuperStar a reality show Dům snů, mají totiž podprůměrnou sledovanost. Nova už musela v obou případech změnit vysílací časy, protože ani jeden z pořadů nedosahoval celodenního průměrného podílu Novy na publiku.

Jan Potůček: Nova má problém: SuperStar a Dům snů diváky příliš nezajímají

Přechod kultovního amerického animovaného seriálu Simpsonovi z České televize na Primu se nemusí obejít bez komplikací. Podle deníku Aha! se totiž vyskytly komplikace při vyjednávání s českými dabéry populárních žlutých postaviček. Zejména Martin Dejdar, který dabuje rošťáka Barta, má podle zdroje z televize Prima rozdílné názory na honorář než vedení televize.

Jan Potůček: Simpsonovi poběží od ledna na Primě Cool, kompletně od začátku
Jan Potůček: Prima: Barta ze Simpsonových nemusí dabovat Martin Dejdar

MMF24

Komerční provoz terestrického digitálního vysílání na Slovensku začne ještě na konci letošního roku. Server DigiZone.cz o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Telekomunikačního úřadu SR Roman Vavro. Provoz se týká prvního multiplexu a signál by se měl do té doby dostat k 79,7 % obyvatelstva. Příští rok na konci března už by to mělo být 89,4 %. Druhý multiplex se má objevit v komerčním provozu na konci června 2010.

Lukáš Polák: Slovensko spustí DVB-T komerčně do konce roku s 80% pokrytím

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).